Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Собствеността и стопанисването - сред основните проблеми при недвижимото културно наследство у нас

“Културното наследство на Варна” - дискусия на тази тема се проведе снощи в двора на Археологически музей във Варна. Това бе трета поредна среща на граждани, администрацията и бизнеса с цел да обменят идеи в посока запазване и доразвиване на културното наследство във Варна. Срещата премина при голям интерес от страна на гражданите. Организатор бе "Пространствата на Варна / Varna Spaces", а дискусията е част от проекта “Форум за Варна”, проект за гражданско участие в градското планиране.

Проблемът на Варна по отношение на сградите – паметници на културата е, че нямат заключителна оценка и режими на опазване. Те са малко над 700 по списък съществуващите са около 500 става ясно от последния мониторинг, изготвен преди 8г., а вероятно вече са и по-малко. Това каза архитект Алис Исмаилова от Националния институт за недвижимо културно наследство по време на дискусионната среща. Tова забавя съгласувателните процедури при инвестиционните проекти и градоустройствените проекти, каза архитект Исмаилова и добави, че процедурите са тромави точно защото няма режими и ясни предписания, по които да бъдат съгласувани и изготвени съответните проекти за опазване на сградите и за тяхната консервация.

По отношение за недвижимото културно наследство думата имаха и археолозите гл. ас. д-р Мария Манолова-Войкова, завеждащ отдел Археология в Археологически музей Варна и Дойчин Грозданов от Националния институт за недвижимо културно наследство. Според тях най-важната стъпка за опазване на сградите и обектите с историческа стойност е стопанисването им и справянето със собствеността. Един проблем, заради който трудно исторически обекти като Римските терми и Епискокпската базилика във Варна например не могат да кандидатстват по проекти за консервация и реставрация. Ако се забавим още с тези обекти, ще ги изгубим безвъзвратно, каза д-р Мария Манолова.

По отношение на недвижимото културно наследство и градоустройството днес, архитект Петър Йорданов каза, че едва, когато има изготвен и приет нов Общ устройствен план с режими за допустимост, възложителите и проектантите ще знаят какво могат и какво не могат да правят с тези сгради.

Според арх. Мартин Христов от Камарата на архитектите в България държавата само плаши собствениците на сгради – недвижимо културно наследство с глоби и снакции, а не им помага.Подобен казус няма в цял свят, допъни арх. Христов.

Собствеността и актуализацията към съвременното законодателство са стъпките в посока общото действие между арехеологията и съвременното градоустройство, допълни по време на срещата археологът Дойчин Грозданов от Националния институт за недвижимо културно наследство.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Станислав Стоянов

Станислав Стоянов: В Европа вече разбират, че България бива тласкана към Еврозоната, въпреки обществените нагласи

Предстои да бъде свършена много работа преди Европейският парламент в Страсбург да гласува проектодоклада за напредъка на Северна Македония. Трябва да бъдат проведени много индивидуални разговори с различни представители на групите в Европарламента, за да бъде осигурено мнозинство, което да покрепи отпадането на изразите “македонска..

обновено на 05.07.25 в 13:54

Жегите в Европа струват на икономиката около 45 милиарда евро

Около 45 милиарда евро е годишната цена на жегите в Европа. Прогнозите на европейската агенция за околна среда за тази година са за още по-високи икономически щети, причинени от суша, гръмотевични бури, наводнения.Най-засегнати са Германия, Италия, Франция, Испания и съседна Гърция. Средиземноморските страни, една от които е Гърция, в момента..

публикувано на 05.07.25 в 13:52

МРРБ обяви, че предстои откриване на още 17 км от АМ "Хемус"

Предстои откриването на нови 17 километра на магистрала "Хемус", което ще облекчи трафика към Плевен. Пред БНТ регионалният министър Иван Иванов анонсира, че се очаква на 18 юли да бъдат отворени тунелите "Топли дол" и "Правешки ханове", като вторият ще бъде изцяло готов, а пред есента "Топли дол" отново ще бъде за кратко затворен за извършване на..

публикувано на 05.07.25 в 13:16

Христо Димитров: Около 855 милиона лева ще е бюджетът на Варна за тази година

„Не обвиняваме никого за това, че приемането на бюджета на община Варна закъсня толкова много“. Това каза в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ председателят на Варненския общински съвет Христо Димитров. По думите му, това се дължи на различни комбинации от фактори, като забавяне на държавния бюджет, увеличаване на приходната и..

публикувано на 05.07.25 в 13:03

Гостите на Варна ще бъдат посрещани от 174 знамена на България, ЕС и флага на морската столица

Община Варна постави общо 174 броя знамена – националния флаг, знамето на Европейския съюз и флага на Варна – на входовете и изходите на града.  По-голямата част от тях са монтирани по протежението на автомагистрала „Хемус“ на 76 стълба, на всеки от които има окачени по две знамена. Останалите са поставени на изхода от Варна в посока Бургас..

публикувано на 05.07.25 в 12:38

До 40 градуса през уикенда, но не и по крайбрежието

Почивните дни ще са горещи с температури във високия диапазон - между 35 и 40 градуса. Ще е преобладаващо слънчево с минимална облачност. Кулминацията на настоящия горещ цикъл ще е в началото на предстоящата седмица, когато дневните максимални температури ще отбележат стойности до 41-42 градуса в обичайно топлите региони по поречието на Дунав и по..

публикувано на 05.07.25 в 07:46

РЗИ-Варна откри отклонения в качеството на питейната вода в хотел в Златни пясъци

Отклонения в един от водоизточниците в курорта "Златни пясъци" са отчетени от Регионалната здравна инспекция във Варна , сочат резултати от мониторинга за качеството на питейната вода в областта за периода 16-30 юни 2025 г. Според данните на РЗИ проба, взета от хотел в курортния комплекс, не отговаря на изискванията, като е отчетено високо микробно..

публикувано на 04.07.25 в 20:00