Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерт: Образованието не бие в пулса на съвремието

Днес отбелязваме Международния ден на грамотността

| обновено на 08.09.23 в 11:25
Снимка: Pixabay

 

Едно от последните изследвания на УНИЦЕФ показва, че 3/4 от младежите по света на възраст между 15 и 24 години нямат базови умения за средно образование, както и необходимите умения за работа след завършване. Сред тези държави е и България. 

Според Александър Ангелов от Центъра за творческо обучение, който от години работи активно в дигиталната трансформация на образованието, сред основните проблеми са остарелите учебни програми, както и фактът, че образованието ни не бие в пулса на съвремието. Може ли тази картина да се промени? Лишени ли са от смисъл оценките на учениците и има ли празнина между изучаваните предмети и реалните житейски ситуации? 

Резултатите от последните матури сериозно разтревожиха обществото, защото имаше двоен скок на двойките, а оценките на учениците се влошават. Все по-слабите оценки на зрелостния изпит по български език и литература говорят за системни проблеми с базовата грамотност. Проучване на Института за пазарна икономика показва, че близо 1/3 от училищата в страната не могат да осигурят тази грамотност. 

ма празнина между наученото и реалните житейски ситуации. Не знам дали е по-голяма или по-малка, обаче засега все повече учители и директори казват, че по стария начин това преподаване няма да стане. Промяната се прави с несъгласните, тя не се прави със съгласни хора. Несъгласни са учениците, вече и учениците. В крайна сметка тези две подгрупи са мнозинството", подчерта в интервю за Радио Варна Александър Ангелов. 

Около 40 училища в страната, сред които и варненски, са включени в нова програма за умения и иновации. Учебното съдържание да бъде "оплетено" в една тема от живота, а докато се работи по нея, учениците да научават отделните предмети, поясни идеята на програмата, която ще бъде внедрена в учебните заведения, Ангелов. Учениците ще имат няколко учебни часа, в които да изработват сами инструменти за ремонт на велосипед, например. "Те имат нужда от опит от първа ръка", допълни Ангелов. 

По думите на експерта, образованието в момента не бие с пулса на съвремието. "Най-важното в момента в целия свят е първо да смятаме, че хората в образованието са хора", каза още Ангелов. 

Подробностите чуйте в звуковия файл:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Политологът и журналист Живко Иванов: Системните партии намериха решение на политическата криза у нас

Решението на политическата криза у нас беше намерено от политическите партии, но това, че те сполучиха с това си действие, не означава, че пътят пред тях ще бъде лесен. Това коментира за предаването "Пост Фактум" политологът и журналист в Радио Стара Загора Живко Иванов.  България има редовен кабинет, депутатите избраха Росен Желязков за..

публикувано на 16.01.25 в 19:05
Александър Кашъмов

Александър Кашъмов: С поисканите от Сарафов промени има риск от повишаване на непрозрачността

Да бъде отменен достъпът до информация за разследвания и проверки, касаещи прокуратурата. Това е поискал от Върховния административен съд (ВАС) изпълняващият функцията главен прокурор и единствен кандидат за длъжността „главен прокурор“ Борислав Сарафов. За това алармира екипът на Програма „Достъп до информация“ , като изразяват надежда, че „ всички..

публикувано на 16.01.25 в 09:40
Ивайло Илиев

Политологът Ивайло Илиев: Хоризонтът на управление на този кабинет може и да не е толкова кратък

Със сигурност предлаганият кабинет "Желязков" ще започне с крайно ниско доверие. Поради липса на политическа алтернатива обаче, хоризонтът на управление може и да не бъде толкова кратък. Това коментира в предаването на Радио Варна Post Factum политологът Ивайло Илиев. Според него сметките могат да се объркат, ако партия "Величие" влезе в парламента. В..

публикувано на 16.01.25 в 08:05

КТ "Подкрепа" започна подписка за връщане на клас "прослужено време" на държавните служители

Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..

публикувано на 15.01.25 в 08:30

Христина Набошни: 2025-а е много подходяща за посещение на Китай

2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко.  Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..

публикувано на 14.01.25 в 07:30

„Неизчезващите“ - открит урок на киношкола „Братя Люмиер“ във Варна

Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино.  На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..

публикувано на 13.01.25 в 08:25
Станислав Стоянов, депутат от

Евродепутатът Станислав Стоянов: Шенгенското пространство е инструмент от друго време и създаден при други нужди и реалности

Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..

публикувано на 11.01.25 в 13:45