Късометражният филм „Семеен портрет“ на Леа Видакович от Хърватия печели голямата награда (Гран при) на 19-ия Световен фестивал на анимационния филм във Варна. Наградите бяха обявени на пресконференция от журито, което се състои от петима души - Емил Христов, Алис Сае, Раймунд Круме, Ноел Палацо и Роберт Сова.
Заради силното участие на късометражните заглавия, журито дава специален диплом и на „Красиви фигури“ на Соткин Верстеген от Белгия. За най-добър пълнометражен филм бе обявен „Демоните на моя дядо“ на Нуно Беато от Португалия. И в тази категория има специален диплом за „Гигантско приключение“ на Едуард Шулд от Перу.
При детските анимации най-високо е оценен „Не е приказка“ на Малгожата Рибак от Полша. С диплом е отличен „Дива история“ на Алин Кертен от Белгия. Сред студентските филми най-добър според журито е „Източният дъжд“ на Мили Йенкек от Естония, а два диплома отиват при „Косматите“ на Люси Гранек от Франция и „Полупразно“ на Катаржина Орловска от Полша.
Има награди и за най-добрите хорър и еротични филми, на които бяха посветени специални тематични прожекции по време на фестивала. В първата категория печели „Кактусът“ на Рикардо Кумп, а във втората – „Y” на Матеа Ковач.
За най-добър български филм на 19-ия анимационен фестивал във Варна е обявен „Обезличаване“ на Спартак Йорданов. Той получава още награди за дебют и на Съюза на българските филмови дейци. Като млад артист е отличен Том Корито Блумен за филма му „Приятелски огън“.
Журито е изгледало за три дни 127 филма, сподели на пресконференцията проф. Людмил Христов. По думите на колегите му Раймунд Круме и Алис Сае всички продукции са били с много високо качество.
Фестивалът завършва тази вечер с церемония по награждаване във Фестивалния и конгресен център във Варна. След това ще бъдат прожектирани филмите на призови места в късометражните категории.
Българинът Явор Калоянов и Кимбъл Търстън получиха наградата "Оскар" на Академията за кинематографично изкуство и наука в категорията за технически постижения. Призът им е връчен за създаването на ML Denoiser – иновация, която премахва визуален шум от компютърно генерирани изображения, като същевременно запазва важните детайли, съобщават от Факултета по..
На 9 май в Балчик се открива изложба 85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ На 9 май се открива съвместна изложба между Исторически музей - Балчик и Университетска ботаническа градина - Балчик. Темата е "85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ", а откриването от 11.30 часа пред Дирекция на Университетска ботаническа..
За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка. Тази година "Нощ на Музеите и..
Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна отбеляза рождения си ден с изложба в галерията на школата. В нея той представя творби, вдъхновени от връзката между аморфната форма, фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от материалния свят не ми е необходимо...", посочва..
От 7 до 27 май 2025 г. Градската художествена галерия "Борис Георгиев" - Варна, представя гостуващото в морския град трето издание на изложбата "Нова българска типография". Експозицията показва постиженията на българските дизайнери, работещи се в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 г. Включени са над 60 автори..
„Градина на спомените“ е името на изложбата, подредена в Каменна зала на Двореца в Балчик от началото на месеца до 21 май. Показани са фотодокументи от Националния архив на Румъния и над 100 картини с пейзажи, дело на художника Константин Тофан. Проектът е на румънската асоциация DAR Development и общински музей "Кралица Мария" от град Яш...
Учебният музей към Регионалния исторически музей във Варна съвместно с Тракийски научен институт, филиал Варна, организират дискусия на тема: "Памет и поуки. 80 години от края на Втората световна война". Тя ще се проведе на 8 май от 16.30 ч. в Археологически музей - Варна, зала "Одесос". В нея ще вземат участие доц. д-р Йорданка Тонева и доц. д-р..