Графиката на Петър Лазаров и скулптурата на Марк Бойчев е представена в новата изложба на Галерия A&G Art Meeting - Варна. До 13 октомври може да видите една впечатляваща експозиция, подредана в художественото пространство на ул.„Л.Каравелов“ 8.
Петър Лазаров, гравюра
Имаме рядката възможност да видим на живо творби на един от най-стойностните български и световни графици. Фактите от неговата кариера говорят недвусмислено за това. Роден в Пловдив, учи във Велико Търново, след това рязко разширява географията на своя творчески път: Япония /където усъвършенства уменията си, включително и японската техника за изработване на хартия/, Китай /където години наред е гостуващ художник и преподавател/, Нидерландия /той е сред малкото живи художници, чиито произведения са включени в официалната колекция на Райксмузеум в Амстердам, където се намира и творбата на Рембранд “Нощна стража”/.
Негови произведения ще откриете и в престижни музеи и колекции във Великобритания, Белгия, САЩ, Канада, Япония...
Според галеристката Анна Халамян при него водеща не е експлозията на цветовия синтез, а черно-бялата графична полифония. Доминантата и балансът на двата цвята, отнемането на бялото пространство за сметка на черното. Творческите му търсения се базират на поезията на Христос Гианакос, която е модерна преработка на древногръцкия епос, ново тълкуване на старите архетипи като Електра, Ифигения, Медея, Ариадна.
Връзката с музиката също може да се открие в работите на Петър Лазаров: „Подходът ми към реализацията на графичните творби е също като в операта. Аз давам глас, инсценирам взаимовръзките и позицията на персонажите, като всяко портретно изображение се базира на лица от реалния живот. Така създадената нова фикция води до нова драма, нов прочит на античен текст.“
Марк Бойчев, скулптура
Скулпторът има завидна творческа биография за своите 30 години. Неуморен, търсещ автор, който винаги преследва най-доброто, поставяйки си високи критерии в попрището, което е избрал. Скулптурата е голямата му мечта: „Предпочитам да мачкам глина, отколкото да рисувам“. Материалите, с които най-често работи, са дърво, глина и месинг.
По думите на Анна Халамян градивният фундамент в неговото творчество е българската традиция и нейните корени. Вдъхновява се от поезията на Христо Ботев /преследва тази необятна тема още от първи курс/, Христо Фотев, както и от епическия наратив и вплетените в него легенди и предания.
В изложбата са включени сериите „Жътварки“, „Самодиви“, „Последна песен“, „Отива си лятото“ и „Хоро“.
„Ритуал“ е композиция, която се базира на поемата на Петко Р.Славейков „Изворът на белоногата“. А „Самодиви“ е инспирирана от баладата на Христо Ботев „Хаджи Димитър“.
„За мен обвързването с традицията е прекрасен начин да изразя духовната красота и сила на нашата поезия“ - споделя Марк Бойчев.
Неговата интерпретация обаче не е традиционна, той излиза от класическата, за да влезе в модерната, абстрактна форма.
Голямата му тревога е, че традициите изчезват, а важните ценности остават встрани от съвременния живот.
Това е първият роман на писателя, след като спечели Международната награда "Букър" през 2023 г., преведена на английски отново от Анджела Родел, се посочва в статията със заглавие "Градинарят и смъртта" на Георги Господинов - елегия за бащата". "Въпреки че е по-изчистена като форма от по-ранните заглавия, книгата продължава да си играе с..
Музикалният фестивал РАДАР отново ще се проведе във Варна, тази година - от 7 до 10 август. Основната част от концертите ще се проведат в Археологическия музей, но някои от изпълненията ще бъдат изнесени на в различни локации в града. Винаги се стремим да бъдем в крак с темите и тенденциите. Тази година тема на фестивала е музиката в..
Броени дни остават до началото на петото издание на фестивала Varna Rock Adventure. Събитието ще се проведе от 7 до 10 август в парка в квартал "Аспарухово", входът е свободен, а концертите ще продължат до 23 часа всяка вечер, съобщиха за Радио Варна организаторите Милен Пенев, Бранимир Мангъров и Невелина Няголова. Tази година сцената е..
Липсата на комуникация с Община Варна е причината Асоциация "Българска книга" да откаже участие с "Алея на книгата" тази година във Варна. Локацията на събитието е била променена от страна на Общината без съгласуване с организаторите, съобщи пред Радио Варна председателят на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" Петя Господинова-Йончева...
Графити с облика на Капитан Петко войвода и неговите съратници преобразиха подлеза край Районния съд във Варна. Реализирането на проекта е по инициатива на Община Варна с участието на графити агенцията на артиста Николай Чакъров от Стара Загора. Художници изрисуваха подлеза на Районния съд "Решихме да направим нещо хубаво за нашия град",..
Съветниците от Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ към варненския Общински съвет подкрепят провеждането на „Алея на книгата“ във Варна, но не са органът, който може да определи къде ще се проведе изложението. Това каза на днешното заседание председателят на комисията Димитър Чутурков, след обсъждане на отказа на организаторите на..
Духове, обсебване, група приятели, борещи се със злото в тъмна къща - сюжет, който присъства в множество холивудски хорър продукции. Не, това не е поредната екранизация по Стивън Кинг, а първият детски хорър филм, носещ името "Таласъм". Режисьорът Валери Лилов се заема с предизвикателството да създаде филм, който не просто плаши, а задържа..