Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Music M. A. G. Project представя "Адажио в операта"

На 8 октомври от 19:00 ч. в Държавна опера- Варна ще бъде представен проекта „Адажио в операта” - авторски електро-акустичен музикален спектакъл, зад който стоят двама утвърдени музиканти на варненската сцена: Яница Кънева и Мирослав Гочев. Вече в продължение на 5 години двамата  развиват и обогатяват звученето на Music M. A. G. Project

„Адажио в операта” е симбиоза от електронна и етно музика, фолклор, бенд, камерен оркестър и  неповторими гласове. Въздействащата авторска, инструментална музика, електронния звук на аналогови синтезатори и модерни софтуерни програми, изпращат зрителя в друго измерение на пълна хармония и наслада. 

Как бихте дефинирали звука на  Music M. A. G. Project?

М.Г.: Уникален. Ние правим съраунд звук на живо. Нещо, което не знам да е правено преди това тук. Мелодиите са чил аут, с класически инструменти по идея на Яница и това наистина прави звукът ни уникален.

Я. К.: Това, което отличава нашата музика е първо лесните запеваеми теми, които когато се обогатят с толкова много класически инструменти, придобиват едно внушение в хората, което те много често определят като пренасяне в друго измерение, дори чисто медитативно състояние понякога. Това според мен е нещо, което най-силно отличава авторската музика и специфичния звук на Music M. A. G. Project. Разбира се, и синтезаторите изключително много допринасят за този космичен елемент в нея. 

Състояние на медитация - това ли е крайната цел?

М.Г.: Нямаме цел. Просто идва от само себе си, защото този вид музика прави точно това.

Я. К.: По-скоро целта ни е да докоснем хората, защото всяка музика трябва да бъде отправена и насочена към слушателите, да може да им въздействаме. Нали за това е най-великото изкуство, правено някога?!

„Адажио в операта” е симбиоза от електронна и етно музика, фолклор, бенд, камерен оркестър и  неповторими гласове. Въздействащата авторска, инструментална музика, електронния звук на аналогови синтезатори и модерни софтуерни програми, изпращат зрителя в друго измерение на пълна хармония и наслада. 

Как се съчетават толкова различни стилове, за да звучат  в едно цяло?

Я. К.: Ние знаем точно какво търсим, как бихме искали да постигнем  нашия звук, без значение какво изпълняваме. Например самите фолклорни обработки, които правим, в тях сме вплели  класическите инструменти и много синт и саунд звучене (…) 

Цялото интервю с Яница Кънева и  Мирослав Гочев, които гостуваха в  предаването на Радио Варна “Алея на музиката”, може да чуете в прикачения звуков файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Файненшъл таймс" представи "Градинарят и смъртта" на Георги Господинов сред най-добрите книги на седмицата

Това е първият роман на писателя, след като спечели Международната награда "Букър" през 2023 г., преведена на английски отново от Анджела Родел, се посочва в статията със заглавие "Градинарят и смъртта" на Георги Господинов - елегия за бащата".  "Въпреки че е по-изчистена като форма от по-ранните заглавия, книгата продължава да си играе с..

публикувано на 26.07.25 в 09:39

Фестивалът РАДАР отново във Варна през август

Музикалният фестивал РАДАР отново ще се проведе във Варна, тази година - от 7 до 10 август. Основната част от концертите ще се проведат в Археологическия музей, но някои от изпълненията ще бъдат изнесени на в различни локации в града. Винаги се стремим да бъдем в крак с темите и тенденциите. Тази година тема на фестивала е музиката в..

публикувано на 25.07.25 в 15:05

Иван Сутев за дърворезбата: Освен талант, трябва да има и много труд

Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението ми..

публикувано на 24.07.25 в 14:25

Предстои петото издание на фестивала Varna Rock Adventure

Броени дни остават до началото на петото издание на фестивала Varna Rock Adventure. Събитието ще се проведе от 7 до 10 август в парка в квартал "Аспарухово", входът е свободен, а концертите ще продължат до 23 часа всяка вечер, съобщиха за Радио Варна организаторите  Милен Пенев, Бранимир Мангъров и Невелина Няголова.   Tази година сцената е..

публикувано на 24.07.25 в 12:07

Петя Йончева: "Алея на книгата" няма да се състои поради липса на комуникация с Община Варна

Липсата на комуникация с Община Варна е причината Асоциация "Българска книга" да откаже участие с "Алея на книгата" тази година във Варна. Локацията на събитието е била променена от страна на Общината без съгласуване с организаторите, съобщи пред Радио Варна председателят на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" Петя Господинова-Йончева...

публикувано на 22.07.25 в 14:40

Да преобразиш подлез: Николай Чакъров за проекта "Капитан Петко войвода"

Графити с облика на Капитан Петко войвода и неговите съратници преобразиха подлеза край Районния съд във Варна. Реализирането на проекта е по инициатива на Община Варна с участието на графити агенцията на артиста Николай Чакъров от Стара Загора.  Художници изрисуваха подлеза на Районния съд "Решихме да направим нещо хубаво за нашия град",..

публикувано на 22.07.25 в 12:35

Светослава Георгиева: Община Варна не премахва "Алея на книгата", решението е на организаторите

Съветниците от Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ към варненския Общински съвет подкрепят провеждането на „Алея на книгата“ във Варна, но не са органът, който може да определи къде ще се проведе изложението. Това каза на днешното заседание председателят на комисията Димитър Чутурков, след обсъждане на отказа на организаторите на..

публикувано на 22.07.25 в 12:30