Министърът на отбраната Тодор Тагарев ще открие изложбата „Враг/Приятел“ на 11 ноември (събота) от 11 часа във Военноморския музей във Варна.
Експозицията разкрива сложния пъзел на военните и политическите взаимоотношения между България и три държави, изиграли ключова роля в историята на Третата българска държава – Турция, Русия и Германия, посочват от пресцентъра на ВММ-Варна.
Проследявайки периода между Освобождението и Втората световна война, когато междудържавните отношения преминават от приятелски към вражески, и обратно, експозицията предизвиква посетителите да избягат от стереотипите в мисленето и да създадат своя интерпретация на историята, задавайки си въпроса дали на международната сцена могат да съществуват вечни приятели и врагове.
Три емблематични истории, свързани със събития и хора, чиито съдби са белязани от междудържавните отношения, илюстрират многопластово темата в личен, обществен и държавнически план. Историята на капитан Атанас Атанасов и капитан Шукри бей представя срещата на стрелялите един срещу друг по време превземането на Одринската крепост командири, която протича не във вражеска, а в атмосфера на толерантност и зачитане достойнствата на противника. Израз на променящото се в годините отношение към Русия са дългогодишният строеж и промяната в наименованието на катедралния храм „Св. Александър Невски“ след бомбардировките на Варна от руска ескадра по време на Първата световна война. А разказът на полк. Димитър Младенов представя тежките мигове, преживени от една българска дивизия, в критичните дни след преориентацията на България по време на Втората световна война, когато Германия от съюзник се превръща във враг.
Сигнал за системни набези спрямо параклиса "Свето Преображение" в кв.Младост подаде в Радио Варна църковният певец Андрей Петков. Извършител е мъж на видима възраст между 30 и 40 години. В тъмната част на денонощието, когато параклисът е затворен, мъжът идва заплюва портата му и я залива с течност, която носи в бутилка. Това разказа Петков,..
Министерският съвет ще предложи на президента за началник на Националната служба за охрана да бъде преназначен генерал Емил Тонев, съобщи премиерът Росен Желязков, цитиран от БНР. "Такова съгласие е изискано от президента и е част от процедурата, предвидена в Закона за националната служба за охрана. Министерският съвет ще изпълни този ангажимент,..
След случая със загинало дете при падане от парашут край Южния плаж на Несебър, Министерският съвет иска нова нормативна регулация на дейността на атракционните дейности. Затова премиерът Росен Желязков ще възложи на ресорните министерства и агенции да анализират и да предложат промени в законите до края на този летен сезон. "Инцидент като този..
През последните три месеца се наблюдава сериозно раздвижване на потребителската култура у нас, а промоционалните обороти се увеличават драстично. Това коментира за Радио Варна Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Благодарение на тази активна намеса на гражданите се надявам да бъдат пресечени..
В България липсва антиинфлационна политика, дискусия по тази тема отсъства. Това коментира за Радио Варна финансовият анализатор Веселин Моров. Според него ясен контрол на Министерството на финансите в това отношение няма, а ограничаването на инфлацията трябва да бъде приоритет. По думите на специалиста българската икономика се развива с по-бързи..
Трупове на 25 бебета делфини са изхвърлени от морето на брега на плажа в местността Кара дере. Това твърди Стефан Маринов, който се натъква на зловещата гледка на 14 и 15 август. Според него те са станали жертва на оплитане в рибарски мрежи, тъй като по телата им са останали следи. По думите му още по-плашещ момент е, че делфинчетата са били обезглавени...
Отпадъците и събралата се вода в тях са сред основните фактори за увеличената популация на комарите в градовете. Една малка опаковка от кроасан например е идеален развъдник за тигровите комари, които най-много ни измъчват през лятото, обобщи за Радио Варна и предаването "Новият ден" главен инспектор Мария Иванова от Регионалната здравна инспекция във..