Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Правосъдие за всеки": Тридневен срок между четенията за промени в Конституцията ще бъде откровена гавра с обществото

| обновено на 07.12.23 в 15:47

Промените в Конституцията влизат в дневния ред на Парламента на 8 декември, като има надежди до тази дата да бъдат изчистени голяма част от въпросите. Това съобщи съпредседателят на ПП-ДБ Христо Иванов. Решението е било взето на консултативна среща с председателя на НС Росен Желязков. Следващо четене е предвидено да се между 12 и 14 декември. Ако срокът за дискусии и обществен дебат, между първо и второ четене, е само три дни, след 8-ми декември, петък, това е несериозно и ще засили съмненията, че всичко е предварително решено. Това вижда в текущите процеси председателят на гражданска инициатива „Правосъдие за всеки“ Велислав Величков.

Конституцията е най-важният закон и тук тридневен срок ще бъде откровена гавра с обществото и ние ще се противопоставим изключително рязко и шумно, ако този срок бъде сведен на три дни
Велислав Величков
Това, което ни прави впечатление е, че много се бърза с проекта. Съобщават се някакви срокове 12, 13, 14-ти декември, не само от г-н Пеевски, но вече и от Христо Иванов, което силно ме смущава, тъй като в момента депутатите вносители на проекта не са предложили нито един конкретен текст, който да бъде променен между първо и второ четене, освен общото съгласие, че нямало да има повторни мандати на тримата големи - главният прокурор и председателите на върховни съдилища. Но пък се върви към запазване на сегашните седем годишни, прекомерно дълги мандати, особено за главния прокурор. Това означава, че и тук промяна няма да има. Това коментира в предаването "Новият ден" на Радио Варна Велислав Величков. 
А истинското и отговорно отношение, да видим текстовете на народните представители-идеолози на съдебната реформа, за да видим какво те предлагат, за да има реформа, а не да се симулира за пореден път такава, в прокуратурата най-вече. Затова нещо е нужно, срокът между първо и второ гласуване, след като първото е обявено за 8-ми декември вече, да бъде поне две седмици, а не три дни. И в тези две седмици да се състои реалния експертен, но и обществен дебат, дали това са нужните и подкрепяни и от правните експерти, но и от обществото променени. А не един мъгляв консенсус между институциите, които са обект на реформите и чието мнение е, общо взето е "дайте нищо да не променяме", коментира още юристът.
поставянето на срокове за приемането на промените в конституцията е политически обусловено, според Величков. Има някакви договорки, неясни за обществото, между лидерите на (не)коалицията, че до Коледа промените трябва да бъдат приети.  Дали се рапортува някъде с този срок, дали има някакви други причини, аз не знам. Но, Конституцията не е обикновен закон, тя е основният закон в държавата, тя е общественият договор, не се отваря често за промени, последно това се случи точно преди осем години и не трябва да се експериментира с качеството, за сметка на бързината в никакъв случай, предупреди председателят на "Правосъдие за всеки". Нищо фатално няма, ако се даде двуседмичен, дори триседмичен срок за предложения между първо и второ четене и второ и трето гласуване се състоят през януари, каза още Величков и припомни, че по много по-маловажни проекти срокът е бил удължаван на две седмици. А конституцията е най-важният закон и тук тридневен срок ще бъде откровена гавра с обществото и ние ще се противопоставим изключително рязко и шумно, ако този срок бъде сведен на три дни. Забележете 8-ми декември е петък, ако срокът е три дни, два от тях са събота и неделя. Това е несериозно и би било безотговорно спрямо държавата, ако се направи и би усилило всички съмнения, че промените, които ще се случат, са предварително договорени от трима-четирима човека в държавата, политически лидери на три от партиите и коалициите в Парламента и всичко, което се играе в момента е камуфлажно представление с тези т.нар. дискусии в конституционната комисия. Дано не сме прави, допълни правният експерт. 

Цялото интервю може да чуете в аудиофайла:


По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

The Center с нов танцово-театрален спектакъл "АМОК"

(музикална и звукова среда), Драгомир Русев (сценография). 

публикувано на 09.05.25 в 07:30

"Вода и земя" от художника Димитър Чолаков

"Вода и земя" е най-новата самостоятелна изложба на професор Димитър Чолаков. Тя е подредена в двете зали на варненската галерия "Папийон". Творчеството на Димитър Чолаков се отличава със своята сетивност. То е разнолико и обширно, както по отношение на техника и материали, така и като въздействие и внушение. Картините му са в сферата на абстракцията,..

публикувано на 08.05.25 в 07:00

Радио Варна или "Варна-Радио"?

В днешния ден на радиото и телевизията говорим за... радио. Радио с важни и интересни функции, различни от традиционните радиостанции. Става дума за бреговата радиостанция „Варна-Радио“, която е националният морски телекомуникационен оператор. Често през годините, когато сме търсили различни събеседници от морските среди, ни се е..

публикувано на 07.05.25 в 07:03

С музика в сърцето и мечта в очите: Георги Дачев от Do Sho на Гергьовден

Именият ден на вокалиста и основател на група Do Sho – Георги Дачев, започна със специално участие в студиото на Радио Варна и предаването „Новият ден“. „Дядо ми по бащина линия се казва Георги, както и прадядо ми по майчина линия. Така че празнуваме много Георгиевци – или както аз обичам да ги наричам – Георгета“, сподели с усмивка Дачев...

публикувано на 06.05.25 в 11:58

MiroMAG представя втория си албум "Infinity"

Варненският музикант и композитор Мирослав Гочев е готов с втория си албум. Заглавието му е "Infinity" и за разлика от дебютния албум на MiroMAG , "By The Sea", тук музиката е изцяло електронна. Започнах работата по този албум още през 2021 г. - разказва Мирослав Гочев. - Тъй като съм доста зает, процесът отне повече време, но ето, че..

публикувано на 05.05.25 в 07:35

Георги Георгиев, "Възраждане": Кметът на Варна отказва да защитава интересите на всички варненци

Общинската администрация налага своите решения без диалог с общински съвет. Тази теза изказа в обзорното предаване на Радио Варна общинският съветник от партия „Възраждане“ Георги Георгиев. В частност, той оспори проектобюджета на община Варна за 2025 г. С думите, че не предлага нищо ново или конструктивно, а се явява продължение на предходната..

публикувано на 03.05.25 в 15:10

Павел Попов: Чакаме МРРБ да подпише споразумението за новата сграда на Математическата гимназия

Над 27 млн. лева повече от миналата година предвижда варненския проектобюджет за образование. От близо 290 милиона лева обаче, 99% отиват за заплати на училищния и непедагогически персонал, каза в обзорното предаване на Радио Варна заместник кметът с ресор образование Павел Попов. По думите му, едва 1% са средствата от държавата за капиталови..

публикувано на 03.05.25 в 14:32