В Добрич днес, 7 септември, тържествено се отбелязват годишнините от две паметни събития – Добричката епопея от 1916 г. и подписването на Крайовския договор през 1940 година. Въпреки че са разделени от 24 години, те са свързани и като по ирония на съдбата са се случили на една и същата дата.
Добричката епопея започва на 5 септември 1916 година, по времето на Първата световна война и продължава три дни. Командир на българската войска е легендарният генерал Иван Колев, който се изправя срещу обединените войски на Русия, Румъния и Сърбия. Въпреки чувствителното числено превъзходство те не само, че не биват допуснати да превземат Добрич, но и са принудени позорно да напуснат позициите си и да се спасяват. В тази битка за първи път в най-новата ни история България се изправя на бойното поле срещу Русия и й нанася сериозно поражение. Решителните сражения се случват на 7 септември 1916 г. На същата дата, но 24 години по-късно, през 1940-та се подписва Крайовския договор, който връща в пределите на България Южна Добруджа. Този акт е резултат, както от победите на българската армия, така и на дългогодишната битка на родната дипломация и разбира се, не без благословията на Великите сили. Но както се случва в живота, така и тук радостта върви ръка за ръка с мъката, защото нашите сънародници, населяващи Северна Добруджа, са принудени да напуснат родните си домове и с каруци, животни, деца и покъщнина да се преместят във вече освободените територии на юг. На снимките от посрещането на нашите войски след подписването на Крайовския договор виждаме усмихнатите лица на добруджанци, килима от цветя и радостта им. Два месеца по-късно се повяват други снимки, на които се виждат едни много тъжни лица – на северните добруджанци, които са близо 70 000 души, а преместването им продължава два месеца по време на тежката зима.
Глава пред подвига на загиналите над 1 000 войници в Добричката епопея днес сведоха общественици, политици и граждани. Бойните действия започват на 1 септември и продължават над 4 месеца, разказва Цветан Сашев от Регионалния исторически музей в Добрич.
Всяка година на Военните гробища и паметника на ген. Иван Колев присъства и потомъкът на един от воините от Добричката епопея генерал-майор Явор Матеев.
Датата 7 септември е символ на Добрич, тя показва, че един български генерал успява да отблъсне всички, които искат да сложат ръка върху нашата земя, посочи кметът на Община Добрич Йордан Йорданов.
За Добричката епопея и нейната героичност дълги години почти не се говореше, въпреки че днес много историци я нареждат до Шипченските боеве по време на Руско-турската война. Днес, опитвайки се да поизтупаме от праха на забвението тази част от историята си, тя става все по-популярна и то не само за добруджанци. За това свидетелстват и наименованията, които носят редица населени места – Врачанци, Козлодуйци, Приморци, Ловченци, Генерал Тошево, Фелдфебел Дянково, Поручик Гешаново и др. Един от булевардите в Добрич носи името „Добричка епопея“, а преди години генерал Иван Колев получи признанието на българите с построяването на негов паметник и мемориални плочи с имената на загиналите в боевете отново в Добрич.
Подробностите чуйте в звуковия файл:
Програмата за начално обучение по плуване за деца от 6 до 8-годишна възраст на басейн „Приморски“ продължава след 28 юли, обявиха организаторите от ОП „Спорт - Варна“. Те припомнят, че първият курс на обучението по плуване за деца започна на 30 юни и продължава до 25 юли. Вторият курс ще се проведе в периода от 28 юли (понеделник) до 23 август..
С изложбата "Паметта за Васил Левски в нашия град" Държавният архив във Варна отбелязва 188 години от рождението на Апостола. Експозицията беше открита днес в сградата на Архива. Изложбата представлява обединени експозиции, които целят да съхранят и покажат уважението на варненци към делото на Васил Левски. Един от акцентите са 10 табла с 14..
Група деца от Варненската академия за развитие на интелекта изчисти градинката на Севастопол тази седмица. Доброволците събраха фасове, чашки, лъжички и хартия и дадоха добър пример за местните. „От 12-13 години Варна е непоносимо мръсна. За съжаление не само фирмите, които почистват, не си вършат работата, не само гражданите са безсъвестни!..
За пореден път виненият фестивал WINEkend 2025 ще събере във Варна младите технолози и винари. Около 30 малки семейни, градски или крафт винарни ще представят над 300 вида вина, произведени в България, каза за Радио Варна един от организаторите - Владислав Ванков. Тази година темата на фестивала е посветена на "Духът на 90-те", време не толкова далеч..
Днес до обяд облачността бързо ще намалее до слънчево, а валежите постепенно ще спрат. Само над Югоизточна България облачността до обяд ще остане значителна, там на места е възможно да превали. Ще духа умерен над Североизточна България временно силен вятър от запад-северозапад, който следобед ще отслабва и по крайбрежието ще се обърне от юг-югоизток...
39 години от създаването си отбеляза днес Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Света Марина" във Варна. Своята благословия отправи Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан. Приветствие беше поднесено от ректора на Медицинския университет във Варна проф. Димитър Райков, както и от проф. Силва..
Един от най-цветните “празници” в дигиталния свят - Световният ден на емоджитата - се отбелязва днес. Малките цветни символи, които използваме все по-често, произлизат в края на 90-те години от японския художник Шигетака Курита. Ако се чудите защо точно на 17 юли, погледнете емоджито за календар - на него е изписана именно тази дата. Тя беше..