Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как са празнували варненци преди сто години?

14
Традиционните весели дни на зимата
Снимка: Д.Дончева

Чудили ли сте как са празнували варненци преди сто години? Как са украсявали елхата за Коледа и Нова година и какви подаръци са си подарявали? Какво са слагали на празничната трапеза и как са посрещали гостите си? А знаете ли за традиционните новогодишни балове и техните неписани правила?

Изложба „Традиционните весели дни на зимата” беше открита във фоайето на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна и ще остане експонирана до 7 януари 2024 година. В нея са представени автентични елементи от варненската градска култура от края на XIX и началото на XX век. Изложени са дамски аксесоари за бал, ръчно правена коледна украса и поздравителни картички, които са част от архива на архимандрит Инокентий Софийски, съхраняван в музея и др. Всички експонати са от фондовете на Етнографски музей –Варна.



Експонатите са оригинали, разказа за Радио Варна главният уредник на музея Татяна Щерева. Представена е сервировка с порцеланови и медни съдове. И в миналото и в наши дни по време на празник хората слагат на масата най-красивите си прибори и сервизи, за да допринесат за по-голяма празничност. Представените съдове в изложбата са сервиз с табла и малки чашки за ликьор, който пият дамите. Показана е и една фока / метален съд, в който се слага сладко/ с лъжичник. Сервизът е от края на 19 век, каза още Щерева.

В изложбата са представени и различни картички за Рождество Христово и Нова година. Най-старата картичка е от 1901 година. Те са били собственост на архимандрит Инокентий Софийски, който ги дарява на варненския музей. Повечето от тях са били по-скоро като визитки, разказа Татяна Щерева. Има ръчно рисувани, има и коледни картички, но с пейзажи, като на гърба им се чете пожеланието за Рождество Христово.

Представени са и баловете, които са започнали да се правят в края на 19 век във Варна. Няколко пана описват тяхното организиране, дори и полезни съвети за това, как младите дами е трябвало да се представят пред обществото. В изложбата ще видите и дамски тоалет за бал с финно изплетени ръкавици, шапка и малка чантичка. Навремето всяка девойка, която за първи път отивала на бал, е била съпровождана от баща си, брат си или майка си. По-заможните семейства са поръчвали тоалетите си от различни европейски градове, но и във Варна е имало шивачи, които са шиели по европейските модни тенденции и в изложбата са представени списания, по които се е водела модата във Варна.

Можете да видите и покана от кмета на Варна от 1937 година, с която кани на 7 януари на бала, който варненската градска община урежда на първи ден на Рождество Христово в салоните на офицерското събрание.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

София филм фест започва през март във Варна

С новия игрален филм "Залог" ще бъде открит 16-ият София филм фест във Варна. Лентата на  Светослав Овчаров  е с премиерна за Варна прожекция в зала 1 на Фестивалния и конгресен център на 21 март.  Главните роли във филма са поверени на Захари Бахаров, Асен Блатечки, Деян Донков и румънската актриса Офелия Попии, в актьорския екип са още Иван..

публикувано на 20.02.25 в 12:52
Тео Елмазов - Муа у тупан, 1992

Отменят спектакъла "МУА У ТУПАН"

Спектакълът "МУА У ТУПАН", който трябваше да бъде игран тази вече от 19,00 часа на сцена "Филиал", се отменя, поради заболяване на актьор, съобщават от Варненския театър.  Билетите, закупени за 19 февруари, важат без презаверка за 17 март. При невъзможност да гледате "МУА У ТУПАН" на 17 март т.г. можете да презаверите билетите си за друг спектакъл от..

публикувано на 19.02.25 в 16:58

Музеят на Възраждането с образователно събитие за Васил Левски днес и утре

"Поклон, Апостоле!” е образователна инициатива в Музея на Възраждането – Варна на 18 и 19 февруари т.г.   Музейните образователни уроци са подготвени за ученици от 1. до 12. клас,  като са предвидени разнообразни дейности за всяка възраст. Целта е чрез интересно и приятно преживяване в музейната среда да се разшири знанието за живота и делото на..

публикувано на 18.02.25 в 11:55

Do Sho представят новия си сингъл "Просто късмет"

Това е история за двама души, които в предишните си връзки са били много наранявани и се събират с надеждата да се отърсят от загубените битки и неизживените моменти в миналото - разказва Георги. - И когато двама души с такива съдби са заедно, те могат да преодолеят всяко предизвикателство, което се изпречи на пътя им - трябва само да намерят..

публикувано на 18.02.25 в 00:12

Сладка поезия с вкус на море тръгва от Балчик към Бургас до София

Сладка поезия с вкус на море. Така определя първата си стихосбирка „Солен карамел“ украинката Оксана Яковенко, която преди близо шест години любовта довежда в Балчик. Дни след празника на виното и любовта се състоя първата и официална среща с нейната публика и стиховете и – лирични, весели, тъжни, преживели разочарование и загуба. Поетичният и..

публикувано на 17.02.25 в 14:04

"Конклав" - големият победител на наградите БАФТА

"Конклав" е филмът на годината според Британската академия за филмово и телевизионно изкуство БАФТА. На 78-та церемония снощи трилърът, по романа на Робърт Харис, спечели още в категориите - най-добър британски филм, адаптиран сценарий и монтаж. Филмът разказва как след неочакваната смърт на папата, кардинал Лорънс е натоварен със задачата да ръководи..

публикувано на 17.02.25 в 10:45

Ателие по творческо писане със Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе

Писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе са ментори на 10 ученици от 8 до 12 клас в рамките на проекта на фестивала "Варна Лит". Той е финансиран от Национален фонд "Култура" - "Ателие  за творческо писане". Учениците ще имат задача да напишат текст за сцена, който после ще бъде реализиран от театралните школи в града, обясни Даниела Цочева..

публикувано на 16.02.25 в 15:38