Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивал на хвърчилата в Шабла

За поредна година морският плаж край Шабла ще бъде център на любителите на хвърчилата и красотата, която те носят. Къде другаде, ако не по безкрайната плажна ивица в местността „Малкото море“ феерията от цветове и най-различни форми на хвърчилата би била по-привлекателна и впечатляваща?! Организаторите – Община Шабла и Зеленият образователен център, са се погрижили за хубава музика, ведър, лекокрил вятър, нежно, галещо слънце, синьо, безкрайно море и разбира се, добро настроение в продължение на два дни – от 1-ви до 3-ти септември. 
Ето, че сезонът на хвърчилата е в силата си, което означава, че е време и за поредния Фестивал на хвърчилата! От Зеления образователен център в Шабла канят всички да се насладят на този фееричен, пъстър и радостен празник, на който всеки може да пусне хвърчило или просто да се забавлява, благодарение и на интересната програма в двата фестивални дни. Тази година датите са 2-ри и 3-ти септември, като ден преди това официалното откриване ще се проведе от 18.00 часа в Зеления образователен център в Шабла, а малко по-рано от 16.00 часа се организира и традиционната работилничка за направа на хвърчила, споделя неговият директор Даниела Тодорова. 
За първи път тази година ще има работилница и за приготвяне на тестени изделия, като всички желаещи ще могат да видят на живо магията на направата на хляб. Ще се организира и екскурзия с местен водач до скалните феномени на село Тюленово. 
Във втория ден от Фестивала, докато се реете с ръчно направените или закупените хвърчила по ширналите се край морето поляни, DJ Краси ще огласява простора на местността „Малкото море“, южно от Фара на Шабла, с най-хубавата музика. 
По време на фестивала любителите на хвърчилата ще могат да се насладят и на демонстрации от професионалисти от Естония, Гърция, Турция и България. 
При откриването на Фестивала на хвърчилата посетителите ще могат да разгледат и изложбата на Георги Василев, роден през 1953 г. в Добрич, професионален състезател по волейбол, три пъти треньор на мъжкия национален отбор по волейбол и носител на бронзов европейски медал. Вече пенсионер, изправен пред дилемата „Какво да прави?“, решава отново да се обърне към четката и боите. Избира акрила и започва да рисува.  И така, вече три години, през които е направил над 150 платна.
Тази година, в навечерието на 70-годишния си юбилей, дебютира с първата си самостоятелна изложба, която е открита в Регионалната библиотека „Дора Габе“ в гр. Добрич.
Обнадежден от първата си изява, той прави и втора именно в Зеления образователен център в Шабла.   
Фестивалът на хвърчилата започва на 2 септември от 10.00 часа, продължава до вечерта и със сигурност е събитие, което ще остави прекрасни спомени от последните дни на отминаващото лято. 
Повече за събитието чуйте в репортажа на кореспондента на БНР в Добрич Мая Щърбанова:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

11-годишният пианист Антонио Паван: За мен музиката е felicità!

Клавирен рецитал изнесе в рамките на Международния фестивал "Варненско лято" снощи Антонио Паван.  Той е само на 11 години с българо-италиански произход, а биографията му вече е забележителна, репертоарът му се простира от барока до XXI век, свирил е в престижни зали в Италия, където живее, и в Европа, печелил е само първи награди от конкурси, често..

публикувано на 23.07.25 в 16:15

Николай Филипов: Българинът, който поставя огнени рекорди с най-лютите чушки в света

Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..

публикувано на 23.07.25 в 13:31

Фестивалното изложение "Порода - Любов" ще обедини природозащитниците на Варна

Предстои едно изключително вълнуващо и заредено с обич събитие във Варна, което ще събере на едно място представители на природозащитни организации, доброволци, любители на животните и всички хора със сърца, отворени за доброто. В събота, 27 юли, от 10:00 до 22:00 часа, на входа на Морската градина в морската столица ще се проведе фестивалното..

публикувано на 23.07.25 в 12:35
Модният експерт Румяна Димитрова в студиото на Радио Варна

Мока мус - цветът на 2025-а

Мока мус е цветът на 2025 г. - той създава усещане за лукс и мекота и напомня за кремчетата от детството ни. Именно този цвят диктува самата мода, а другите актуални нюанси на лято 2025 са ментово зелено, цвят праскова, съчетан с пастелно синьо, както и всички пастелни гами. Това обобщи за предаването "Новият ден" модният експерт Румяна Димитрова...

публикувано на 23.07.25 в 10:15

Кукленият театър във Варна с летни представления за децата (ПРОГРАМА)

Държавният куклен театър поставя представления за деца на лятната и основната си сцена през юли.  В програмата днес е предвиден спектакълът "Полянката с малките гъбки" за деца до 3 години, който започва от 18 часа. Останалите представления в афиша на Кукления театър са следните: 25 юли, петък, 18.00 ч. - "Полянката с малките гъбки", за деца до 3 г...

публикувано на 23.07.25 в 09:36

Младо семейство дари апаратура на родилното отделение в МБАЛ "Св. Анна"

Младо семейство дари ценна апаратура на родилното отделение на Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) „Св. Анна“ във Варна, съобщиха днес от лечебното заведение. Подаръкът е в знак на благодарност за грижите, положени за 31-годишната Меглена Рачева от крайморския град.  Жената е приета бременна в седма гестационна седмица, след припадък и с..

публикувано на 22.07.25 в 17:10

Обсерваторията в Камен бряг отваря врати за посетители

От миналата седмица обсерваторията в село Камен бряг край Каварна отново работи след отстраняване на технически проблем. Съоръжението е отворено всеки вторник и петък от 21 часа и наблюдения са възможни при хубаво време. Туровете са напълно   безплатни и се водят от варненския астроном Георги Георгиев. Обсерваторията е сред..

публикувано на 22.07.25 в 14:10