„Тихо в снега“ на режисьора Стефан Ганов е големият победител в категорията късометражно кино на 41-ия фестивал на българското игрално кино „Златна роза“. Магичната и екзистенциална история, показваща дълбоката връзка между живота и смъртта, е вдъхновена и съдържа стихове на поета Борис Христов. Тази година в конкурсната програма за късометражно кино участваха 25 филма, а диплом за специално постижение получи „13-ти август“ на режисьора от Варна Венцислав Сариев. Критиката отличи „Любима“ на Майя Виткова-Косев.
За Ивета Иванова 15-минутната лента „Запетая“ е дебют. Сценарият е по разказ на Захари Карабашлиев, който писателят ѝ е предоставил безплатно – наистина впечатляващо. В историята драматург, който досега е живял в Калифорния, се връща в България, за да гледа своята нова пиеса в Театъра. Това, което вижда на сцената, не му харесва, меко казано. В главните роли са Иван Юруков и Валентин Ганев.
"Получих любезното съдействие на Васил Василев, директор на Народен театър „Иван Вазов“, който тъй като бях на стаж там като асистент режисьор, каза, че мога да използвам терена. Актьорите веднага се съгласиха на драго сърце, като разбраха, че уча кинорежисура и все пак съм асистент режисьор в театъра", казва Ивета Иванова.
И така с бюджет от 0 лева Ивета Иванова подготвя около месец снимачния процес, а самите снимки продължават само три дни. Не бърза да се впуска в игралното кино:
"Имам втори късометражен филм, който е с участието на Деян Донков и Пьотр Кшемински, очаква се да излезе тази есен. За пълнометражно кино ще видим, има време, според мен всяко нещо се случва тогава, когато узрее достатъчно и когато му е времето," казва с усмивка младата актриса и режисьорка.
Друг участник в 41-ото издание на фестивала „Златна роза“ е варненецът Румен Русев. Негов беше и един от най-кратките филми в програмата - шестминутният „Мимезис“.
"Филмът се разказва за пристрастен към технологиите самотник, който се регистрира в мистериозна фирма за запознанства, която поставя човешкото му съществуване под въпрос. Анализираме една тема, която в момента се дискутира много и в Холивуд, но няма да казвам какъв е финалът, защото той е неочакван," обяснява Русев.
Румен Русев използва късата форма, за да представи концепция, от която може да се роди и пълнометражен филм. Загатва основните проблеми, показва главните характеристики на персонажите, експериментира с цветовете и кадрите. Огромното му желание е да направи игрален филм, а жанровото кино го вълнува най-много и смята, че в България то е малко пренебрегнато. А за късата форма обяснява:
"Трудно е да се прави късометражен филм, защото късометражните филми не носят пари, тоест голяма част от екипа се включва безвъзмездно, от добра воля, от желание, от амбиция. Те вярват, че проектът е добър и затова се включват."
Филмът „Тихо в снега“, който беше показан за първи път пред публика на фестивала във Варна, стана и големият победител в категорията за късометражни филми. Място на снимките е било село Смочево и Рила, а историята предлага емоционално наситена атмосфера. Майка и син се озовават на непознато място, при непознат мъж, който им предлага подслон:
"Търсим собствена мистика, която да е по-поетична, да извиси някак си екзистенциалното, в един такъв свят на метафора. Това беше цел на филма и се надяваме да сме успели, хем да разчувстваме хората, хем да, аз не случайно казвам магия, като ме питат, защото има нещо магично в света около нас и ние се опитваме да го хванем," обяснява Стефан Ганов.
Като почти всички късометражни филми у нас и „Тихо в снега“ ще бъде показван основно по фестивали. Другата възможност да се види е, ако бъде качен в платформи за кино в интернет. Стефан Ганов смята, че може да се направи и още нещо:
"Надявам се в един момент да почне да се показва кратко кино и по телевизия, което за момента го няма в България, защото аз съм завършил в Германия и там има блокове с късометражно кино, които имат много голяма гледаемост. Това би било добре да се случи и тук, за да може да се види киното," казва Ганов.
Той вече работи по сценарий за пълнометражен филм, а планира и още един късометражен.
Творческият директор на „Златна роза“ Александър Донев каза за Радио Варна, че основната цел на късометражната програма тази година е била да покаже разнообразие от гласове:
"Колкото се може по-различни стилове, от една страна да окуражим авторите, че си струва да присъстват и да се представят филмите им, в контекста на други хора, които правят късометражни филми и освен това да дадем знак на професионалистите, на колегите, на критиците, да видят, че наистина има много хора, които искат да изразят себе си с кино," обясни Донев.
По традиция преди Коледните и новогодишни празници варненската галерия "Арт Маркони" представя сборната изложба "Изобилие". В нея със свои творби участват редица художници - Ангел Атанасов/Ачо, Ангел Веселинов, Васил Петров, арх. Владимир Рачев, Димитър Манолов, Дима Ненова, Димитър Кавръков, Емилия Бояджиева, Ивайло Евстатиев, Илиян Пеев, Клементина..
За четвърти път от Българска илюстрация организират изложба с избраните творби от Биеналето на илюстрацията. 416 произведения от 194 автори ще бъдат разположени в двете зали на "Триъгълна кула на Сердика". Изложбата ще бъде открита на 26 ноември 2024 година от 18:00 до часа. Четирима творци ще бъдат наградени в категориите „Реализирана творба“ и..
Детската театрална академия "Питър Пан" представя премиера на спектакъла "Измислици-премислици" от 18 часа на 24 ноември, неделя, на сцената на Държавния куклен театър във Варна. "Измислици-премислици" е необикновено пътешествие в света на приказките. Какво би станало, ако на детската площадка, в играта на децата, се намесят трима малки..
Документалният филм "Отвъд предела" за житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън беше представена в рамките на фестивала "Киномания" във Варна. Лентата е дело на режисьора Еленко Касалийски и разказва за историческите предпоставки, формирали проф. Пимпирев и първото..
"Нощно кино" отново ще оживи варненския културен календар с алтернативен подход към филмовите прожекции. Дългогодишният проект с фокус върху художествени заглавия извън стандартното разпространение предлага различно кино преживяване и създава уютно пространство за ценителите на седмото изкуство. В петък, на 22 ноември, в зала 5 на ФКЦ-Варна,..
"Два вкуса" е дебютна изложба на младите варненски художници Лилия Кунева и Крис Николов, която ще бъде открита днес от 18:30 часа в Морско казино. Основен акцент в картините, които ще са 17 на брой е красотата на град Варна , каза в интервю за Радио Варна художникът и графичен дизайнер Лилия Кунева. Тя допълни, че двамата рисуват по два..
Министерството на културата обяви имената на читалищата, одобрени за финансиране по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" - 2024. Библиотеката към балчишкото читалище "Паисий Хилендарски-1870" кандидатства с проект за близо 5 000 лева. Отпуснатата..