Колко от вас са чували, че освен възможност учениците в България да се ползват от ресурсите на т.нар. "Дигитална раница" - проектът на Министерство на образованието и науката (МОН), който цели "да олекоти" ученическите раници и да събере на едно място електронно четими учебници от 1 до 7 клас (от следващата учебна година и тези от 8 до 12 клас - бел.а.) и да предостави редица безплатни ресурси за обучаващите се, дава възможност учениците да могат да изтеглят безплатно лицензиран office пакет на Майкрософт на до 5 устройства?
Оказва се... малцина, установи проверка на Радио Варна.
Подобни лицензи имат и 67 500 учители, за което съобщиха от ведомството на 18 октомври.
Според текста на съобщението, възможността учениците у нас да могат да си изтеглят безплатно софтуер, "е заложено в действащия договор между Министерството на образованието и науката и технологичната компания.
Проектът на МОН за изграждане на единна национална идентификационна система в предучилищното и училищно образование, както и за „Дигитална раница“ за онлайн уроци, е един от най-големите в световен мащаб по отношение на внедряването над 1 милион лицензи за всички учители и ученици. Това стана ясно по време на среща на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков с директора на „Майкрософт България“ Калин Димчев. Данните са на компанията и са на база проекти за електронно обучение, реализирани с различни образователни институции по целия свят.
Отговорът от пресцентъра на МОН по темата гласи следното:
Всеки един ученик може да влезе в портала на Office365 (https://office.com) чрез националния си образователен акаунт @edu.mon.bg, от където може да бъде изтеглена актуалната версия на офис пакет Microsoft Office 365, който след това се активира със същия акаунт на ученика @edu.mon.bg. Учениците могат да инсталират лицензиран офис пакет на до 5 устройства, като активацията на софтуера за всяко от устройствата се извършва отново с акаунта на ученика @edu.mon.bg.
Проектът "Дигитална раница" е познат на голяма част от родителите и учениците и се ползва в различна степен. Опцията за безплатният софтуер обаче е тази, която оказва се е непозната - и за обучаващите се, и за родителите им, а вероятно и за учителите, за да я обяснят на учениците си.Всяко училище в България е получило акаунти - потребителско име и парола, за да ги раздаде на учениците си, коментира за Радио Варна Ирена Радева, началник на Регионалния инспекторат на МОН във Варна.
Имаме информация, че не всички родители и ученици са разбрали за какво са раздадени акаунтите, каза Радева.
На практика обаче, учениците, които са получили подобни акаунти са ги получили на листчета с размери около 10x1 см. с обяснението, че трябва да ги пазят и без особена информация за какво са им. На места има информация, че така се достъпва "Дигиталната раница", но за лицензирани office пакети почти не е ставало дума.
Многократно сме обяснявали и сме молили колегите да се обясни на родителите защо се раздават тези акаунти и от какво могат да се възползват учениците. Въпросът обаче се неглижира от всички, посочи Ирена Радева.
Акаунтите към системата на МОН "вървят" с учениците от първото им стъпване в училище до края на образованието им.
Възможността да се ползват office пакети съществува от няколко години, каза за Радио Варна Алекс Куклин, системен администратор в частно училище. Не сме се възползвали, защото работим с ресурсите на друга технологична компания, но знаем, че е възможно, добави той.
В случай, че има неактивирани акаунти, неполучен или изгубен, или забравен, учениците и родителите им могат да се обърнат към училищните ръководства, за да им бъдат издадени отново.
Ето и кратка инструкция как учениците да си изтеглят безплатен лицензиран office пакет на до 5 устройства, според договора на МОН с технологичната компания, която написахме с Алекс Куклин.
С тържество пред емблематичната сграда на ул. „Параскева Николау“ 7 Музеят по история на медицината към МУ – Варна чества 40 години от основаването си. Събитието събра представители на академичната общност, уредници, музейни работници, историци. Ректорът на Медицинския университет във Варна проф. д-р Димитър Райков поздрави екипа на музея и всички,..
Благотворителен кулинарен базар „Да отворим сърцата си за Кристиян“, организиран от самодейци в Балчик в навечерието на големия християнски празник, обедини десетки балчиклии в една кауза. Дарението е за Кристиян Костадинов - 26-годишен младеж от Балчик, страдащ от бъбречна недостатъчност. Сумата от 100 000 лв. е необходима за трансплантация на бъбрек в..
Единственият български военноморски офицер, който е стигнал до 67 градуса южна ширина, т.е. е прекосил Полярния кръг - кап. Теодоси Димитров, успява да опознае Антарктика. Българинът има възможността да трупа опит на Ледения континент и да се срещне със суровата природа, благодарение на шанса да бъде поканен на борда на аржентинския ледоразбивач..
Варна - „Най-добър град за живеене“. Помните ли тази титла, която имаше морската столица през 2007 г.? Сред критериите бяха: многото денонощни аптеки; магазините, които работят до късно; брой банкомати; учебни заведения; културен живот, но също и… “улични тоалетни”. По този критерий градът тогава получи 9 от 10 възможни точки. Днес в..
На 25 април Светата ни Църква отбелязва Светли петък. Този ден от Светлата седмица е посветен на възпоменаването на иконата на Божията майка "Живоприемни източник". На Светли петък, след литургията се извършва водосвет пред иконата на Божията Майка "Живоприемни източник", а ако местните обстоятелства позволяват се извършва шествие до водоеми..
В продължение на месеца на Франкофонията, от днес до 26 април във Варна ще се проведе 28-мият Фестивал на франкофонския училищен театър „Франкофонските сцени на България“ . Под патронажа на Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България, този фестивал се организира съвместно от Алианс Франсез Варна, Асоциацията на преподавателите по..
Нови терапевтични кабинети – по кинезитерапия и по релационна психомоторика, бяха открити в Центъра за специална образователна подкрепа - Варна. В тях деца и ученици на възраст от 5 до 18 години ще работят за подобряване на мускулна сила и тонус, за координация и баланс, за развитие на моторни умения, повишена гъвкавост и мобилност, улеснено развитие..