В първия учебен ден 57 000 деца от цялата страна прекрачват училищния праг за първи път. Общият брой на учениците от 1. до 12. клас е 702 000.
1 343-ма са възпитаниците на Средното училище за хуманитарни науки и изкуства "Константин Преславски" във Варна. С красива фолклорна музика в изпълнение на Фолклорния ансамбъл на училището започнаха тържествата по отбелязване на 15 септември там. Директорът на учебното заведение Емил Груев съобщи, че има голям интерес към фолклорните паралелки.


Кметът на община Варна, заместник-кметът на район "Одесос" и началникът на Регионалното управление на образованието бяха сред гостите, уважили тържествата.
По-късно кметът се включи и в тържествата на Професионалната гимназия по компютърно моделиране и компютърни системи "Академик Благовест Сендов", чийто домакин бе Вяра Дукова, директор на училището. Сред гостите беше и ректорът на Техническия университет проф. Драгомир Пламенов. Тази учебна година в гимназията ще стартират съботни работилници по роботика "ИноВарнаКидс - Малки гении в Големия свят". Инициативата е част от летните безплатни курсове по роботика, които Община Варна и училището организираха.
"Пожелавам на учителите да са здрави, да са все такива професионалисти! Да са иновативни, креативни и да знаят, че имат подкрепата на Министерството", подчерта за Радио Варна образователният министър проф. Галин Цоков. Той пожела на учениците здраве и да развиват своите умения.
Министърът припомни, че на 16 септември в Министерския съвет ще бъдат връчени наградите на медалисти, завоювали успехи в различни олимпиади. "Имаме деца с много високи постижения на международно ниво", допълни проф. Цоков.
Той съобщи, че в две варненски училища по плана за възстановяване и устойчивост ще бъдат изградени две нови сгради. Едната е предназначена за дейностите по фолклор и танци на възпитаниците от Средното училище за хуманитарни науки и изкуства "Константин Преславски" във Варна. Второто учебно заведение ще бъде Основното училище "Добри Чинтулов".
Подробностите чуйте в звуковия файл:
3187 първокласници прекрачват за първи път училищния праг за новата учебна 2023/2024 година във Варна. Те ще се обучават в 132 паралелки в общо 48 училища, от които 37 общински, 2 държавни и 8 частни и 1 чуждестранно.
165 са първокласниците в Основно училище „Захари Стоянов“ във Варна. Възпитаниците на варненското учебно заведение са общо 850. Най-развълнувани днес бяха първокласниците, които поднасяха цветя на учителите си и бързаха да влязат в клас. Даниела Стойнова разговаря с млада учителка и с първокласник, който отсега има ясна цел в живота:






Оттеглянето на Бюджет 2026 и реакцията на Бойко Борисов е рефлекс, основан на страх. Той знае до какво може да доведе гнева на хората по улиците. Има несполучлив опит от минали години. Това коментира в предаването на Радио Варна POST FACTUM политологът Теодор Славев. Според него в решението не може да се намери нова управленска логика. Славев..
БСП може да преосмисли участието си в управлението. Това заяви лидерът на социалистите Атанас Зафиров на извънреден брифинг на Позитано 20, предаде БНР. Българската социалистическа партия изрази сериозно безпокойство от решението за отлагане на бюджетната процедура за 2026 година. След съвместно заседание на Изпълнителното бюро на партията и..
Софийска градска прокуратура (СГП) привлече към наказателна отговорност 7 лица за организирана престъпна група, свързана с корупция (чл. 321, ал. 3 НК), и постанови задържането им за срок до 72 часа., предаде БГНЕС. Обвинението спрямо тях е, че от началото на месец януари 2013 г. до 26.11.2025 г. на територията на гр. София, гр. Варна и други части на..
Състав на Варненския окръжен съд измени мярката за неотклонение на кмета на Варна Благомир Коцев в по-лека, като го пусна на свобода под парична гаранция в размер на 200 000 лева. Сумата трябва да бъде платена в 7-дневен срок. Десетки симпатизанти на Коцев очакваха произнасянето пред сградата на Съдебната палата, те скандираха "Свобода" и "Победа"...
2025-а година е една от най-тежките в последните 30 години, нуждаем се от кардинални промени в напояването и поземлените отношения, каза по време на откриването на 13-ия национален агросеминар, организиран от Националната асоциация на зърнопроизводителите с участието на МЗХ, председателят на организацията Илия Проданов. Форумът в курорта Албена до..
Състав на Варненския окръжен съд ще се произнесе в 17,00 часа по мярката за неотклонение "задържане под стража" на кмета на Варна Благомир Коцев. Защитата на Коцев - адвокатите Ина Лулчева и Николай Владимиров, поискаха мярка "подписка" като заявиха, че разследването е приключило и Коцев няма как да повлияе, ако е на свобода. След пледоариите на..
Общински съвет – Варна одобри компенсирани промени по бюджета на общината за 2025 г., продиктувани от непланирани разходи и възникнали нови обстоятелства. Корекциите се извършват в рамките на утвърдените бюджетни параметри, като средствата се пренасочват от дейности, които няма да бъдат реализирани през тази година. Според решение на..