В 12:34 ч. ОИК – Балчик е постъпил сигнал от коалиция, в който се твърди, че в социалната мрежа „Фейсбук“ кандидат за общински съветник от местна коалиция извършва нарушение на изборното законодателство, изразяващо се в предизборна агитация.
Към сигнала има приложени доказателства относно твърденията, а именно – снимков материал. Видно от приложената снимка предизборната агитацията е публикувана 08:37 часа на 29.10.2023 год.
Изборният кодекс не предвижда правомощия на ЦИК или ОИК да регулират предизборна агитация, доколкото се твърди наличието на такава, в социалните мрежи. А съгласно т. I. 8 от решение № 2469-МИ/ 19 .09. 2023 г. на ЦИК социалните мрежи не представляват медийна услуга по смисъла на § 1, т. 15 от Допълнителните разпоредби (ДР) на ИК, поради което публикациите във фейсбук не подлежат на регулация от ОИК и не представлява „предизборна агитация“ по смисъла на § 1, т. 17 от Допълнителните разпоредби (ДР) на ИК.
След направените обсъждания, ОИК Балчик счита сигнала за неоснователен.
На основание чл. 87, ал.1, т.22 от Изборния кодекс Общинска избирателна комисия – Балчик излезе с решение да остави сигнала без уважение, поради липса на нарушение на Изборния кодекс. Решението подлежи на обжалване пред Централната избирателна комисия чрез ОИК Балчик в срок до три дни.
На плажа в Аспарухово гостуват трима международни творци на пясъчни скулптури. Реми Хогард (Нидерландия), Пол Хогард (Англия) и Калиxto Молина (Мексико). Те ще изработят фигура на Света Богородица в Деня на Варна. Проектът е подкрепен от концесионера на плажа и е обявен като подарък към жителите на града. Скулптурата ще бъде създадена на място,..
Във връзка с честването на Деня на Варна - Свето Успение Богородично - 15 август и ритуала по издигане на флага на града се въвежда временна организация на движението в централната част. На 15 август от 9:30 ч. до приключване на мероприятието (около 11:00 часа) ще се преустанови движението на автомобили на площад „Св. Св. Кирил и Методий“ (пред..
Председателят на социалната комисия в парламента Деница Сачева ще внесе промени в Кодекса на труда, които да позволят на родителите на ученици от 8 до 12 години да работят онлайн по време на дългата лятна ваканция. Промените се очаква да бъдат внесени в първите дни на септември, пише "Сега". Промените трябва да са в Кодекса на труда и да дадат право..
Отстранен е проблемът с приложението за закупуване на билет за превоз в градския транспорт на Варна. Това съобщи за Радио Варна Георги Киряков, директор на общинското предприятие ТАСРУД (Транспорт и автоматизирана системаза регулиране на уличното движение). Приложението не е било активно от 8 до около 11 часа днес. Сумите по всички опити за..
Международна регата „Кор Кароли“ ще се проведе за 25-та поредна година. На празника на Варна -15 август, гонките ще стартират във Варненския залив. Първият етап ще бъде даден с „Про-Ам“ гонка на 14 август, като същия ден ще бъде и официалното откриване. Регата „Кор Кароли“ е основана през 1992г. в памет на кап. Георги Георгиев – първият българин,..
Продължава работата по потушаването на пожара над село Илинденци , където едното от огнищата се разгоря отново, предаде БНР. Наземните екипи бяха евакуирани с цел безопасността на хората, обясни директорът на пожарната в Благоевград Валентин Василев. Огънят край село Скала, община Сунгурларе, е овладян. Отменено е бедственото положение в трите села..
Днес започва основният ремонт на ул. „Поп Димитър“ в район „Младост“. Предвидени са подмяна на бордюри, нова тротоарна настилка, улично осветление, както и преасфалтиране на част от улицата – от отбивката до бл. 64 до бул. „Цар Освободител“. От фирмата-изпълнител на обекта направиха уточнението, че по време на ремонтните дейности няма да се извършва..