Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обсъждат обособяването на паркинг на Болата

| обновено на 08.08.23 в 12:49
Снимка: Димитрина Дончева

Как да бъде обособен паркинг в района на залива Болата край каварненското село Българево. Това е било обсъждано на среща, в която са участвали представители на местната власт, МВР, както и на министерствата на околната среда и водите и на регионалното развитие. Кметът на Каварна Елена Балтаджиева е предложила да бъде изграден паркинг за поне 60-70 автомобила, който да се намира в трeвната зона до плажа. Тази зона и в момента се използва за паркиране на коли, но без ефективна регулация. Очаква се становище от РИОСВ, защото районът на бъдещия паркинг се намира в защитена местност. В същото време продължава проблемът с паркиране на коли на плажната ивица и дори в морската вода и това също е било обсъждано на срещата, каза за Радио Варна кметът на село Българево Георги Георгиев. 

"Теренът е част от защитена зона. Това е тревна площ - саморасли храсти, които ако бъдат изчистени, може да се отвори място за 70-80 автомобила. Няма да се циментира, бетонира, няма да има чакъл. Само ще се разчисти една част от ниски храсти, за да може да се паркира", уточни кметът на с. Българево Георги Георгиев. 

Той допълни, че и в момента там се паркира. "Колите се спират в редица и ако това място се изчисти, могат да се обособят две редици. Нямаме друг вариант - горе също е защитена зона, резерват и частен имот. Придвижването от горе над залива до долу в момента трябва да става пеша", допълни Георгиев. 

Всеки месец се поставят табели за забрана на паркирането на плажната ивица. Забранени в района са сдъщо и къмпингуването и паленето на огън. Табелите обаче се махат умишлено, за да правят хората това, което си пожелаят, каза кметът на с. Българево.

Подробностите чуйте в прикачения звуков файл:




 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Държавата въвежда изисквания за безопасност към операторите на атракционни услуги

В ход е подготовката на нормативни промени, свързани с регулацията на атракционните дейности у нас. Това стана ясно на среща на вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов с представители на министерствата на туризма, младежта и спорта, икономиката и индустрията, регионалното развитие и благоустройството, Комисията за защита на..

публикувано на 22.08.25 в 18:00
Снимката е илюстративна

Община Варна ще извърши независима проверка по случая с удареното от ток дете на детска площадка в кв. „Младост“

Община Варна ще извърши независима проверка на електрическия осветителен стълб до детска площадка в кв. „Младост“, на който 12-годишният Димитър Иванов беше ударен от ток след като се подпрял на него. Това каза на пресконференция днес заместник-кметът Илия Коев. Причината е противоречивата информация, която е получена в общината от..

публикувано на 22.08.25 в 17:35
Снимката е илюстративна

Онлайн измама с превалутиране заради еврото разкрита от ГДБОП

ГДБОП разкри първа измама, свързана с въвеждането на еврото. Жена е подала сигнал, че е била измамена в онлайн платформа, че средствата ѝ ще бъдат превалутирани и е изгубила пари, съобщава БНР. Измамата е станала факт, когато с жена от България са се свързали хора, които са използвали широко известно приложение за криптирана комуникация. Това..

публикувано на 22.08.25 в 17:34

Задържаха под стража 18-годишния шофьор, блъснал петима в Слънчев бряг

Най-тежката мярка „задържане под стража“ бе наложена на 18-годишния Никола Бургазлиев, който на 14 август блъсна с АТВ петима души в курорта Слънчев бряг. Решението на съда е окончателно и беше посрещнато с аплодисменти. Изпълнението на  мярката е преведено в действие веднага, предаде БНР-Бургас. Днес стана ясно, че прокуратурата ще поиска от съда..

публикувано на 22.08.25 в 17:03

„Зелени закони“ търсят обществена подкрепа в съдебната битка за Камчийски пясъци

През 2024 г., след почти две десетилетия борба на активисти, учени и граждани, Министерството на околната среда и водите обяви Камчийски пясъци за защитена местност.  Камчийски пясъци са едно от последните диви места по българското Черноморие с над 4000 декара дюни и лонгозни гори. Днес обаче този успех отново е поставен под въпрос,..

публикувано на 22.08.25 в 15:37

Манастирски рид: Проблемът с отпадъците остава въпреки новия зелен контейнер

В района на Манастирски рид, разположен между курорта „Св. св. Константин и Елена“ и местността Аладжа манастир, проблемът с извозването и изхвърлянето на отпадъци продължава да бъде сериозен въпреки поставянето на първия зелен контейнер за тревни и градински отпадъци. Новият контейнер, осигурен от общината, беше представен като решение за част..

публикувано на 22.08.25 в 15:25