Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Социалните платформи тестват месечни абонаменти без реклами

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Платформата TikTok тества нов месечен абонамент, който ще отърве потребителите от рекламите, съобщи китайската фирма, която тества услугата на англоговорящия пазар извън САЩ. От фирмата са отказали да коментират точните локации. 

В момента абонаментът е определен на 4,99 долара.

Meta също обмисля абонаменти и премахване на реклами за хората в ЕС, за да се съобрази с новите правила за рекламиране в блока.

В момента TikTok предлага персонализирани реклами на всички потребители на възраст над 18 години.

Твърди се, че тестът е в малък мащаб и няма гаранция, че абонаментът ще бъде въведен в световен план.

YouTube и X, бившият Twitter, са сред сайтовете, които вече предлагат малко или никаква реклама срещу месечна такса.

Meta, която притежава Facebook и Instagram, се стреми да таксува потребителите в Европа, които се откажат от персонализирани реклами на своите платформи.

Потребителите ще бъдат таксувани приблизително 10 евро на месец за използване на Instagram или Facebook без персонализирани реклами на настолен компютър и 13 евро на месец на телефони.

Говорител на Meta заяви, че компанията „вярва в стойността на безплатните услуги, които се поддържат от персонализирана реклама“.

„Ние обаче продължаваме да проучваме опциите, за да гарантираме, че сме в съответствие с променящите се регулаторни изисквания. В момента няма какво повече да споделяме“, добави той.

През август фирмата имаше за цел да промени условията си и да получи съгласие от потребителите за показване на реклами въз основа на техните лични данни.

Тя беше глобена с 390 милиона евро от ирландската комисия за защита на данните през януари.

Регулаторът каза, че фирмата не може да "накара" потребителите избират дали да се съгласят с това как се използват техните данни или да напуснат платформата./ БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

6,5 млн. лв. от държавния бюджет и за транспорта във Варна ще искат синдикатите и местната власт

6,5 милиона лева ще поискат с официално писмо до правителството Община Варна, Общинският съвет и синдикатите "Подкрепа" и КНСБ. Това стана ясно след срещата в общината на кмета на Варна Благомир Коцев, председателят на ОбС Христо Димитров, Георги Кулински - председател на Комисията по транспорт, Николай Антонов - изпълнителен директор на "Градски..

публикувано на 20.05.25 в 17:26
Йордан Господинов в студиото на Радио Варна

Проблемите в рибарския сектор ще бъдат обсъдени на среща в Министерството на земеделието

Представители на рибарски сдружения утре ще се срещнат с ръководството на Министерството на земеделието. На срещата ще бъдат обсъдени текущи проблеми и казуси, които са свързани със съставяне на актове и наказателни постановления на ловците на бяла мида, както и други проблеми на бранша. Това каза за Радио Варна д-р Йордан Господинов, който е..

публикувано на 20.05.25 в 16:04

101 години от рождението на Шарл Азнавур ще отбележат във Варна

Общоарменски благотворителен съюз "Парекордзаган"  във Варна ще отбележи 101-годишнината от рождението на Шарл Азнавур, с поднасяне на венци и цветя на монумента на Маестрото на 22 май (четвъртък) от 18:30 ч., площад "Съединение".  "Шарл Азнавур е световноизвестен писател, певец, поет и актьор, който ще остане завинаги сред най-големите имена в..

публикувано на 20.05.25 в 15:00

Деца ще рисуват за животните с любов

Първото издание на фестивала Animalia Art Fest посветен на децата и животните ще се проведе днес, 26-ти май понеделник, до кривото дърво в Морската градина във Варна. Работилниците ще са тематични – децата ще моделират с глина и пластилин и ще рисуват животни. Включени са и два безплатни демо класа на художничката Светлана Димитрова, която ще..

публикувано на 20.05.25 в 14:48

Клиничните проучвания и информираността на хората

На 20 май отбелязваме Световния ден на клиничните проучвания. По този повод организаторите на кампанията „Пациентите от бъдещето“ напомнят колко важни са те за разработването на нови терапевтични решения. Над 2800 са активните клинични проучвания в България, а 304 набират пациенти в момента по данни на международния портал cliniclatrails.gov...

публикувано на 20.05.25 в 14:27
Пристанище Варна

Гроздан Караджов: Ще привлечем частен инвеститор, който да развива пристанищните терминали Варна-Запад и Варна-Изток

Експерти от Световната банка в момента изготвят анализ на възможностите за развитие на пристанище Варна и до края на годината ще обявим процедура за публично-частно партньорство. Целта ни е да привлечем международни фондове и компании, които да осигурят достатъчно инвестиции за модернизацията му, да привлекат нови товародатели и да увеличат..

публикувано на 20.05.25 в 14:22
ТД на НАП-Варна

Над 12 хиляди варненци декларираха доходите си пред НАП

Над 162 000 дружества и еднолични търговци вече обявиха доходите си пред Националната агенция за приходите, повече от месец и половина преди изтичането на крайния срок. Над 12 000 са във Варна. За цялата страна близо 30 000 са подадените до момента годишни данъчни декларации от едноличните търговци и земеделските стопани, избрали този ред на облагане,..

публикувано на 20.05.25 в 14:17