Николай Илчевски е съвременният бард на българското село. След като преди няколко години представихме „Записки от селската кръчма“ и в Радио Варна, той завърши трилогията си за селото с „Пивница Щуро село“ и „Крадецът на слама“. И в тях, както и в „Записките от селската кръчма“, Николай Илчевски разказва действителни истории. Събирани от съседи, на мегдана, на площада, в пивницата, на полето. Иначе съвсем случайно го срещнах не на село, а в центъра на Русе. На площада.
"За тези пет години издадох три книги. Завърших поредицата за селския живот. Вече имам трилогия. Т.нар. от читателите "Селска трилогия". И двете продължения се възприеха подобно на флагмана, подобна на „Записки от селската кръчма“. С много любов."
Николай Илчевски признава, че го е било страх, ама много страх, да не се зарази от звездомания. Да не пропадне след първия успех. Е, за щастие на всички и на българското село, това не се случва. Той никога не се е възприемал като звезда. А долните етажи, откъдето е тръгнал, остават все така долни и лишени от присъствието му.
"Положих голямо старание в подбора и в писането на текстовете. И ми е много драго, когато фенове дойдат, кажат - "ама, аз не знам, коя е по-хубавата." Или - "Кажете ми Вие, коя е по-хубавата." А, аз си обичам и трите деца. Говорим аз трилогията."
Селото е неизчерпаем източник на всякакви истории. Тъжни истории, весели истории, поучителни истории и не до там поучителни истории.
"Имам още неразказани истории. А в универсуса вероятно има хиляди. Всеки човек генерира някакви истории. От 18 години живея в селска къща. Защото не може да пропагандираш един начин на живот, да го слагаш на витрина, на всеослушание, да го рекламираш. И в същото време да си някаква градска мишка."
Какво още си казахме с Николай Илчевски при случайната среща в Русе, можете да откриете в звуковия файл.
Атракционите в лунапаркове и панаири фигурират в Наредба на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. В нея са поместени само три от атракциите – гондола, въртележка и виенско колело. За останалите атракциони няма предвидени регулации. Предстои европейските стандарти да бъдат приложени и в нашето законодателство след 15..
21 век – животът ни се променя скоростно и колкото и да "стъпваме" на традициите и обичаите си, днес голяма част от тях просто не вършат работа. Дори и родителството е различно и иска нов прочит – по-бърз и по-точен, а в основата е отглеждането на новороденото. На съвременните родители все по-рядко има кой да помага, когато прекрачат прага на..
Изложбата "Заземяване" ще бъде открита от 18.30 часа днес, 1 септември, в пространството "Swed Cab Embassy" във Варна. Събитието е част от програмата на форума за съвременно изкуство "БУНА". Глината е терапия за душата , обобщиха в предаването "Новият ден" Рая Давидова (част от кампанията "Глината говори") и Калина Жечева от "Буна". Посетителите..
"Übermensch" или "Суперчовек"! Новата изложба на Калоян Илиев, по-известен в артистичния свят с псевдонима Кокимото. Откриването е на 30 август от 18 часа в Дома на архитекта във Варна. Място, превърнало се в традиционно за изявите на Кокимото. Точно заради възрожденската архитектура и дух, съхранени през вековете. Името "Суперчовек" е от Фридрих Ницше и..
Напрегнато е лятото за спасителите и медицинските екипи по крайбрежието във Варна. Въпреки множеството инциденти през последните две седмици, когато вълнението на морето налага поставяне на червен флаг, фатални случаи по време на работното време на постовете не са регистрирани. Това каза д-р Иван Иванов, управител на ДКЦ1 "Св. Клементина" във Варна,..
Интервю с Uffe Pettersson (MEZZROW) Култовата траш банда MEZZROW ще издаде новия "Embrace The Awakening" – трети в близо 40-годишната им кариера (създадени са през 1987 година). Преди това обаче шведите идват за осмия „Running Free Festival“ и ще свирят в първия ден - 29 август, както показва програмата на фестивала. Това ще е и първият въобще..
Интервю с Martin van Drunen (ASPHYX, екс-PESTILENCE) Предстои осмият„Running Free Festival“. Датите са 29-30 август. Мястото по традиция – къмпинг „Стринава“ край Дряновския манастир. Основните действащи лица - CORONER и ASPHYX, а от втора линия чакат DESTROYER 666 и DESASTER. Както и доста други банди. Графикът е вече ясен. За ASPHYX участието..