Исторически музей - Балчик подписа договор за пълно финансиране на проект, одобрен на последната сесия към Министерството на културата на стойност 27 840 лв. по темата "Дейности по представяне на движимото културно наследство в музеите и художествените галерии“.
Проектът се нарича "Иновативен начин за представяне на Храма на Понтийската майка на боговете Кибела от Дионисополис. Виртуалната реалност като част от образователните програми на Исторически музей-Балчик." Заложените дейности ще бъдат изпълнени в периода средата на декември до юни 2024 година, съобщи директорът на музея Радостина Енчева.
Сега започва подготовката на сценарий за заснемане на клип с участието на актьори. Посредством специални очила посетителите ще могат да наблюдават как е изглеждал храмът и ритуали, свързани с култа към Кибела, а също ще могат и да разберат къде находките, експонирани в изложбените зали, са били позиционирани в зданието. Създадените сценични костюми се планира да останат във фонда на музея за целите на образователните му програми. Замислени са и игри, разказа още Енчева.
За съжаление, припомни директорът на балчишкия музей, измина 16-а година от откриването на храма, а той все още остава в дупката, където бе случайно открит при строеж в частен парцел. Идеята на общинското ръководство е да бъде възстановен, но дали на мястото си, или в района на Ехото, все още e неясно, тъй като по заданието за проектиране на експонирането се води кореспонденция с Национален институт по недвижимо културно наследство.
Припомняме, че през 2020 год. археологическата културна ценност, публична държавна собственост от национално значение, бе предоставена на Община Балчик за безвъзмездно ползване за срок от 10 години.
Храмът е определян от археолозите като "откритието на века" и представлява най-добре запазения елинистически храм на богинята Кибела на Балканския полуостров. Намерените надписи и мраморни пластики са изключително важни културни ценности, отразяващи обществения, религиозен и политически живот в Дионисополис в периода III в. пр. Хр. - IV в. сл. Хр. и се намират в залите на Исторически музей-Балчик.
Българинът Явор Калоянов и Кимбъл Търстън получиха наградата "Оскар" на Академията за кинематографично изкуство и наука в категорията за технически постижения. Призът им е връчен за създаването на ML Denoiser – иновация, която премахва визуален шум от компютърно генерирани изображения, като същевременно запазва важните детайли, съобщават от Факултета по..
На 9 май в Балчик се открива изложба 85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ На 9 май се открива съвместна изложба между Исторически музей - Балчик и Университетска ботаническа градина - Балчик. Темата е "85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ", а откриването от 11.30 часа пред Дирекция на Университетска ботаническа..
За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка. Тази година "Нощ на Музеите и..
Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна отбеляза рождения си ден с изложба в галерията на школата. В нея той представя творби, вдъхновени от връзката между аморфната форма, фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от материалния свят не ми е необходимо...", посочва..
От 7 до 27 май 2025 г. Градската художествена галерия "Борис Георгиев" - Варна, представя гостуващото в морския град трето издание на изложбата "Нова българска типография". Експозицията показва постиженията на българските дизайнери, работещи се в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 г. Включени са над 60 автори..
„Градина на спомените“ е името на изложбата, подредена в Каменна зала на Двореца в Балчик от началото на месеца до 21 май. Показани са фотодокументи от Националния архив на Румъния и над 100 картини с пейзажи, дело на художника Константин Тофан. Проектът е на румънската асоциация DAR Development и общински музей "Кралица Мария" от град Яш...
Учебният музей към Регионалния исторически музей във Варна съвместно с Тракийски научен институт, филиал Варна, организират дискусия на тема: "Памет и поуки. 80 години от края на Втората световна война". Тя ще се проведе на 8 май от 16.30 ч. в Археологически музей - Варна, зала "Одесос". В нея ще вземат участие доц. д-р Йорданка Тонева и доц. д-р..