Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви са нивата на радон във Варна и областта?

Европейската асоциация за радон (ERA) отбелязва 7 ноември като „Европейски ден на радон“. Целта е да се повиши осведомеността за радон на населението на всички европейски страни, за вредното въздействие на високите нива на радон, начините за провеждане на измервания на обемна активност на радон (ОАР) и прилагане на мерки за редуциране на ОАР.


Бистра Манушева, РЗИ-Варна

Радонът е естествен радиоактивен газ, който се образува непрекъснато, може да се придвижва в почвата на големи разстояния и чрез въздуха прониква в жилищата. Вдишването на въздух, съдържащ високи нива на радон за дълъг период от време може да повиши риска от развитие на рак на белите дробове. Проблемът в населените места е, че концентрацията на радон е по-висока в сградите, отколкото на открито и го има както в стари, така и в нови жилища.Прониква в домовете ни независимо дали те са построени върху бетонен постамент или директно върху почвата.

През 2013 – 2017 година РЗИ-Варна прави проучване за нивото на радон във Варна и областта, част от Националното проучване за намаляване концентрацията на радон в жилищни сгради. Поставени са детектори в близо 100 частни домове, каза за Радио Варна Бистра Манушева,началник отдел Радиационен контрол към Регионалната здравна инспекция и медицински физик експерт.

„Бих искала да успокоя всички граждани на град Варна и на областта, че концентрацията на радон е ниска и е съизмерима с референтните нива, които са регламентирани в наредбата за радиационна защита.“

Всеки от нас може да измери нивото на радон в дома си, ако има желание, каза още Бистра Манушева. Това става чрез заявка в РЗИ откъдето осигуряват безплатни детектори, които измерват концентрацията на радон. Измерването продължава или 48 часа или от 3 месеца до 1 година, след което експерти отчитат резултатите.

Намаляването на концентрацията на радон в сградата е проблем, който може да бъде решен лесно, евтино и без специални изисквания, увери Манушева. Радонът може да бъде изведен от сградата по три начина – чрез радоно непропусклив слой в основата на сградата, т.нар. запечатване, чрез изграждане на пасивна вентилационна система или чрез изграждане на активна вентилационна система.

Следващата година РЗИ планира изследване на нивата на радон в училища във Варна. Последното проучване е съвпаднало с ковид-пандемията, когато училищата бяха затворени, не се извършваше проветряване и поставените детектори са отчели превишени стойности на радон, каза още Манушева.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лесна работа: Празнична наздравица

Светъл празник! Възкресение. И животът зарпочва отначало – още по-вълнуващ, ярък, красив, смислен и вдъхновяващ. Градът ухае на домашен козунак. Хората изглеждат по-благи. С Великден винаги идва преосмислянето. Затваряш очи и през мислите ти, като на филмова лента, преминават красивите и незабравими моменти: Тройната дъга, която неочаквано..

публикувано на 06.05.24 в 16:30
Конна база Виница

Квалификации за Държавното първенство се проведоха в Конната база във Виница

Близо 30 състезатели по конен спорт се включиха в квалификациите за Държавното първенство, които се проведоха днес на Конната база във Виница. Участниците са от Варна, Добрич, Бургас, Русе, Шумен и др.градове, каза за Радио Варна ръководителят на проявата Даниел Манев, който е главен треньор и председател на спортния клуб по конен спорт..

публикувано на 06.05.24 в 13:50
Кичево

В Кичево раздадоха курбан за здраве

Жителите на варненското село Кичево празнуват Гергьовден с курбан за здраве. В църквата в селото, която е на 167 години, се отслужи света литургия. От 5 часа тази сутрин в двора на храма се вари курбан. Отговорник всяка година по приготвянето му е Пламен Георгиев. Не е местен, не е и именик, но почита Свети Георги и вярва, че българският..

публикувано на 06.05.24 в 12:12

Къде пътуваха българите по Великден?

Близките до България държави са били най-предпочитани от нашите сънародници, решили да посрещнат Великденските празници в чужбина.  Това каза за Радио Варна Юлиан Бонев от Варненската асоциация на туроператорите и туристическите агенти.  Най-много българи е имало на Великден в Турция, Гърция, Румъния и Северна Македония , а програмите са били..

публикувано на 06.05.24 в 09:50

Отбелязваме Гергьовден

На 6 май отбелязваме един от най-големите български празници - Гергьовден. В народните поверия, празникът предвещава пристигащото лято и новата стопанска година - затова денят е изпълнен с много обичаи, свързани със земеделието, скотовъдството и здравето. "Всяка капка гергьовски дъждец жълтица носи", смята народът. Щом вали в деня на..

публикувано на 06.05.24 в 07:08

Малките общини у нас в неравна битка с обезлюдяването

Населението у нас намалява и застарява. Данните на Националната статистика за миналата година сочат, че у нас живеят под 6 милиона и 500 хиляди души. В сравнение с 2022 година населението на страната намалява с 2 229 души, или с 0.03%. 24 на сто от българите са над 65-годишна възраст, а най-нисък е делът на възрастното население в областите..

публикувано на 05.05.24 в 15:17

Признателни пациенти откриха паметна плоча на обичан лекар

В навечерието на великденските празници признателни пациенти и обществеността на няколко села в община Добричка откриха паметна плоча на д-р Ивелин Тончев. Стотици благодарни за отношението, професионализма, човешката съпричастност и грижите хора се събраха пред кметството и читалището в село Смолница. Датата на освещаването на паметната плоча не е..

публикувано на 05.05.24 в 09:05