Във Варненска област няма карантинирани паралелки в училища и детски градини заради случай на заразен ученик или учител с ковид. Това каза за Радио Варна проф. Цонко Паунов, директор на РЗИ-Варна. Той обясни, че има един ученик и едно дете с установен коронавирус, но след обстойно проучване преценката е да не се карантинират паралелки, защото двата случая са установени в почивните дни и заразените не са имали контакт с други деца в учебните заведения. Въвеждането на карантина заради Ковид-19 в образователната система е все още факт и част от нормативната уредба, която е в сила от 2022 година, каза още проф. Паунов и обясни как здравната инспекция във Варна преценява дали да карантинира паралелка или не:
„Ние оглеждаме и правим едно много, много дълбоко проучване на цялата ситуация – т.нар. епидемиологично проучване и то е почти като полицейското проучване. Разглеждаме всички видове рискове, които могат да съществуват дадения заболял човек да зарази останалите. Защото може ученикът, както имаме и такива случаи в момента, да се е заразил и да са го регистрирали в петък или събота вечерта, той да не е бил на училище и да не е имал контакт с останалите. Но ако даденият ученик е бил болен и е ходил на училище един-два дена, контактувал е с децата и е имал симптоми, би могъл да ги зарази и по този начин ще трябва да поставим паралелката под карантина.“, обясни проф. Паунов.
Ако заразеният е учител се съблюдават други условия. По разпоредба и препоръка на здравната инспекция учителите трябва да носят маски в училище, да се проветряват помещенията, да се прави редовна дезинфекция по стаите и т.н. В случаите, в които тези условия не са спазени, а има заразен и контактен учител, се преминава към карантина.
В момента във Варненска област установените с ковид случаи са 0,03 на 100 хиляди заболели, което е много ниска заболеваемост за страната, уточни Паунов. Интересът към ваксинирането сред учениците е почти нулев, каза още той и допълни, че само двама ученици са пожелали да си сложат новата ваксина срещу коронавирус.
На 11 април, петък, вицепрезидентът Илияна Йотова ще участва в церемонията по посрещане на първия български военен Научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) от третата му експедиция до Антарктида. Церемонията е от 9.30 часа на Морска гара – Варна.
Необходими са промени в законодателната и регулаторната рамка, които да гарантират устойчивото развитие на къмпинг туризма у нас с грижа към природата, стана ясно по време на срещата между министъра на туризма Мирослав Боршош и председателя на Асоциацията на къмпингите в България Веселин Вълев. 180 от познатите и посещавани къмпинга в България едва 50..
Най-голямото международно летище в Румъния "Хенри Коанда" ("Отопени") ще има нов терминал, съобщават от Националната компания за летища в Букурещ в информация, изпратена и до редакцията на БТА. Проектът, оценяван на 40 милиона евро, е определен като най-големия и най-сложния за летищната инфраструктура в страната. Новият терминал трябва да бъде готов..
Още един пострадал при пожара в Кочани, който беше на лечение в България, се завръща днес в Северна Македония, предаде БГНЕС. В чужбина остават хоспитализирани 55 македонски граждани. Състоянието им остава без промяна, включително на хората с най-тежки наранявания. В болници в Северна Македония към момента се лекуват 10 пациенти. От Министерството на..
Министерство на външните работи информира за предстоящи стачни действия на френските железници (SNCF) в периода 17 април - 2 юни 2025 г. Те ще се провеждат по предварително определен график, но очакванията са за сериозни затруднения в железопътния транспорт, особено в периода на ученическите ваканции и в празничните дни на месец май. МВнР..
България може да привлича туристи от Турция с по-добра реклама, трябва да бъдe популяризиран фактът, че страната е богата на минерални води. Това казаха участници в Българо-турския бизнес форум "Иновации и партньорства за устойчиво развитие в туризма", организиран от Българо-турския дамски бизнес клуб, с подкрепата на Националния борд по туризъм...
КНСБ настоява да бъдат увеличат с 15% заплатите в 7-8 сектора, които синдикатът определя като рискови. Ако това не стане, протестите ще се радикализират, а исканията ще нарастват, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров в Благоевград, където беше открит първият в страната синдикален клуб за срещи и консултации. Според Димитров са нужни между 150 и 200..