Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археологът Александър Минчев представи книгата си "Одесос през Късната античност"

Книгата на Александър Минчев "Одесос през Късната античност IV - VII в." беше представена в двора на Археологическия музей във Варна. Това е третата поредица, написана от археолога, за старото селище. 

Изданието е резултат от над 50-годишната дейност на автора като археолог във Варна и Варненска област, а така също и на неговите предшественици от края на 19. и 20. в., и на съвременните му колеги. Тя е разделена условно на две части, които са тясно свързани. В първата: „Одесос под знака на Късната империя и в светлината на кръста“ са проследени накратко историческите събития от управлението на император Диоклециан (в началото на 4. в.) до Ираклий (първите десетилетия на 7. в.). Тогава този император е принуден да изостави обезлюдените вече земи между р. Дунав и Стара планина, изтегля границата на империята по билото на планината и животът тук престава до идването на славяните и прабългарите. Разгледани са политическите, административни, религиозни и военни действията на всички владетели през този период, като особено внимание е обърнато на Балканите. В тези рамки е изтъкнато мястото на Одесос в тези събития, въз основа на наличните антични исторически сведения, на археологически и епиграфски данни.

Втората част има 7 глави. Те разкриват различни аспекти от развитието на града и неговото население през тези около 300 години, като се разглеждат всички основни теми, свързани с живота в него през този период. Те включват: „Територия, административно устройство и обществен живот; Градоустройство, отбранителна система и архитектура; Некрополи, гробни съоръжения и надгробни паметници; Население и език; Религия; Търговия и занаяти; Изкуство и култура.“ Посочени са както общите тенденции в Късната Римска империя (по-късно – Ранна Византия), които намират пряко отражение в Одесос, така и някои характерни особености, свързани с неговото местоположение, икономически и културни традиции. Изтъкнато е голямото значение на града като средище за разпространението на християнската религия в региона и издигането му като център на Епископия, а по-късно и на Архиепископия. Тя е обхващала значителна част от днешна Северна България и цяла Добруджа.

Библиографията на използваните от автора разнообразни публикации обхваща над 200 заглавия - книги и статии на български и чужди езици. Книгата е богато илюстрирана със снимки на археологически паметници, планове и карти и има обширно резюме на английски език. Тя ще задоволи както специалисти – археолози и историци, така и всички любители на античната култура в България.

Подробностите чуйте в разговора на Светлана Вълкова с Александър Минчев:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съвременни артисти от цял свят ще търсят възможности за ново сценично пространство във Варна

Артисти от цял свят пристигат във Варна, за да подкрепят идеята за създаване на ново сценично пространство за танц и други съвременни изпълнителски изкуства в града. На 16 и 17 юни творци от 15 държави ще обсъждат възможностите в морската столица да се създадат по-добри условия за развитие и обмен на местните творци и за представяне на съвременни..

публикувано на 14.06.24 в 12:02

Детски хор "Добри Христов" представя програмата си за Световния фестивал за мир във Виена

С участие в 13-тото издание на Световния фестивал за мир в австрийската столица Виена ще приключи 71-вият сезон на Варненския Детски хор "Добри Христов". Варненският детски хор и смелостта да отидеш на конкурс Хоровото пеене бори стреса и депресията Талантите на хор "Добри Христов" - без фанфари и грим Фестивалът е в средата на юли, а..

публикувано на 14.06.24 в 11:05
Кадър от филма на Божана Станева

Деца снимаха късометражни филми по стихове на Георги Господинов

"Кино убежища" – под това мото се състоя открит урок на кино школа „Братя Люмиер" към Общински детски комплекс, гр. Варна. Събитието се проведе на 12 юни в отдел "Изкуство" на Регионална библиотека "Пенчо Славейков". Тази година децата приключват своята работа в школата с различни късчета кино - те снимаха късометражни истории, инспирирани от..

публикувано на 13.06.24 в 16:34
автор: Калия Калъчева

„Помниш ли?“ - живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев

От 13-ти юни до 2 юли варненската галерия "Ларго" представя художниците Калия Калъчева и Стоян Илев със съвместна изложба. Двамата автори показват серия от живописни платна, създадени специално за изявата им в морския град. Експозицията е озаглавена "Помниш ли?" и изследва темата за паметта и спомените чрез силата на визуалното изкуство,..

публикувано на 13.06.24 в 15:27

„Операта – музикална живопис“ през погледа на художници от Италия

Изложба под наслов „Операта – музикална живопис“ се откри на 12 юни на Сцена Ротонда в Театрално-музикален продуцентски център – Варна. Два часа по-късно на Основна сцена се състоя концертното изпълнение на драматичната кантата за солисти, хор и оркестър „Кармина Бурана“ от Карл Орф, съвместен проект на Държавна опера Варна с МТФ „Варненско лято“..

публикувано на 13.06.24 в 11:13

50 училищни апарата от 19. век пристигнаха за Лятната академия на балчишкия музей

Приключенско лято обещават в Историческия музей в Балчик, след като тази седмица дадоха старт на Лятната си академия за трета поредна година. Заниманията започнаха с най-малката група за това лято от 40 деца, възпитаници на детската градина „Здравец“ и гостенчета от Варна, които се потопиха в „Стаята по физика на Нютон и Тео“, а след това се докоснаха..

публикувано на 12.06.24 в 14:27

Четвърти фестивал "Мидалидаре - рок в долината на виното"

Четвъртото издание на фестивала в долината на виното ще бъде на 12, 13 и 14 юли 2024 година. И ще срещне феновете с банди като DEEP PURPLE, MR. BIG (които са на своето прощално турне), ACCEPT, SAXON, HAMMERFALL, STRATOVARIUS, AXEL RUDI PELL , DELAIN , RHAPSODY ON FIRE и много други. „На предишното издание през 2023 посрещнахме над 45 000 души..

публикувано на 12.06.24 в 10:53