“Културното наследство на Варна” - дискусия на тази тема се проведе снощи в двора на Археологически музей във Варна. Това бе трета поредна среща на граждани, администрацията и бизнеса с цел да обменят идеи в посока запазване и доразвиване на културното наследство във Варна. Срещата премина при голям интерес от страна на гражданите. Организатор бе "Пространствата на Варна / Varna Spaces", а дискусията е част от проекта “Форум за Варна”, проект за гражданско участие в градското планиране.
Проблемът на Варна по отношение на сградите – паметници на културата е, че нямат заключителна оценка и режими на опазване. Те са малко над 700 по списък съществуващите са около 500 става ясно от последния мониторинг, изготвен преди 8г., а вероятно вече са и по-малко. Това каза архитект Алис Исмаилова от Националния институт за недвижимо културно наследство по време на дискусионната среща. Tова забавя съгласувателните процедури при инвестиционните проекти и градоустройствените проекти, каза архитект Исмаилова и добави, че процедурите са тромави точно защото няма режими и ясни предписания, по които да бъдат съгласувани и изготвени съответните проекти за опазване на сградите и за тяхната консервация.
По отношение за недвижимото културно наследство думата имаха и археолозите гл. ас. д-р Мария Манолова-Войкова, завеждащ отдел Археология в Археологически музей Варна и Дойчин Грозданов от Националния институт за недвижимо културно наследство. Според тях най-важната стъпка за опазване на сградите и обектите с историческа стойност е стопанисването им и справянето със собствеността. Един проблем, заради който трудно исторически обекти като Римските терми и Епискокпската базилика във Варна например не могат да кандидатстват по проекти за консервация и реставрация. Ако се забавим още с тези обекти, ще ги изгубим безвъзвратно, каза д-р Мария Манолова.
По отношение на недвижимото културно наследство и градоустройството днес, архитект Петър Йорданов каза, че едва, когато има изготвен и приет нов Общ устройствен план с режими за допустимост, възложителите и проектантите ще знаят какво могат и какво не могат да правят с тези сгради.
Според арх. Мартин Христов от Камарата на архитектите в България държавата само плаши собствениците на сгради – недвижимо културно наследство с глоби и снакции, а не им помага.Подобен казус няма в цял свят, допъни арх. Христов.
Собствеността и актуализацията към съвременното законодателство са стъпките в посока общото действие между арехеологията и съвременното градоустройство, допълни по време на срещата археологът Дойчин Грозданов от Националния институт за недвижимо културно наследство.
Министерство на туризма уведомява концесионерите и наемателите на морски плажове, че според публикувана на официалната интернет страница на Националния статистически институт (НСИ) информация средногодишната инфлация за 2024 г. е 2,4 %. Годишните наемни цени и концесионни плащания за 2025 г. се индексират с инфлационния индекс за 2024 г...
Това са уверили от „БДЖ – Пътнически превози“ Общинския съвет в Карлово, който изпрати нарочната декларация с искане движението на влака да бъде възобновен, предаде БНР. От отговор на служебния транспортен министър Красимира Стоянова стана ясно, че решението за спиране на 2-та нощни влака е било продиктувано от „…изключително слабия пътникопоток през..
Ивайло Иванов, който беше назначен за началник на кабинета на министъра на вътрешните работи Даниел Митов, напуска поста си, научи БНР. Той е обявил, че не иска да бъде причина за напрежение в обществото. Иванов беше директор на СДВР, а после - главен секретар на МВР по време на протестите срещу правителството на Бойко Борисов през лятото на 2020..
75 бебета - 32 момичета и 43 момчета, са родени през 2024 г. с подкрепата на общинската инвитро програма. Това е рекорд за 10-те години, откакто Община Варна осигурява средства за лечение на двойки с репродуктивни проблеми. Това съобщи кметът Благомир Коцев при откриването на благотворителния концерт "За повече варненчета", организиран за тринадесета..
45-годишен мъж от Обзор е шофирал след употреба на алкохол. Случаят е от 18 януари около 13:30 часа в землището на Обзор. Служители на полицията спрели за проверка лек автомобил, като установили, че шофьорът управлява след употреба на алкохол. Дрегерът отчел 3,07 промила алкохол. Водачът отказал да даде биологични проби за химичен анализ. Задържан е със..
Малките ремонти по инфраструктурата във Варна могат да се извършват много по-бързо и за по-кратко време, отколкото досега, ако районните кметове имат правомощията да възлагат поръчка за техните ремонтни дейности директно на фирмата изпълнител. Това сподели за Радио Варна Николай Костадинов, кмет на район „Владислав Варненчик“ в отговор на въпроса..
Плажът на залива Болата, община Каварна, е включен в забраната за даване на концесия, под наем, както и развиването на каквато и да е търговска дейност. Това става ясно от отговора на бившия министър на туризма Евтим Милошев на зададен въпрос по темата от депутата от Добрич Свилен Трифонов. Залив Болата беше премахнат от обхвата на резерват „Калиакра“..