Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шест електробуса пуснаха пробно по две линии във Варна

| обновено на 03.10.23 в 09:22

Шест от новите електробуси вече са пуснати в експолоатация пробно по варненските улици. Те се движат от няколко дни по две от линиите на Градския транспорт - 148 и 209. Превозните средства се зареждат на две бързи временни зарядни станции, които се намират на обръщачите на "Почивка" и в кв. "Владислав Варненчик", съобщи Николай Антонов, директор на "Градски транспорт"-Варна. 

Той уточни, че все още се чакат устройствата, необходими за тръгването на останалите електробуси. Без тях няма как да се изгради цялата мрежа. "Това е временно, докато не пристигнат КРУ-тата", каза Антонов. КРУ или "Комплексно разпределителни устройства" са последните елементи, които се чакат от световния производител "Siemens". 


Антонов допълни, че се прави всичко възможно да се работи паралелно. "В момента ще изградим временно захранване от други трафопостове. Няма как всички да ги пуснем в експлоатация. Всичко ще стане поетапно. Няма възможност на всичките наведнъж да се преместят билетните системи. Поетапно ги преместваме от старите на новите", каза още той. 

Впечатлени от новите електробуси са варненци, които пътуваха в един от тях - номер 148, тази сутрин. Някои от тях обаче са песимисти и споделят, че въпреки че има камери, няма как да бъдат опазени от вандализъм. Специални седалки за хора с увреждания и места, където могат да се зареждат мобилни телефони, са сред удобствата, които одобряват пътуващите. 




Един от недостатъците е, че вратите не се затварят от първия път, коментират още анкетираните.

Подробностите чуйте в репортажа на Даниела Стойнова:


Снимки: Даниела Стойнова


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Президентът Румен Радев връчва награди на изявени младежи във Варна

Държавният глава Румен Радев ще посети Варна днес.  Президентът ще участва в церемонията по награждаване на младежите, постигнали ниво "злато" и "сребро" в рамките на Международната награда на херцога на Единбург – България. Събитието ще се проведе в резиденция "Евксиноград" от 13 часа.  Румен Радев ще връчи значките на постигналите златно ниво и ще..

публикувано на 13.10.25 в 08:27
Вицпремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов

Транспортният министър на посещение във Варна днес

Заместник министър-председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов ще посети град Варна днес.  По време на визитата си вицепремиерът ще обсъди със синдикално представените организации на пристанище Варна бъдещото развитие на пристанищни терминали Варна-изток, Варна-запад и „Фериботен комплекс – Варна“. След срещата е предвиден..

публикувано на 13.10.25 в 08:21

"ДПС-Ново начало" води на изборите за Общински съвет в Пазарджик

В Пазарджик при 94 процента обработени протоколи  "ДПС-Ново начало" се затвърждава като първа политическа сила в новия общински съвет, получавайки подкрепата на малко под 17 процента от вота на избирателите, предаде  На втора позиция е ПП-ДБ с 12,34 на сто от гласовете.  ПП "Свобода" е  трета политическа сила с над 9 процента, а БСП – четвърта, със..

публикувано на 13.10.25 в 07:57

Облачно време в понеделник, валежи не се очакват

Днес ще има променлива, по-често значителна облачност, но без валежи. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад, Максимални температури между 16° и 21°, за Варна около 20°.  Вълнение около 2 бала. Температура на морската вода около 18° по северното и около 19° по южното крайбрежие.

публикувано на 13.10.25 в 07:22

Спасиха 10 моряци от потъващ кораб край Варна

Екипажът на товарен кораб под флага на Камерун с 10 украински моряци на борда е бил спасен при операция, ръководена от Морския координационен център във Варна, съобщи ръководителят му Румен Николов.  Корабът "Айлийн" е потънал бързо заради пробойна на 140 мили източно от Варна.  Сигналът е бил получен в морския център във Варна в ранния..

публикувано на 12.10.25 в 20:02

Росен Желязков: Основната политическа война, която се води в България, е тази, свързана с геополитическата ѝ ориентация

Основната политическа война, която се води в България, е тази, свързана с геополитическата ориентация на страната и накъде отива държавата в нейното бъдеще. Тази теза изрази по време на словото си при откриването на Годишната среща на Националното сдружение на общините в Република България в к.к. Албена министър-председателят Росен Желязков. По думите..

публикувано на 12.10.25 в 20:00

За около 20% от общините в България държавата е основен работодател

Според анализ на Института за пазарна икономика държавата се превръща в основен работодател в близо 20 процента от общините в страната. Данните показват още, че частният сектор изостава в заетостта и заплатите и че алтернатива за работа, извън публичния сектор, има предимно в райони от Северозападна, Западна и Североизточна България. В значителен..

публикувано на 12.10.25 в 09:12