Произведенията представляват бронзови портрети на Васил Левски, три мъжки портрета, скулптурата „Добруджанска майка“, „Добруджанско плодородие“ и допълват сбирката от творби на Асен Попов във фонда на галерията. Те бяха предоставени на културната институция от неговата дъщеря Елена Попова и съпруга й Любен Бойков.
Скулпторът и художник Асен Борисов Попов е роден в Добрич. Завършва НХА „Николай Павлович” през 1959 г. при проф. Любомир Далчев. Асен Попов работи предимно портрети и монументална скулптура. По-голямата част от творчеството му е свързано с Добруджа и нейната история – от Шабла до Дуранкулак, от Калиакра до Стожер и от Ген. Тошево до Добрич и Балчик. Паметникът на Стефан Караджа в Добрич е негово дело, Асен Попов е участвал и в други творчески колективи с произведения в града. Освен в галерията негови творби се съхраняват и в Дом-паметника „Йордан Йовков“ и в Драматичния театър. Тъй като Асен Попов е монументалист и рядко е работил малка пластика, за галерията в Добрич е огромно богатство да разполага с тях, заяви директорът ѝ Недко Недков.
През последните няколко години това е третото голямо дарение, което получава Художествената галерия в Добрич. През 2019 г. са дарени 35 произведения на скулптора Веселин Василев, а впоследствие и плакатите на Людмил Чехларов. Всички те са оставени в галерията с ясното съзнание, че тук те ще бъдат най-добре и качествено съхранени. Това именно, по думите на Недко Недков, е и скритата работа на екипа на галерията – опазването на наследството и фонда на институцията.
Наследниците на Асен Попов, които са изключително успешно наложили се артисти в Канада, имат желанието да допълнят дарението и с монументални пластики.
Всички любители на изкуството са поканени и на 19 октомври, когато ще се открие изложбата „Плакати“, която е поредното събитие от богатия културен календар за отбелязването на 60-годишнина на галерията в Добрич.
Този сезон по Южното Черноморие се очаква впечатляващ ръст на туристите от Германия, показват резервациите в Слънчев бряг. Ранните записвания от немския пазар са с 35% повече от същия период на миналата година. Повече чужди туристи се очакват и по Великден. Причините са както съвпадението на католическия и източноправославния Великден, така и..
Парадът на лалета в Университетската ботаническа градина в Балчик (УБГ) е в своя пик, съобщават от управата на парка. Оттам допълват, че тази година палитрата от цветове включва над 45 000 луковици от общо 63 култивари градински и ботанически лалета. Новите сортове са 27 на брой от всички групи лалета - ранноцъфтящи, средноранни, късноцъфтящи и..
Американски невролог и италиански епидемиолог, чиято работа революционизира лечението на множествената склероза, спечелиха престижната награда за пробив, наградата, наречена "Оскар за наука". Стивън Хаузър и Алберто Ашерио получиха признание за продължилия десетилетия труд в изследване на инвалидизиращото невродегенеративно заболяване, което..
Докато много любители на бира в централноевропейската държава се отказват от кръчмите, често за да спестят пари, чешките професионалисти в областта на бирата се стремят да бъдат включени в списъка на ЮНЕСКО сред световното културно наследство като възможен стимул. Чешката бирена култура заслужава място в списъците на нематериалното наследство на..
Проливен дъжд се изля в центъра на Варна около 14.30 часа днес. Малко след началото на валежа едрите капки преминаха в градушка с размер на зърна леща и се разви гръмотевична дейност, видя репортер на Радио Варна. Внезапният дъжд принуди десетки варненци, излезли на разходка по ларгото и в Морската градина да потърсят подслон под най-близката..
“55,7 % от използващите Тик Ток имат симптоми на депресия, а 31,5 % - симптоми на прекомерна тревожност“. Това каза Аглая Кацирумпа, докторант в катедрата по сестрински грижи. Според нея Тик Ток служи като „убежище“ за хората, които се опитват да избягат от ежедневието си. Първото проучване на пристрастяването към тик Ток в Гърция, проведено от..
Две училища във Варна, по едно в Добрич и Опака, както и училищата в с. Приселци и с. Медовец ще преминат специализираната двугодишна програма на фондация „Заедно в час“ за надграждане на уменията на учители и директори. Общо 45 училища от 34 населени места в България стават част от випуск 2025/2027 на програмата. Това е рекорден брой участници,..