Златко Захариев е единият от двамата сертифицирани арбористи във Варна, част от Асоциацията на арбористите в България. Думата „арборист“ идва от латинската дума Arbor – дърво. Добрите арбористи са сертифицирани и преминали през специални квалификационни курсове, които се правят чрез Асоциацията на арбористите в България. Арбористите често използват алпийско оборудване, което позволява достъп до много високи и недостъпни по друг начин дървета. Освен че са обучени в наблюдението и грижата за дърветата, професионалните арбористи притежават и умения, свързани с безопасно катерене и работа в екстремни условия. Професията е определяна за една от най-опасните в света.
Сред дейностите, които извършва арбористът, са:
Какво не знаем за дърветата и за ролята на арбориста в градската среда?
Едно дърво трябва да се обгрижва и обследва през годините, като се разреждат клоните му. Арбористите са онези обучени специалисти по поддръжката и грижата за дървета в градска среда. В цял свят те се грижат за дърветата от самото им засаждане, през периодичните прегледи и лечение, през оформянето им, та чак до самия им край или премахване. Арбористът трябва да следи кой от клоните му е най-здрав и най-успешен в своя растеж, за да бъде здраво самото дърво. Има изисквания по дендрология, според които определени рани, които се нанасят на дървото при редукция на височина или ширина и те не бива да надвишават определен диаметър. При по-голям диаметър от 10 см, дървото много трудно би могло да затвори рана. Нужни са между 3 до 5 г., за да се затвори рана на дърво, ако всичко е наред. За да се затвори, тя трябва да бъде обработена по определен начин, който само арбористът е обучен да направи по правилния начин. Всички дърветата в градската среда имат рани, според Златко Захариев. "Това е една практика, която в арборизма се нарича обезглавяване на дърветата. Оставяйки само един ствол, малките клончета, които излизат впоследствие, не са клони. Никога няма да станат клони и никога няма да бъде този здрав клон, който е имало дървото преди. Те растат твърде близо едно до друго и за да излезе някакъв хубав клон от това нещо, трябва редовно през годините те да се разреждат, да се поддържат, да се следи кое от всичките тези клончета е най-здраво в своя растеж, за да може да се оправи това дърво. Много от дърветата имат образувани хралупи. Това се случва при неправилното срязване на клоните. Когато се наруши този диаметър на раната, за който говорихме, ако тя е с диаметър 16-17 см. , шансът тази рана на дървото да се затвори е почти нищожен. С течение на времето през тази рана прониква влага в дървото. Тя прониква все по-надолу и по-надолу, докато през това време е вход за болести, насекоми и заболявания на дървото. Ето затова е толкова важно да се знае какво се прави. Да не се реже просто безразборно и да се обезглавяват дърветата. Извинявам се, но голяма част от дърветата във Варна абсолютно на нищо не приличат. Това е просто един ствол с тук-таме някъде избили клончета. По-рано споменах, че това никога няма да стане здрав, голям, силен клон, както е имало преди. Грижата за дърветата трябва да бъде от самото им засаждане до самата им смърт. И когато дойде време едно дърво да се премахне, то трябва да се изследва с нужните инструменти, с които например Лесотехническият университет разполага, общината също може да си набави такива и да се взимат правилните решения.
Колко години ще са необходими, за да се обследват всички дървета във Варна?
Трябва да има отдел в общината, който да бъде организиран само с това. Отдел "Екология", ако може да не пише само разрешителни за премахване на дървета, а да се сформира екип, който да отговаря за дърветата в градската и в парковата среда. А като период не мога да кажа. Това е огромна площ. Само в Морската градина според мен има над 10 000 дървета.
Само двама сте лицензираните арбористи във Варна. Търсени ли сте през годините от местната власт за справяне с многото проблеми при дърветата в градската среда?
За колегата ми не мога да кажа, но лично аз съм говорил с предишното управление на общината, които обаче не проявиха интерес.
Да разбираме ли, че вие като специалисти - арбористи, не сте важни в цялата тази картина за градската среда от местната власт в годините назад?
Да, но не бих искал да казвам думите, които ми казаха тогава в общината, но да са живи и здрави. Това е техният избор.
А в момента в Община Варна належащо ли е да имаме арборист?
Разбира се, абсолютно належащо е. В чужбина дърветата се поддържат от арбористи, не просто от хора с резачки в ръцете. Всеки може да си купи резачка, да хване и да реже. Не е проблем. Това е най-лесното нещо. Но, да знаеш какво правиш с нея, да нанесеш по-малко щета върху дървото, отколкото е нужно. Целта е фина подстрижка на клоните по правилен начин.
Изтървали ли сме целия този път в отглеждането на дърветата в градската среда на Варна през годините?
Да, определено е изтърван. Давам ви и прост пример. Обиколете града и вижте всички дървета, които са паднали по време на бурята в събота вечер. Над 80% от тях имат изключително силно загниване вътре в самата сърцевина. В такъв случай, когато има такова загниване, по-добре е дървото да бъде премахнато изцяло, за да не застрашава живота на хората. Има си начини за изследване, както казах Лесотехническият университет разполагат с уреди, които правят определени замервания и показват какво е състоянието на дървото.
