Министерството на финансите настоява за промяна на модела за финансиране на регионалните културни институции. Изводът е направен след анализ на размера на финансирането и дейността на читалища, библиотеки и регионални музеи, предаде БНР.
В анализа си Министерството на финансите дава различни примери – за две читалища в един и същи град, които имат коренно различен брой посетители и активни културни дейности, съответно приходи.
Анализът обхваща дейността на 3262 читалища, 111 музеи и художествени галерии и 27 библиотеки с регионален характер през 2022 година.
Данните показват, че финансирането за т. нар. „субсидирана бройка“ не създава стимули за реализиране на дейности и за постигане на резултати от съответните институти. Активността им е по-скоро периодична и обвързана с конкретни събития, а не предварително планирана и системно организирана целогодишно, сочат данните от анализа.
Минимален е обхватът на дейността, свързана с организирането на редовни, ежеседмични форми на занимания с деца и възрастни, смятат от министерството. Според анализа дигитализацията и обновяването на материалния фонд са много бавни.
И още - ангажираността на кметовете е по-скоро ориентирана към увеличаване възнагражденията на съответните служители, а не към намиране на подходи и начини за оценка на работата, проучване на нагласите на населението, спрямо демографски и регионални характеристики, културни и образователни потребности и разширяване профила на предоставяните услуги, допълват от финансовото министерство.
Това не съответства пряко с броя на заетите служители, дори се оказва, че в по-активната институция работят по-малко хора.
Започна гласуването в кампанията „Думи на годината“. За четвърта поредна година тя се организира от сайта „Как се пише?“ и може да се включите с предложения в страницата на сайта в социалните мрежи Фейсбук , X и Threads. Още в края на миналата година от речника на Кеймбридж обявиха „манифестирам“ като дума на 2024-а. Тя не е..
Изплащането на пенсиите през януари т. г. чрез пощенските станции ще започне на 7 януари (вторник) и ще завърши на 20 януари (понеделник). Преводите на сумите за януарските пенсии по сметките на пенсионерите, които получават парите си по банков път, ще бъдат извършени на 7 януари 2025 г. Датата за изплащане на обезщетенията за безработица през този..
Кристиян Кирилов извади свещения кръст от студените води на морето в Каварна. Той е ученик от 11. клас на математическата паралелка в Средното училище „Стефан Караджа“ в Каварна. В ритуала по вадене на кръста Кристиян участва за втори път, а победата посвещава на семейството си и приятелите, на които пожелава здраве и късмет. Участниците в ритуала днес..
Президентът Румен Радев заяви, че ще даде още малко време преди връчването на първия мандат за съставяне на редовно правителство, за да не хвърлят политиците държавата в нови избори, съобщи БНР. "Политическите партии трябва да спрат да си играят със съдбата на хората", посочи държавният глава, след като вчера от ГЕРБ обявиха, че прекратяват..
С 20% е увеличена цената на хляба, който се произвежда от хлебозавода в Белослав, защото данък добавена стойност бе върнат на 20% от 1 януари, каза за Радио Варна управителката на завода Димитрина Иванова. Тя уточни, че не предвиждат друго увеличение и ще се стремят да запазят само това колкото се може по-дълго време, въпреки увеличените цени на..
26-годишният лекоатлет от Балчик Живко Господинов, от тази учебна година преподавател по физическо възпитание във Варна, беше най-бърз сред 30-ина смелчаци в Балчик в изваждането на богоявленския кръст от морето край Морска гара. Вече десет години е част от ритуала на Йордановден и това е третият път, в който вади символа на здравето и късмета..
28-годишният Георги Йосифов извади Богоявленския кръст на пристанище "Карантината" във варненския квартал "Аспарухово". Чуйте в репортажа атмосфера от събитието: Вярва се, че водата на този ден има свещени свойства и затова се пази през цялата година, като се използва за лекарство. 24 бяха участниците в ритуала тази..