Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българските железничари отбелязват професионалния си празник

Снимка: Боян Бочев, БНР

Българските железничари отбелязват професионалния си празник, който по традиция се чества в първата неделя на август, предаде БГНЕС.

Изборът на ден не е случаен – той датира от средата на миналия век. В началото на месец август 1888 г. е открита железопътната линия Цариброд – София – Белово за международни превози, като същевременно с това българската държава откупува и линията Русе – Варна и я въвежда в експлоатация. Именно така Българските държавни железници биват учредени и през годините трупат история, богата на постижения, предизвикателства, но и са били изправени пред редица трудни моменти.

Първата железопътна линия в България, обаче, е изградена още преди Освобождението. Това се случва през далечната 1866 г. с построяването на железопътната линия Русе – Варна, като през същата година е открита и първата железопътна гара. Първоначалната идея е линията Русе – Варна да подобри транспортната свързаност и комуникациите в Османската империя, както и да бъде включена в международния железопътен път, свързващ Лондон и Цариград, но това не се случва и ЖП линията е включена в трасето Париж – Цариград, като между 1883 – 1885 г. по нея минава и небезизвестният „Ориент експрес“.

ЖП линията Русе – Варна е построена от английска компания, като по трасето се работи едновременно от двете му крайни точки към средата и за една година са изградени близо 150 км от Русе до Разград и от Варна до Нови пазар. Интересен факт е, че за нейното изграждане са използвани камъни от останките на средновековния български град Плиска.

Приносът на всички хора, работещи в Българските държавни железници още от тяхното създаване, обаче, не е забравен, защото дава тласък за развитието на железопътния транспорт в страната ни.

През 2021 г. по повод отбелязването на Деня за железничаря БДЖ стартира специалната рубрика „Железничари по призвание“, посветена на своите служители, благодарение на които се осъществява обществената превозна услуга. В „Железничари по призвание“ чрез видеоматериали биват представяни служителите на БДЖ, как протича работният ден на железничарите и така пътниците научават редица любопитни факти, свързани с влаковете и локомотивите, и т.н.

„БДЖ – Пътнически превози“ ЕООД разполага и с Център за професионално обучение (ЦПО), където се провежда обучение на работниците и служителите в дружествата от холдинговата група. Освен това ЦПО осъществява и професионални обучения на лица и организации извън системата на железницата. Регулярно се провеждат и обучения за локомотивите „Сименс Смартрон“.

БДЖ дава възможност на пътниците да използват услугата с намаление, като за целта има осигурени различни видове железопътни и абонаментни карти, а за максимално удобство на гражданите има и система на онлайн резервация и билетоиздаване. БДЖ разполага и с Бюро за международно билетоиздаване и туризъм, което издава билети за пътуване с железница из цяла Европа, резервира седящи, кушет и спални места за български и международни влакове, предлагала специални намаления при пътуване на младежи, възрастни и групи, и д.р.

Международните линии, по които пътниците на БДЖ могат да пътуват, са София – Видин – Крайова (и обратно), София – Халкали (и обратно), София – Букурещ (и обратно).

Освен стандартните пътнически превози, БДЖ осъществява и целогодишни пътувания с Родопската теснолинейка Септември – Велинград – Якоруда – Разлог – Добринище. Най-високата ЖП линия на Балканите привлича множество туристи – и български, и чуждестранни, през всеки един сезон, заради уникалната природа по трасето. За романтично настроените пътници и влюбените в историята, БДЖ предлага атракционни пътувания с ретро-подвижен състав, с ретро-теснолинейка, с теснопътен парен локомотив, с дизелова мотриса и др.

БДЖ разполага и с първокласните вагони от „Корона експрес“ и „Витоша експерс“ – влакът на Тодор Живков. Използването на вагон-салоните в Българските железници води началото си от 1866 г. с откриването на ЖП линията Русе – Варна, като оттогава постоянно се поддържа неголям парк луксозни вагон-салони, предназначени за височайши пътувания на короновани и некороновани особи, както и на антуража им. Този специализиран парк в исторически план е неколкократно подменян с по-модерен, комфортен и усъвършенстван подвижен състав. Запазеният оригинален интериор на вагон-салоните от „Корона експрес“ и „Витоша експрес“, както и квалифицираното обслужване са подходящи за делови, юбилейни, празнични и туристически пътувания по цялата републиканска ЖП мрежа с нормално междурелсие. Влакът може да се композира с парен или конвенционален локомотив и вагони, чиито брой, вид и подреждане става по желание на клиентите.

