Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Кирчев: Демокрацията е отговорност на личността

2
Снимка: http://bgsniper.com/

За съжаление се оказа, че този начин на живот, който е свикнал да живее българинът по време на комунистическите управление, много трудно се променя. Демокрацията е отговорност на личността. Личността трябва да следи законите и да ги спазва, а не да чака държавата да се грижи за него, както е в момента в България. Това каза вторият кмет на Варна след демократичните промени Христо Кирчев.

По думите му у нас витае нагласата, че държавата ни е длъжна и е виновна за всичко. Искаме да имаме малки данъци, но същевременно всичко да е оправено от държавата, посочи Кирчев. По думите му страната ни се е превърнала в оазис за чужденците, а за българина с добри доходи е много приятна държава за живеене.

На въпрос какво кара българина да се чувства нещастен, Кирчев очерта какъв е генезисът на проблема.

Българинът се чувства нещастен, защото не вижда осъществяване на мечтите си. В България се създаде един руски олигархичен модел на управление и българите не са оптимисти, че той може да бъде променен. Бившите комунисти - прослойката, която управляваше, станаха първи капиталисти. Те възпитаха децата си да поемат техния бизнес, а новородените българчета ще служат на червената аристокрация, обясни Кирчев. Той направи уточнение, че те вече не са комунисти, но по думите му са "мафия, която се поддържа, докато се скарат помежду си". 

Бизнесът се интересува от своите ползи и интереси. В него няма политика - това е принципът на демокрацията, подчерта Кирчев. Според него единственото спасение е да си много добър специалист. Един добър лекар винаги е търсен и печели добре, допълни той. 

Каква е България днес, 34 години по-късно? 

Тя е едно сравнително добро място за живеене, отговори Христо Кирчев. По думите му, българинът не може да разбере това и трябва да си даде "малко зор, за да си оправи държавата". Цял ден стоят пред блока, допълни Кирчев, и никой не вдига и една хартийка. Чака... Чака кметът да дойде и да му изчисти, а има неща, които зависят от нас, възмущава се той. 

Цялото интервю с Христо Кирчев чуйте в звуковия файл:



България отбелязва 34 години от падането на тоталитарния комунистически режим и поставянето на началото на демократичните промени у нас. На 10 ноември 1989 г. се провежда пленум на Централния комитет на БКП, на който от поста генерален секретар на партията е освободен Тодор Живков. 

Ден по-рано в Германия е съборена Берлинската стена. 






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00

Инвеститор съветва: Спестявайте в злато

Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..

публикувано на 11.02.25 в 08:40