Българските пчелари организират национален протест на 11 октомври, от 11 ч. пред сградата на Министерството на земеделието и храните. Това съобщи на пресконференция във Варна Ясен Янев, председател на Националното сдружение "Български свободни пчелари". Основните искания на представителите на бранша са за финансово подпомагане в размер на 50 лева на кошер и на закрила от страна на държавата на сектора. За последните три години пчеларите не са получавали европейски субсидии, коментира Ясен Янев и добави, че единствените пари, които са взели на части, са за изминалата 2022 г. в размер на 23 лева. Субсидията не може да покрие разходите по производството на мед, категоричен бе Янев.
"В момента изкупната цена на продукта варира от 3.20 до 3,80 лева, а една пита за зимно захранване е над 5 лева." обясни Ясен Янев.
Друг акцент в исканията на пчеларите е отварянето на държавни лаборатории, които да изследват за пестициди в продукцията.
"В момента в България функционират само две и то частни лаборатории, а анализът струва почти 500 лева на производителите.", сподели Янев и допълни, че "е задължително да има ежедневно работещи лаборатории по пазарите, които да следят и гарантират качеството на продукцията".
Българските пчелари са категорични, че ако Министерството на земеделието и храните не вземе спешни мерки, това може да обрече сектора.
Подробностите чуйте в звуковия файл:
Днес ще е слънчево, с временни увеличения на облачността следобед. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток, по Черноморието следобед подсилен от бриз. Максималните температури слабо ще се повишат и ще са между 31° и 34°, по Черноморието от 29° до 32°, за Варна около 31°. Вълнение на морето 2-3 бала. Температура на морската вода..
Преговарящите ще предприемат нов опит за постигане на глобален пакт за замърсяване с пластмаса на преговорите, откриващи се във вторник в Женева, но са изправени пред дълбоки разногласия относно това как да се справят с опасността за здравето и околната среда. Замърсяването с пластмаса е толкова повсеместно, че микропластмаси са открити на..
Районната прокуратура във Велико Търново задържа за 72 часа и повдигна обвинение на румънския шофьор, който в петък причини катастрофата в северната страна на Прохода на Републиката, при която пострадаха 10 възрастни и деца. Положителна проба за наркотици на единия от румънските шофьори от катастрофата в Прохода на Републиката По информация на..
В 39 гръцки общини е обявено извънредно положение поради сушата. Евросъюзът оказва финансова помощ срещу бедствията. "По време на много високите температури от чешмите течеше кал, не достига вода дори за битови нужди", съобщават кметовете на 39 общини в Гърция. Те искат не само стратегия от страна на правителството, но и реализация спешно на..
Варненско издателство се зае със задачата да организира новия литературен фестивал "Море от книги", след като миналата седмица стана ясно, че традиционната "Алея на книгата" няма да се проведе. Новото книжно изложение ще се проведе на мястото, определено от Община Варна - пешеходната централна зона на булевард „Княз Борис I“. Близо 40 са..
306 деца до 7-годишна възраст в цялата страна са получили 341 рецепти с безплатни антибиотици още през първия месец от пълното им заплащане от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), съобщиха от Касата. Рецептите са изписани от 95 лекари и са изпълнени в 124 аптеки. Данните са въведени в Националната здравноинформационна система и са предоставени..
На Халкидики в Гърция тече разчистване на плажовете от неправомерно поставени частни чадъри. В същото време 12 гръцки плажа загубиха своя "Син флаг". Това са плажове, които полагат специални усилия в опазването на околната среда.Тази година Гърция е на второ място в света по броя на плажове със "Син флаг" - 623. Това са 15% от чистите морски..