През 2003 г. парният локомотив №01.23, произведен в Швейцария през 1935 г., е подложен на нова пълно освидетелстване и въведен отново в експлоатация за атракционни, юбилейни, туристически пътувания и участия във филмови продукции.

Съвместно с български издателства преди няколко години БДЖ стартира кампанията „Чети във влака“, с цел да стимулира четенето на книги по един модерен начин. От услугата могат да се възползват всички пътници, притежаващи смарт устройства, и да се докоснат до нови светове по време на своето пътуване чрез магията на електронните книги. В pdf и epub формат могат да бъдат намерени много разнообразни и интересни книги, които да удовлетворят вкуса на всеки bookaholic. Също така се предлагат и аудио книги.

БДЖ публикува и пътеписите на граждани, използвали услугите на железниците, в рубриката „Разходка с влак“, което дава много нови идеи за пътуване с влак.
По публикацията работи: Ваня Славова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изчистиха незаконното сметище до Тубдиспансера

Изчистиха едно от петте незаконни сметища в район "Одесос", това до сградата на Тубдиспансера. Проблемът с нерегламентираното изхвърляне на боклук до оградата на здравното заведение на улица „Велчова завера“ е от години. Краткосрочен е ефектът след почистването му, тъй като през нощта отново се образува натрупване на разнородни отпадъци, казаха..

публикувано на 17.01.25 в 15:25

Как да бъдем най-добрата си версия днес?

Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..

публикувано на 17.01.25 в 14:12

Веселина Илиева е новият ръководител на Ботаническата градина в Балчик

В средата на месеца дългогодишният директор Валя Машкарова се оттегли в заслужена почивка, след като през 1991 година започва работа като биолог в УБГ Балчик, а впоследствие и ръководител. В периода от 2007 до 2014 г. застава начело на Екопарк – Варна, а от 2014-а досега ръководи Университетската ботаническа градина в Балчик. За 33 години трудов стаж в..

публикувано на 17.01.25 в 13:42

Именичката Антоанета Петрова: Обичам този ден повече от рождения си

Днес православната църква чества Антоновден. Св. Антоний е  първият от т. нар. Пустинни отци. В народния календар Антоновден се празнува за предпазване от болести. На този ден жените не предат, не плетат, не варят боб и леща, за да не разсърдят чумата, шарката и "синята пъпка". Според народните представи Антон и Атанас са двама братя близнаци, които..

публикувано на 17.01.25 в 10:50

Ще скочи ли с 20% цената на новите жилища

През тази година се очаква ново повишаване на цените на имотите заради предстоящи промени в Закона за ДДС, които бяха одобрени от служебното правителство и внесени в Народното събрание. Според предложените изменения физическите лица ще трябва да плащат 20% ДДС при продажба на новопостроено жилище. Това важи за имоти, продадени в рамките на..

публикувано на 17.01.25 в 10:11

Отбелязваме Антоновден

На 17 януари Българската православна църква чества преподобни Антоний Велики. В житието му е написано, че прекарва 20 години при пълно усамотение в постройка в пустинята. Преживял до 105-годишна възраст, като запазил телесното си здраве и сила. Година преди смъртта си взел участие в борбата на Църквата против арианската ерес, като излязъл в Александрия..

публикувано на 17.01.25 в 06:00

Зов за помощ: Варненката Росица Торк се нуждае спешно от средства, за да пребори болестта

Между 500 и 600 хиляди лева са нужни на семейството на варненката Росица Торк, която се бори с тежка диагноза. Росица в момента е в турска клиника, следва лечение и в Съединените американски щати, където ѝ дават надежда за живот. Много малка част от сумата е събрана към този момент, а средствата са непосилни за близките на Росица Торк. Тя работи като..

публикувано на 16.01.25 в 17:30