Поетът Петър Чухов представи в Арт салона на Радио Варна най-новата си стихосбирка "Тишината е спяща красавица". Събитието беше част от програмата на "Алея на книгата" 2023.
"Едно от най-хубавите неща в поезията на Петър Чухов е там, където играта с думи оголва мрака между думите. И в същото време там, където в мрака и абсурда на живота проблясва спасителна светлина – любовна, слънчева или от нощна лампа, все едно. Много зряла книга, превеждаща ни през смъртта и любовта хладнокръвно и топлокръвно едновременно." ~ Георги Господинов
Какво събра в новата си книга „Тишината е спяща красавица“? Изобщо на какъв принцип събираш книгите си?
Принципът е различен, не е за всяка книга един и същ. В тази книга има два цикъла - "Утехи" и "Пространства". Първият е с кратки стихове, другият - със сравнително дълги за моите стандарти.
Какви пространства и времена обема тя?
Има всички времена - и минало, и настояще, и бъдеще. Тъй като аз дълги години съм школувал в хайку, а там обикновено стиховете се разделят в някои от сезоните - и тук имам стихове, които съм писал от натура, но не бих ги нарекъл "пейзажна лирика". За моите текстове е характерно сегашно неосъществено време, в него има отсянка на тъга заради тази неосъщественост, която с годините все повече се превръща в неизбежност.
Успяваш ли да опазиш вътрешния си свят от катаклизмите на времето?
Аз не виждам защо трябва да го наричам опазване. Това е една реакция, при мен реакцията не е толкова силна, колкото при други автори, не е и толкова драматична, в смисъл на нетърпимост. Разбира се, някой ще каже, че има неща, към които човек трябва да е нетърпим, животът предлага много неща, които изглеждат нетърпими - насилие, имами, всякакъв вид манипулация. Но това е съществувало още откакто съществува човекът. Не се знае до кога ще продължи. Не съм сигурен дали изобщо трябва да изчезва, има антиутопични романи и разкази, в които се описва едно общество, в което насилието и всякакъв вид агресивност липсват и човек е доведен до една почти импотентна фаза на съществуване. Доста сложни въпроси... По-скоро аз се опитвам да се опазя от социалните мрежи. Там постоянно избухват взривове от негативно отношение към различни неща, разбира се някои с право. Но напоследък като че ли според мен основната цел е човек да напада, да се противопоставя на други хора. Тонът на свирепост и ожесточеност един към друг не ми допада.
Поезията някакъв остров ли е за теб? Остров на спокойствие, на блаженство?
Не бих казал. За мен поезията е начин на живот. Всеки ден пиша по две-три стихотворения и веднага ги споделям в социалните мрежи, това е моят начин на реакция. За мен поезията е реакция на света около нас, но не буквална. Иван Методиев беше писал, че има въпроси, на които науката не може да даде отговор, като за смисъла на човешкия живот, но поезията би могла да даде този отговор. Този диалог с екзистенциалното за мен се случва чрез поезията. Не смятам, че тя е остров, а по-скоро ежедневен разговор с всичко съществуващо.
Търся начин чрез поезията си да проникна в отвъдността на живеенето.
Тишината
е спяща красавица
ако си истински
принц
ще намериш
точната дума
с която
да я събудиш
ако не –
и ти
ще заспиш
Цялото интервю с Петър Чухов може да чуете в звуковия файл:
Петър Чухов (1961, София) е автор на 14 стихосбирки, три книги с проза и книга за деца. Творбите му са преведени на 20 езика и публикувани в над 20 държави. Носител на много награди, сред които Наградата на музея „Башо“ в Япония, „Славейкова награда“, Награда „Иван Николов“ за най-добра стихосбирка, Специална награда „Развитие“ за нов български роман, Голямата награда за SMS поезия, „Златен ланец“, „Магията любов“, Национална награда за лирика „Иван Пейчев“, номинация за международната литературна награда „Балканика“.
Участвал на фестивали и четения в Словакия, Северна Македония, Япония, Хърватия, Словения, САЩ, Литва, Швейцария, Румъния, Унгария, Германия, Швеция, Турция, Албания и Русия. Пише музика и текстове, свирил и свири в различни рок групи, а с групата за поезия и алтернативен рок „ЛаТекст“ представя стихотворенията си.
Член на Управителния съвет на Българския ПЕН.-център, Сдружение на български писатели, Хайку клуб „София“, World Haiku Association и Musicautor.
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..