Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Обретенов с юбилейна изложба в Градската художествена галерия - Варна

| обновено на 07.11.23 в 16:50

Самостоятелна юбилейна изложба на утвърдения варненски художник Иван Обретенов ще бъде представена в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна, от 7 ноември до 26 ноември 2023. Изложбата има празничен повод - 75-годишния юбилей на автора и се осъществява с подкрепата на Община Варна.



Експозицията показва творби живопис - маслена и акрилна, създадени предимно през последните две години. Включени са и някои акцентни произведения от по-ранни творчески периоди на артиста. Ще могат да се видят характерните за изкуството на Иван Обретенов композиции на границата на абстрактното, в които човешките фигури са появяват като знаци в условността на мисловни пейзажи и поетични пространства.


По време на подготовката на изложбата Иван Обретенов сподели пред Нина Локмаджиева мисли за своите произведения:

“Тази изложба за мен е юбилейна, но реших да не правя ретроспектива, а да покажа последните си работи. Затова и нямам някакво дидактично послание в нея - аз обичам по-свободните изяви. В моите картини фигурите са като символи в пространството, имат обобщено, условно присъствие, конкретността не е моето нещо. Самата картина е конкретна - тя е предмет, но изображението в нея е многопланово - не блъска в една точка, не ти внушава някаква определена идея, позволява множество прочити. Обичам свободата в рисуването и свободното тълкуване на нещата, защото хората са различни, всеки вижда по свой начин. Дори съм забелязвал как една и съща картина влияе по различен начин на един и същи човек в различно време. Според мен това е качество. А заглавията са по-скоро поетична добавка към изобразеното, затова са и кратки, с по една дума, най-много с две - “Някъде”, “Един следобед”, “Двама”. И наистина предизвикват размисъл, защото заглавието допълва настроението, което излъчва картината. То посочва, че това е изкуство, че е живопис, която, както казва писателят Коста Радев, не е дадено всекиму да разбира. Макар че съм пишещ човек, аз избягвам да включвам “литература” в моите заглавия, въпреки че понякога се налага. Поетичното в картината, музикалното в картината - те са добре, обаче литературата - не. Например в портретите в тази изложба, които са от по-ранни години - на д-р Асен Матеев, на Антония Йовчева, на прекрасната пианистка Хатия Буниатишвили, или детския портрет на сина ми Пламен от моите млади години. Тогава малкия ми син ми позираше, а позирането е много скучна работа, и момчето започна да придрямва и ме попита - Тате, да изляза ли да си набера ябълки? - Бягай, бери! - викам му, а той отиде и се върна с една ябълка. Сложи я на стола и в този момент аз го нарисувах с тази ябълка - ябълката постави точка на цялото. Впрочем на афиша на изложбата съм сложил един автопортрет, но пак в този стил - не рисувам натурно, а всичко е една мъгла, в която личи, че съм аз, с тази отсечена фигура - страхотна самота излъчва.

По повод на този автопортрет се сещам за едно мое старо стихотворение, в което основната идея беше за идването и отиването. А чудесна редакция даде добричкият поет Сашо Серафимов, мой приятел, който разгада много точно мисълта, която ме водеше в работата по тази картина и я изрази в няколко думи: “Като се връщам, отивайки”. Тези думи казват всичко за моята юбилейна изложба.“

Иван Обретенов е роден през 1948 г. във Варна. Завършил е философския факултет на СУ „Св. Климент Охридски” и е член на Съюза на българските художници. Има самостоятелни изложби и участия в колективни международни изложби, сред които в Берлин, 1983, Москва, 1983, Гданск, 1986, Прага, 1987, Аоста, 1988, Торонто, 1989, 90, 91, галерия „Gagliardi design”, Лондон, 1992, „Drouot”, Париж, 1991, Дом Витгенщайн, Виена, 1997. Участва на пленера в Илинденци. Включен е в нидерландската колекция „1001 Reasons to Love the Earth”.

Откриването на изложбата е на 7 ноември от 18:00 ч. на ул. “Л. Каравелов” 1.

Работното време на Градската художествена галерия - Варна, е: понеделник - събота от 9:30 до 17:30, неделя - почивен ден.


По публикацията работи: Ваня Славова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненската библиотека с нова услуга - четене с велоаргометър

Велоергометър, който позволява четенето да се съчетае с физическа активност, вече има в Регионалната библиотека "Пенчо Славейков" във Варна.  С идеята за екологичност и устойчивост уредът дава възможност чрез използваната човешка сила да се произвежда електричество, достатъчно за зареждането на малки смарт устройства като телефони и таблети.  "Това е..

публикувано на 31.10.25 в 15:22

За Деня на народните будители: Евродепутатът Емил Радев дари книги за варненската библиотека

Евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП и посланик на библиотеките в Европейския парламент Емил Радев дари книги за фонда на Регионалната библиотека "Пенчо Славейков" във Варна.  "Денят на народните будители, който отбелязваме на 1 ноември, няма аналог по света. Зад него има много история, но будителството не е само минало. За щастие, днес също имаме своите..

публикувано на 31.10.25 в 15:14

Изложба във Варна представя ретро игри от България, Италия и Турция

42 пана, на които са изобразени семейни игри от миналото, са подредени във фоайето на Фестивалния и конгресен център до 8 ноември включително. Експозицията "100-годишни игри - мост между поколенията" представя ретро снимки на игри, част от които бяха представени на фестивала "Варна играе" на 27 септември тази година. Посетителите на изложбата ще..

публикувано на 31.10.25 в 14:55

Кукленият театър във Варна с премиера на "Бабините приказки" на 1 ноември

"Бабините приказки" е най-новият спектакъл на Държавния куклен театър във Варна. Премиерата ще бъде от 11 часа на 1 ноември, събота.  Автор на "Бабините приказки" е Вера Стойкова, режисьор - Стоян Стоянов. Сценографията и костюмите са дело на Художествено ателие, а музиката - на Кремена Георгиева.  Участват: Емилия Петкова, Даниел Добрев, Боян..

обновено на 31.10.25 в 11:00

Премиера на късометражния анимационен филм „Тя. Петият конник на апокалипсиса“

„Тя. Петият конник на апокалипсиса“ е разказ за любовта, който ни потопя във вътрешния свят на човешките емоции и сблъсъка между страховете и желанията. „Тя. Петият конник на апокалипсиса“ поставя въпроси за същността на любовта и бягството от нея. „Тя. Петият конник на апокалипсиса“ предизвиква размисъл за готовността ни да се изложим на риск от..

публикувано на 30.10.25 в 10:44

Изложба "Народните будители и ние" в СУ "Гео Милев"-Варна

Във фоайето на СУ "Гео Милев" може да разгледате една различна изложба: "Народните будители и ние" .  Чуйте повече от репортажа на Ваня Славова: Идеята е да бъдат представени  съвременните народни будители; онези, които в свободното си време творят с изкуствата: слово, приложни или изобразителни изкуства, музика, видео.  "Ние,..

публикувано на 29.10.25 в 09:55

SABATON, SAVATAGE, EPICA и SEVI влизат в "Be4 Hills"

На 23 юли 2026, точно ден преди официалния старт на "Hills Of Rock 2026", сцената на Гребната база в Пловдив ще бъде открита с нов самостоятелен концертен ден - "Be4 Hills" ("Before Hills"). Четири нови групи се включват в програмата на "Fest Team" за лято 2026 - шведската метъл машина SABATON, култовите SAVATAGE, нидерландската симфонична банда EPICA и..

публикувано на 28.10.25 в 19:59