Артисти от Драматичен театър „Стоян Бъчваров“, Варненската опера и Кукления театър протестират пред входа на театъра.
Те се присъединяват към исканията на работещите в сферата на културата от цялата страна, които протестират в този час в София. Недоволството си изразяват и културни дейци от Добрич.
Недоволството на работещите в сферата на културата е срещу ниското заплащане на специалистите в музеите, библиотеките, читалищата, музикално-сценичните изкуства, театрите и националната филмотека. Организатор е федерация „Култура“ към КТ „Подкрепа“.
Подробностите чуйте от разговора на Мартин Николов с протестиращи артисти във Варна (в края на публикацията). Те подчертаха:
"Артистът винаги е търпял до последно, но е дошъл и нашият миг да получим достойно оценяване на нашия труд".
"Ние сме оценени от публиката, но недооценени от хората, които управляват. Те смятат, че ние сме трета ръка хора".
"Искрено се надявам Министерството на културата да може този път да се пребори да се повиши този процент, който е унизителен, срамен!".
"Позорно е 30 години никой да не се грижи културата! Ако културата не съществува, не съществува нищо!".
"Нашите управляващи разчитат на това, че ние сме отдадени повече на работата си и няма да затворим театъра така лесно, че няма да бъдат затворени библиотеките така лесно, че няма да бъдат затворени музеите и галериите така лесно, каквото и да ни коства това на нас. Те на това разчитат. Но ние не можем да търпим такова унижение! Няма да го търпим повече! Просто ще им дадем да разберат, че не може така да продължава!".
снимки: Румен Сарандев
В община Балчик предстои текущ ремонт на второкласния път Балчик - Добрич. Асфалтовата настилка ще бъде изцяло подменена. Срокът за изпълнение на този много важен обект за цялата област е средата на 2026 година, съобщават от Областно пътно управление, че започва подготовка за този крупен проект. Предстои..
В кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че следващата седмица ще бъдат пуснати правилата за избор на регулаторите: "Другата седмица трябва да се пуснат правилата и вече залата да търси мнозинства дали да ги приема. Ако не ги приема, чакаме столетници да управляват регулаторите. Вчера го говорихме това. То няма различно от вчера..
Човечеството не трябва да се страхува от климатичните промени, а трябва да се адаптира към тях. Това каза доц. д-р Преслав Пеев от Института по океанология. В момента сме в период на затопляне в глобален мащаб, което води до повишаване на нивата на Световния океан, респективно и на Черно море. Съвременните изследвания показват, че нивото на Черно море..
Акция по кръводаряване се провежда днес в зала „Пленарна“ на Община Варна. Кръв могат да дарят служителите от общинската администрация, но и всеки, който има желание да се включи в благородната проява. Четири екипа на Районния център по трансфузионна хематология ще бъдат на разположение на желаещите кръводарители. Акцията е под на слов „Капка любов“...
Бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки е обявен за днес в страната. Зад инициативата застанаха четири организации - Федерацията на потребителите в България, сдружение "За достъпна и качествена храна", "Обединени пенсионерски съюзи" и "Системата ни убива". Призивът за бойкот на търговските вериги и магазини за..
В периода 10.02.2025 - 14.02.2025, от 9:00 до 17:00 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр. Провадия – вилна зона Шашкъните. В периода 10.02.2025 - 14.02.2025, от 9:00 до 17:00 , поради профилактика на съоръженията за доставка на електроенергия,..
Утрото в четвъртък ни посреща със студено време, но почти тихо и без вятър. Във Варна в 5.00 часа са измерени -3 градуса, показват данните на НИМХ. Влажността на въздуха е 86%, а атмосферното налягане е 1029 хПа. Отрицателни са сутрешните стойности в Източна България. Най-студено е в Добрич , където е -10 градуса. Единствено на носовете Калиакра..