Едва 54 000 лева са средствата отпуснати от Министерството на културата за археологическите разкопки на обекта Праисторически и солодобивен градски център Провадия-Солницата за тази година. Това обяви за Радио Варна ръководителят на обекта проф. Васил Николов. Средствата са изключително малко за един такъв мащабен и сериозен обект като Провадия-Солницата, по-малко от миналата година и почти до парите през 2020 година, когато беше пандемията с коронавируса, коментира проф. Николов. Той посочи, че очакваните средства за консервация и реставрация на обекта изобщо не са били отпуснати. Това изправя екипът ни пред много трудна ситуация – да успеем с много по-малко пари да запазим нормалния ритъм на работа и да посрещнем всички разходи по време на археологическите разкопки, които имаме, каза още ръководителят на обекта.
Археологическият обект е отворен за посещения до края на септември в дните от понеделник до събота, като в неделя е почивен ден. Принципът на посещения е същият като предни години – от 9.00 до 13.00 часа на всеки кръгъл час тръгва група с посетители и археолог от екипа, който разказва историята на историческото място. Вход не се заплаща, но има поставени кутии за дарения, ако някой иска да подкрепи работата на археолозите.
Все още не е ясно ще бъде ли изграден Музей на солта в Провадия или не, както предложи преди години проф. Васил Николов. Докато не видя валиден документ с определен терен за сграда на музея, приемам, че нищо не е сигурно, обясни професорът и допълни, че може и да не е жив да види с очите си този така нужен за Провадия Музей на солта. Провадия е малък град и преди 19-сет години, когато започвах разкопките на Солницата имаше около 14 хиляди души, сега са едва 6-7 хиляди и градът постепенно замира, споделя Николов. А това място може да се превърне в основна туристическа дестинация, която да съживи живота в малкото населено място и да развие търговията, убеден е проф. Николов. Още повече в комбинация с другия исторически обект – Крепостта Овеч.
В момента по-голямата част от находките открити на обекта Провадия-Солницата са изложени в Историческия музей в Провадия, но това изобщо не е достатъчно, а подобен световно значим археологически обект се нуждае от специален музей, в който да се разказва неговата история и да бъдат изложени всички открития, категоричен е проф. Николов.
Бурният вятър е разкъсал виниловите платна на билбордове по магистрала „Хемус“ край Варна. Част от винилите пречат на движението на автомобилите по аутобана, за това сигнализират слушатели на Радио Варна. В Областно пътно управление – Варна са получени няколко сигнала за опасните билбордове. В момента екипи на управлението отстраняват..
Пожар е избухнал на улица „Девня“ във Варна в ранните часове на деня. Горели са стари гуми в автосервиз до обръщача на тролеите. Това съобщиха за Радио Варна от Областната дирекция на МВР. Пожарът е изгасен. Няма пострадали. Огънят е причинил шети в автосервиза.
До този момент, 22-ото издание на благотворителната инициатива "Българската Коледа" отчита дарения на стойност 2 890 000 лева. За това съобщават от президентската институция. Спектакълът се състоя вчера в Народния театър "Иван Вазов", като БНР беше медиен партньор. Двадесет и второто издание на "Българската Коледа" под патронажа на президента..
Днес времето ще продължи да се определя от бавноподвижен средиземноморски циклон! Ще е облачно, с валежи от дъжд, на места в Североизточна България – и от сняг. Ще продължи да духа умерен до силен, на места по Черноморието временно и бурен вятър от север-североизток. Температурите ще продължат бавно да се понижават и към 14 часа в повечето райони..
През денонощието времето остава облачно с намалена видимост, вятърът ще е силен, по крайбрежието и бурен от север-североизток! През нощта все още валежът ще е от дъжд, в Лудогорието и Предбалкана от мокър сняг и там рано сутринта ще се образуват поледици! В четвъртък - 26 декември, почти навсякъде, с изключение на крайбрежието, дъждът ще премине..
Варна е сред областите с много добро демографско развитие и през 2023 г., което я поставя на трето място в тази категория. Коефициентът на естествен прираст е – 4,7‰ и е сред най-високите и далеч над средните стойности за страната (–6,8‰). Делът на децата до 4-годишна възраст в областта се запазва по-висок от средния за страната (4,7% при 4,5%..
Днес по стара българска традиция в балчишкото село Дропла пресъздават обичая "Коледуване". От сутринта коледарите обхождат селото със своите песни и благословии за здраве и берекет - първа спирка в читалището, а следващите с благослов по домовете. "Отворете сърцата и домовете си, за да бъдете благословени! Нека заедно запазим тази стара българската..