Патологичното събирателство, също силогомания или хординг, срещано разговорно като меси синдром и синдром на Плюшкин, представлява вид натрапливо поведение, пише в Уикипедия. Може да става въпрос за трупане без ред на вестници, книги, храна, инструменти, опаковки, играчки, дрехи, резервни части и мн. др., които или се „набавят“ при всеки удобен случай или се запазват вместо да се изхвърлят. Някои събират само определен вид предмети, докато в екстремни случаи се събират всевъзможни предмети и нищо не се изхвърля, защото „може все някога да потрябва“. Много от засегнатите водят привидно нормален живот, но затрупването на жилището с боклуци ограничава социалните им контакти и води до проблеми с близки и съседи.
Вехтошарството е начин на мислене и става начин на живот малко по малко, докато не остане и ъгълче в домовете за нови вещи.
От няколко години имот на улица в Кранево представлява впечатляваща гледка, открояваща се сред спретнатите дворчета на къщите за гости. Съседите на този чудат имот са потърсили всякакви начини да се скрият от преливащия боклук на комшията. Тонове отпадъци напират да съборят оградата и да задминат първия етаж – тенекии, легени и какво ли още не от бита, трупано с години.
Димитър Димитров – директор на дирекцията с ресор екология в община Балчик, признава, че от 2017 година не може да се справи с тази нарастваща „картина“, която за съжаление не става по-красива. Припомня, че там е възникнал и пожар, но въпреки това няма нормативна база, която да накара собственика на имота да го поддържа в приемлив за околните вид. И това е проблем пред местните администрации в цялата страна.
Бай Петко знае правата си: „Общината няма работа в двора ми. Имате право до оградата, вътре нямате право, това е частна собственост“. Обеща, че ще започне да чисти и няма да трупа повече. Готов е сам да предаде отпадъците на вторични суровини при първа възможност. Зает е с животни, а и лозето го чака. „Те са ваши боклуци, искам да ги рециклирам“ – каза той на поредната забележка за състоянието на имота му.
Как може нормативно да се реши този въпрос да могат общините да действат при подобни ситуации?
„Правили сме протоколи, проверки. Видяхте, че и входът е затрупан с боклуци. Не можем да му съставим акт, съгласно наредбата за управление на отпадъци и закона. Щом за него не е отпадък, ние не можем да направим нищо. Не е нормално 21 век в курортно селище да има такава гледка“ – безсилен е да се справи Димитров седма година. Проведени са консултации с представители на Министерство на околната среда и водите. Оказва се, че проблемът стои на национално ниво. „Няма нормативна база, допитахме се до Пожарната, до РЗИ, но безуспешно“ – обяснява още Димитров, че Общината няма право да навлиза в имота му да го изчисти.
Заместник – кметът по устройство на територията Димитрин Димитров коментира, че при един добър анализ от страна на Министерство на околната среда и водите и Министерство на здравеопазването може да се предложи проект за промяна на закон и да се даде възможност на властите да реагират в такива случаи. А дотогава директорът на ресорната дирекция Димитър Димитров: „За пореден път ще трябва да разчитам на неговата дума, че ще изчисти“.
Чуйте повече в материала на Албена Иванова:Парадът на лалета в Университетската ботаническа градина в Балчик (УБГ) е в своя пик, съобщават от управата на парка. Оттам допълват, че тази година палитрата от цветове включва над 45 000 луковици от общо 63 култивари градински и ботанически лалета. Новите сортове са 27 на брой от всички групи лалета - ранноцъфтящи, средноранни, късноцъфтящи и..
Американски невролог и италиански епидемиолог, чиято работа революционизира лечението на множествената склероза, спечелиха престижната награда за пробив, наградата, наречена "Оскар за наука". Стивън Хаузър и Алберто Ашерио получиха признание за продължилия десетилетия труд в изследване на инвалидизиращото невродегенеративно заболяване, което..
Докато много любители на бира в централноевропейската държава се отказват от кръчмите, често за да спестят пари, чешките професионалисти в областта на бирата се стремят да бъдат включени в списъка на ЮНЕСКО сред световното културно наследство като възможен стимул. Чешката бирена култура заслужава място в списъците на нематериалното наследство на..
Проливен дъжд се изля в центъра на Варна около 14.30 часа днес. Малко след началото на валежа едрите капки преминаха в градушка с размер на зърна леща и се разви гръмотевична дейност, видя репортер на Радио Варна. Внезапният дъжд принуди десетки варненци, излезли на разходка по ларгото и в Морската градина да потърсят подслон под най-близката..
“55,7 % от използващите Тик Ток имат симптоми на депресия, а 31,5 % - симптоми на прекомерна тревожност“. Това каза Аглая Кацирумпа, докторант в катедрата по сестрински грижи. Според нея Тик Ток служи като „убежище“ за хората, които се опитват да избягат от ежедневието си. Първото проучване на пристрастяването към тик Ток в Гърция, проведено от..
Две училища във Варна, по едно в Добрич и Опака, както и училищата в с. Приселци и с. Медовец ще преминат специализираната двугодишна програма на фондация „Заедно в час“ за надграждане на уменията на учители и директори. Общо 45 училища от 34 населени места в България стават част от випуск 2025/2027 на програмата. Това е рекорден брой участници,..
Професионален празник имат днес българските психолози. Той се отбелязва от 1995 година, по идея на студенти психолози, като е създадено и "Сдружение на младите психолози в България", наречено "4-ти Април". Професията на психолога стана много модерна през годините. Много млади хора я припознаха като своя, но и не малка част от тях се отказаха..