Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лесна работа: Работа за забавление

Снимка: БГНЕС

Септември. За някои от нас ваканцията свърши, за други - върви към своя край. Настроението на веселите коктейли на плажа и дългите, красиви морски залези също се отдалечава от нас. Бавно, но безвъзвратно. Вярвам, че сте успели да съберете много слънце и радост. Това обикновено помага в студените дни, когато човек има толкова много работа, че не му е до сладко нищоправене и безгрижни моменти. Но да не изпреварваме времето и сезоните. Сега само лекичко се стягаме, готови по септемврийски да запретнем ръкави и да се обърнем с лице към работата, а в следващия момент - и да се захванем за нея.

Имали ли сте работа толкова вдъхновяваща, че изобщо да не я усещате като задължение?

Аз съм така цял живот. Захващам се с неща, които обичам, наслаждавам се, докато ги правя и се чувствам прекрасно.

Светът е пълен с хора като мен. Е, светът е пълен и с други хора, които не са толкова щастливи, докато правят нещата, а това, разбира се, ги изнервя и напряга. Не може да се каже, че времето на тези - последните минава добре. Определено не може да се каже.

Сещам се за книгата „Буда и суперзвездата“, където вдъхновяващият Вишен Лакиани твърди в същия стил на мислене и действие, че когато правиш онова, което обичаш, не се налага да работиш в нито един ден от живота си.

Звучи прекрасно, нали? И се усеща като такова, стига да го пожелаеш, да го постигнеш и да успееш да го задържиш.

В началото на историята Лакиани цитира Ел Пи Джакс. Според него майсторът в изкуството на живота почти не прави разлика между работата и играта, между труда и свободното време, между тялото и ума, между образованието и почивката си, между любовта и религията си. Това е така, просто защото майсторът трудно може да разграничи тези състояния. Той преследва собствената си представа за съвършенство във всичко, което прави и оставя на другите да преценят дали всъщност работи или се забавлява. Самият той смята, че винаги съчетава двете неща едновременно.

Вчера наблюдавахме барман, който приготвяше коктейл и не подозираше, че някой го гледа. Повярвайте, беше изключителна радост да видим с какво удоволствие смесваше съставките, как блестеше погледът му, как си личеше, че цялото му същество се наслаждава на тази дейност. Беше като Пикасо на коктейлите, изпълни чашата с цветове и красота, с вкусове и аромати и си личеше, че правенето на всичко това е нещо, което го забавлява. Тогава отново се сетих за думите за майстора, защото те оживяха пред очите ми: един човек гонеше собствената си представа за съвършенство, докато едновременно работеше и се забавляваше.

Помислете си колко много хора от различни бизнеси сте виждали да постигат същото състояние, в което работейки, всъщност не работят, а се радват, създават, осъществяват идеи, общуват с хубави хора, отдават се на любимо занимание, наслаждават се и нещата се получават толкова хубаво, че всички наоколо са доволни от резултатите!

Всеки може да постигне това. Може би първо трябва лек начален тласък, за да попадне на правилното място. Или по-скоро не. Да си създаде правилно място. После е лесна работа.

Е, тогава предлагам да не тъгуваме за лятото и за ваканцията. Септември е чудесното начало на всички хубави неща, които можем да направим. И едно от важните, според мен, е да си създадем живот, в който да усещаме работата като хоби, забавление и радост.

По публикацията работи: Даниела Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

За негласуването и кафе машините

Празни коридори, полупразни урни, скучаещи членове на избирателните комисии, които бяха повече от избирателите – така изглеждаше картината в ранния следобед в деветте секции в Средно училище „Найден Геров“.  А отишлите до урните бяха категорични, в отговора на въпроса кой е основният проблем, който трябва да разреши следващия..

публикувано на 20.10.24 в 18:06

Търговец: Не съм гласувал от казармата, всичко е лъжа

Около 10% е избирателната активност към 16,00 часа в четирите избирателни секции, разкрити в Професионалната гимназия по текстил и моден дизайн. В една от тях е прекратен машинният вот още в началото на изборния ден заради технически проблем с устройството, което не е пуснало разписка. Там гласуването преминава само на хартия. Недоверие, апатия,..

публикувано на 20.10.24 в 17:17

Жители на "Виница": Някои улици не са виждали метла

Жители на кв. "Виница", част от най-големия район на Варна - "Приморски", които днес отидоха да пуснат гласа си за нов кмет, призоваха своите съкварталци да последват примера им. Няма как да имаме претенции, когато не сме изпълнили нашето задължение да гласуваме, каза младата майка Мария Атанасова. Тя отбеляза, че кварталът продължава да се разраства,..

публикувано на 20.10.24 в 16:00

Исполин ли може да реши проблемите в кв."Виница"?

Хората не знаят, че днес се провеждат частични избори за кмет на район „Приморски“, коментира за Радио Варна Киряк Костадинов, жител на кв. „Виница“ и член на 178 секционна избирателна комисия в ОУ „Панайот Волов“ в квартала. По неговите думи предизборната кампания не е била разпространена по вестниците, телевизиите и радиото. Костадинов..

публикувано на 20.10.24 в 11:51

20 октомври - Световен ден за борба с остеопорозата

На 20 октомври отбелязваме Световния ден за борба с остеопорозата, който тази година ще премине под мотото „Кажи „Не“ на чупливите кости“. Основната цел на инициативата е да насърчи хората от рисковите групи да направят своя DXA скенер. „Здравето на нашите кости е от съществено значение. Остеопорозата представлява сериозна заплаха с потенциално тежки..

публикувано на 20.10.24 в 08:23

Хижа "Триглав" и художествена галерия в едно

Преди седмица бяха избрани най-добрите хижи и заслони в кампанията "Хижа на годината" 2024. Бяха отличени 36 обекта в 16 конкурсни категории с гласовете на близо 40 000 туристи. В следващия материал обаче няма да стане дума за нито една от отличените хижи или заслони. А за подслон в планината, превърнат в художествена галерия.  Момчил Косев е..

публикувано на 19.10.24 в 10:45

Реставраторите на варненския музей работят без необходимата лаборатория

Реставраторите на Регионален исторически музей (РИМ)-Варна извършват  реставрационната дейност на няколко различни места, вкл. един коридор и два фургона в двора на музея и от години са лишени от така необходимите им  лаборатории. Вече 16-та година най-големият извънстоличен музей, който е общински, очаква община Варна да предложи подходящ за..

публикувано на 18.10.24 в 14:31