Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инициатива помага на гимназисти в избора им на университет

На прага на пълнолетието какво и къде ще учи бъдещият студентът е едно от най-важните решения за него и родителите му. Съществува сериозната дилема за избор на висше учебно заведение на родна земя или в странство. В последните години все повече абитуриенти остават да следват в България и не съжаляват за избора си. Какъв по-добър начин да се докоснеш до академичната среда, да се запознаеш с различните специалности и програми за обучение, от това в реална среда да се потопиш в света на висшето образование. Тази възможност дава инициативата „Университет за гимназисти“, която е идея на варненката Йоана Иванова. Тя е родител, учител по английски език, предприемач и инициатор на програмата.

Как се ражда идеята и още подробности може да чуете от интервюто в прикачения звуков файл:

Проектът е безплатен и е предназначен за ученици от 10, 11 и 12 клас, като предоставя свеж и различен подход към бъдещите кандидат – студенти в избора им на предпочитан университет. Участниците в програмата ще имат възможността осем пъти в рамките на десет учебни месеца, разделени по време на зимния и летния семестър, да посещават лекции и упражнения в различни варненски университети. Те ще бъдат специално подготвени за гимназистите, с идеята да им презентират широкия диапазон от специалности и да им помогнат да направят своя информиран избор.

Такива занятия ще предложат на учениците възможност да се запознаят по-добре с академичната среда и да имат представа какво представлява университетското образование. Като по този начин биха усетили богатството от различни академични и социални възможности, чрез които студентите се образоват и развиват в различни области на знание и умения. Това разказа в интервю за Радио Варна Йоана Иванова.

Интересът към инициативата е голям, вече има записали се ученици от Варна, Русе и Свищов. Първата лекция ще бъде в Икономическия университет във Врана на 21 октомври. Записването е задължително и става чрез платформа в сайта https://www.jollysclass.com/university.
Всички ученици, които са посетили поне 6 лекции в рамките на една академична година, ще получат сертификат за допълнително неформално обучение.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Морско око: Варна отвисоко

Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 08.02.25 в 09:55

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30