Ако дървото бъде премахнато, на същото място може ли да бъде засадено веднага друго? Почвата ще бъде ли здрава, за да може да расте новозасаденото дърво?
Винаги има място за нов живот. А чрез изследване на почвата може да получим информация дали тя ще е благоприятна за новорастящото дърво.
Какви са най-важните стъпки според вас за справяне с тази ситуация и осъзнаване след тази буря и изпочупените дървета, от които още не може да се почисти града?
Трябва обучение на кадрите, които се занимават с тази работа. Стриктно следене на това каква работа изпълняват. Обстойно изследване на всички дървета в градската среда. Това са трите важни стъпки, които трябва да се предприемат от местната власт според мен.
Вие сте един от тези доброволци, които се включиха в разчистването на града и околните села от нанесените щети. Вие предложихте своите услуги напълно безвъзмездно. Доброволно дадохте своя граждански принос в справянето с тези щети, които природата нанесе.
Аз така съм възпитан от моите родители. Трябва да се помага. Когато можеш да направиш нещо - помогни. Няма по-хубаво нещо от това да подадеш ръка на този, който в момента има най-голяма нужда. Още по-гадно е, ако трябва да печелиш от нещастието на някой друг в момента. В неделя отидох на три адреса, за да помогна. Имахме изкоренено дърво в с. Орешак (Варненско). Имахме закачени клони на далекопроводи. Имаше и три сухи дървета в местност Св. Никола, които застрашаваха електропроводите на цялата местност. Всички тези дървета, с които трябваше да се справим, бяха силно изсъхнали. Те не са изсъхнали от вчера или отпреди месец. Тези дървета са стояли там с години. За щастие вече няма да са опасни за преминаващите и за живеещите хора там.
Смятате ли, че природата отново ни забива един хубав шамар, за да последва едно освестяване?
Абсолютно. Природата ще продължи да ни забива шамари, докато не си седнем на задника и не предприемем някакви мерки за нашето съществуване. Природата трябва да се пази, да се уважава. Трябва да се грижим за дърветата и не само за тях. И най-вече, не само в такива ситуации като тази буря, трябва да сме хора. Трябва да сме един до друг и да сме заедно.
По традиция преди Коледните и новогодишни празници варненската галерия "Арт Маркони" представя сборната изложба "Изобилие". В нея със свои творби участват редица художници - Ангел Атанасов/Ачо, Ангел Веселинов, Васил Петров, арх. Владимир Рачев, Димитър Манолов, Дима Ненова, Димитър Кавръков, Емилия Бояджиева, Ивайло Евстатиев, Илиян Пеев, Клементина..
Интервю с Eicca Toppinen (APOCALYPTICA) APOCALYPTICA започнаха кариерата си с албум с кавъри на METALLICA. Близо 30 години по-късно финландците издадоха и втора част отново с кавъри на METALLICA. На 28 ноември групата ще представи „Plays Metallica Vol. 2“ и в София по покана на „EventEase“ в Зала 3 на НДК. Това ще бъде деветия концерт на..
Своеобразният литературен маратон на поетесата и журналист Керанка Далакманска, започнал на рождения ѝ ден 2 октомври, е към своя край и бележи успех с пълните салони и души на хората, докоснали се лично до поезията и в "Петия ъгъл". Ъгълът на чувствеността. Нейният ъгъл, който носи смисъла за доброта, човечност, усещане на природа, на..
Всеки ден за семейството на к.д.п. Денчо Добрев е специален, защото след дългия работен ден и след училище, всички се събират да вечерят заедно и споделят как е минал денят им. Денчо Добрев отделя 18 години на морето, като последният му рейс е най-кошмарният – ковид-пандемията в самото начало, когато се оказва в Китай и не може да слезе от..
Учителите са в протестна и стачна готовност, ако няма увеличени на заплатите от 1 януари заради липсата на приет Бюджет за догодина. Това каза председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров. Обмислят се вариантите на протест, сред които са ефективна стачка, незавършване на първия учебен срок, електронна стачка, обобщи той...
Театрално-танцовият спектакъл "Таралежите" по мотиви от романа на братя Мормареви - "Войната на таралежите", подготвят актьорът и режисьор Стоян Радев и танцовият хореограф и режисьор Георги GOOSH Енчев. Премиерата ще бъде на 23 ноември от 17.30 и 19.30 часа в "The Center World" на ул. "Шипка" 4, както и на следващия ден - отново от 17.30 и 19.30..
Над 5 млрд. лева харчи българинът на година за цигари. Огромна част от този разход отива в бюджета, тъй като акцизът и Данъкът върху добавената стойност взимат 80% от цената на цигарите. Ако акцизите за тютюневи изделия се вдигнат по-сериозно, в бюджета на България ще постъпват с 1,5 млрд. лева повече. Заради по-високите цени на цигарите около 150 000..