Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Василев: Увеличението на доходите и пенсиите е 11%

Министърът на финансите Асен Василев.
Снимка: БГНЕС

Увеличаването на доходите във всичките им аспекти е една от вай-важните политики, заложени в Бюджет 2024 г. Увеличението на доходите е 11%, толкова е и увеличението на пенсиите.

Това заяви вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев, предаде БГНЕС.

Вицепремиерът заяви, че ако достигне доходи от 60-75% от доходите в страните от Европейския съюз, тогава много български граждани ще се завърнат у нас. „Това започваме да го виждаме в редица индустрии, които дават високи заплати. Не само в Ай Ти сектора, но и в енергетиката и други сфери. Колкото по-бързо нашите доходи достиган европейските, толкова повече наши сънародници се замислят да се върнат в страната“, смята Василев.

В същото време той подчерта, че увеличаването на доходите не може да бъда изкуствено. За целта е заложена една много сериозна инвестиционна програма. Новото тук е, че тази инвестиционна програма, която е на стойност почти 10 милиарда лева, е изнесена в отделно приложение.

„Така за пръв път виждаме всички капиталови разходи. Съответните комисии в Народното събрание трябва да преценят кои проекти в съответните сектори – здравеопазване, инфраструктура и др – са най-целесъобразни“, заяви Василев. Именно тук той очаква най-големи корекции между първо и второ четене.

Отделно приложение ще има и за проектите на общините. Като тук се дава свобода на местната администрация да прецени за кои проекти да харчи парите, кои са приоритетите за тях. „Достъпът е равен за абсолютно всички общини. Общините ще имат възможност да подадат проекти между първо и второ четене. На 1 март ще бъде обновен списъка, за да може да стане той окончателен. Това ще даде възможност на общините, които имат нови управления или на се имали проектна готовност да могат да реагират“, обясни Василев.

Финансовият министър е категоричен, че бюджетът спокойно може да изкара една година без актуализация: „Бюджетът ще издържи със сигурност една година. Актуализация е възможна само, ако имаме по-големи приходи“.

Василев отрече разходите за отбрана не са намалели, те са разчетени на около 4 милиарда лева.

Той подчерта, че е изключително важно да имаме устойчивост на данъчната система, плоските данъци се запазват. „Ще осветляваме данъци, а няма да ги увеличаваме. За да започнем да събираме данъци, ще трябва да приложим мерки за по-доброто им събиране“, каза Василев и обеща бюджетът от напрегнат да стане по-малко напрегнат.

Бюджетът ще излезе от МС днес и днес трябва да бъде внесен в НС, заяви Василев. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възстановено е движението на АМ "Хемус" край Шумен

Възстановено е движението по АМ "Хемус", където бе въведен временна организация заради катастрофа. Обходният маршрут беше през село Невша. Припомняме, катастрофа между микробус и лека кола стана малко преди 12,00 часа днес. По първоначални данни водачът на буса предприел маневра за изпреварване на мерцедеса, бил застигнат от друга кола. Връщайки се в..

публикувано на 12.08.25 в 15:47

Петима възпитаници на МГ „Д-р Петър Берон“ бяха отличени с грамоти и плакети на Община Варна

Петима възпитаници на Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“ бяха отличени днес с плакет на Община Варна и грамоти за постигнати високи резултати на проведените тази година международни олимпиадипо математика, информатика, лингвистика, география и физика. Изпълняващият функциите кмет Павел Попов поздрави както учениците, така и техните преподаватели и..

публикувано на 12.08.25 в 14:57

Морето изхвърли военен дрон на плаж край Созопол

Морето край Созопол изхвърли на брега военен дрон. Безпилотният летателен апарат е открит от плажуващи на плаж "Хармани", които са подали сигнал на телефон 112. На място са се отзовали полиция и военни, предаде БНР- Бургас. По счупените крила и раковините по корпуса може да се предположи, че дронът е престоял във водата няколко месеца, съобщават от..

публикувано на 12.08.25 в 14:52

Временна организация на движението по АМ "Хемус" край Шумен заради катастрофа

Временна организация на движението по АМ "Хемус", в района на бензиностанция Шел, поради катастрофа в  посока Варна- Шумен, съобщават от Радио Шумен. Водач на микробус е ударил движещия се пред него автомобил. Сигналът е постъпил в полицията в  11,50 часа. Към мястото на произшествието са изпратени екипи на полиция и спешна помощ. Установено било,..

публикувано на 12.08.25 в 13:57

Бегачи ще търсят скрити виртуални точки в Морската градина

Варна става арена на едно по-различно приключение – градско ориентиране с бягане. На Международния ден на младежта – 12 август, улиците и алеите ще се превърнат в карта, а компасът ще бъдете вие. Началото е в 17 часа от централния вход на Морската градина, а предизвикателството обещава 30–40 минути движение, мисъл и забавление.  Организатор е клубът по..

публикувано на 12.08.25 в 13:39

Напредва ремонтът на дом "Гергана", очаква се обитателите му да се върнат в обновената база по-рано

Напредва ремонтът на сградата, в която се помещава домът за стари хора "Гергана".Проектът, който се финансира по Проекта за възстановяване и  устойчивост, трябва да приключи до 31 май 2026 година. Очакванията строително-монтажните дейности да бъдат завършени в по-кратък срок, а обитателите да могат да се настанят в обновената база още в края на януари...

публикувано на 12.08.25 в 12:01
СУ

Поставят мозайката "Хората и морето" от автогарата на фасадата на Хуманитарната гимназия

Поставят мозайката "Хората и морето", свалена от старата сграда на автогарата, на фасадата на сградата Хуманитарната гимназия. Тя ще бъде част от визуалната линия на новия вход към новостроящата се сграда. До месец и половина се очаква да бъде инсталирана. Това съобщиха по време на брифинг директорът на дирекция „Култура и духовно развитие“ Светослава..

публикувано на 12.08.25 в 11:54