До края на януари посетителите на Обсерваторията във Варна ще могат да разгледат астрофотографиите на участниците в конкурса „Небесни брилянти“. Над 70 са снимките на небесни тела, от които журито трябваше да избере победителите в две възрастови групи. Наградените ученици от 5. до 7. клас от първо до трето място са от Варна. От 8. до 12. клас са от Русе, Варна и Свищов.
Осмокласникът Янимир Илиев от Варна е един от призьорите при по-големите участници. От четвърти клас е запален по астрономията. "От две години се запалих и по фотографията - когато разбрах за този конкурс, реших да участвам и направих снимки на Луната. Използвах фотоапарат, който наскоро си купих, който има много добро приближение. Направих снимките от вкъщи. Живеем извън Варна", допълни фотографът. Той получава награда за снимката „Другата страна на Луната“. „Идеята е, че никога не можем да видим другата страна на Луната и винаги виждаме само една. Затова реших така да кръстя тази снимка", допълни момчето.
Журито трябваше да избира от близо 80 астрофотографии на ученици от цялата страна. "Някои от тях семейно са пътували до язовири, до планини, до различни места, където се наблюдават интересни небесни явления. Има доста снимки на Млечния път... Резултатите ме впечатлиха", обобщи учителят по астрономия Валентин Иванов.
Конкурсът и изложбата „Другата страна на Луната“ се организира за първа година. Следващата година той ще бъде тематичен, съобщи Свежина Димитрова, директор на Народната обсерватория по астрономия с планетариум във Варна.
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..