В последните дни на тази година Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна, продължава традицията си да представя в календар забележителни произведения от своя музеен фонд. Изборът на екипа на Галерията за 2024 година е да фокусира вниманието на ценителите върху изкуството на български художници, които са придобили своето академично образование в Европа.
В първите три десетилетия на ХХ век българското изкуство жадно приема импулсите на европейските художествени процеси и интерпретира по свой начин и в своя национален контекст отношението към света и пластическия език на реализма, импресионизма, символизма и сецесиона, на сезанизма и експресионизма. Най-добрите български художници тогава се образоват в големите художествени центрове на Европа – Париж, Мюнхен, Рим, Берлин, Виена, Дрезден, Торино. Те пътуват по целия свят, участват в големите изложби в Западна Европа и носят благотворни влияния в българското изкуство. Включените в настоящия календар художници са сред най-значимите имена, образовани в европейски академии и утвърдили се в българското изкуство през първата половина на ХХ век – изключителните импресионисти Никола Танев и Елисавета Консулова - Вазова, безспорният класик на морския пейзаж Александър Мутафов, авторитетният академичен реалист Цено Тодоров, блестящият живописец и последовател на френския фовизъм Бенчо Обрешков, забележителните, възпитани в принципите на модерната естетика, Вера Недкова и Бронка Гюрова.
Една от най-ярките творби в постоянната експозиция - “Момиче с червена шапка” на Бенчо Обрешков (1899–1970), създадена през 1951 г., е на корицата на изданието. Включени са още “Двоен портрет” от 1905 г. на Александър Мутафов (1879–1957), “Пейзаж от Балчик” от 1940 г. на Бронка Гюрова (1910–1995), “Карловски двор” от 1942 г. на Никола Танев (1890–1962), “На работа” от 1928 г. на Елисавета Консулова-Вазова (1881–1965), “Портрет на момиче” от 1913 г. на Цено Тодоров (1877–1953) и “Пейзаж – Родопи” от 1969 г. на Вера Недкова (1906–1996).
Повече за авторите и творбите можете да чуете в разговора на Светлана Вълкова с Доротея Павлова - директор на Градската художествена галерия - Варна:
Министерството на културата обяви имената на читалищата, одобрени за финансиране по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" - 2024. Библиотеката към балчишкото читалище "Паисий Хилендарски-1870" кандидатства с проект за близо 5 000 лева. Отпуснатата..
В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде открита гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в САЩ. Изложбата е част от..
"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там … да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава... А аз ще продължа да се боря..
Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано. Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..
Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението), Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..
България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк. Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..
Под мотото „Морето“ Художествената галерия в Добрич подреди изложба от своя фонд. В нея са събрани творби на четирима художници, които принадлежат към различни поколения. Родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на..