Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Готов е новият календар на Градската художествена галерия - Варна

В последните дни на тази година Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна, продължава традицията си да представя в календар забележителни произведения от своя музеен фонд. Изборът на екипа на Галерията за 2024 година е да фокусира вниманието на ценителите върху изкуството на български художници, които са придобили своето академично образование в Европа.

В първите три десетилетия на ХХ век българското изкуство жадно приема импулсите на европейските художествени процеси и интерпретира по свой начин и в своя национален контекст отношението към света и пластическия език на реализма, импресионизма, символизма и сецесиона, на сезанизма и експресионизма. Най-добрите български художници тогава се образоват в големите художествени центрове на Европа – Париж, Мюнхен, Рим, Берлин, Виена, Дрезден, Торино. Те пътуват по целия свят, участват в големите изложби в Западна Европа и носят благотворни влияния в българското изкуство. Включените в настоящия календар художници са сред най-значимите имена, образовани в европейски академии и утвърдили се в българското изкуство през първата половина на ХХ век – изключителните импресионисти Никола Танев и Елисавета Консулова - Вазова, безспорният класик на морския пейзаж Александър Мутафов, авторитетният академичен реалист Цено Тодоров, блестящият живописец и последовател на френския фовизъм Бенчо Обрешков, забележителните, възпитани в принципите на модерната естетика, Вера Недкова и Бронка Гюрова.

Една от най-ярките творби в постоянната експозиция - “Момиче с червена шапка” на Бенчо Обрешков (1899–1970), създадена през 1951 г., е на корицата на изданието. Включени са още  “Двоен портрет” от 1905 г. на Александър Мутафов (1879–1957), “Пейзаж от Балчик” от 1940 г. на Бронка Гюрова (1910–1995), “Карловски двор” от 1942 г. на Никола Танев (1890–1962), “На работа” от 1928 г. на Елисавета Консулова-Вазова (1881–1965), “Портрет на момиче” от 1913 г. на Цено Тодоров (1877–1953) и “Пейзаж – Родопи” от 1969 г. на Вера Недкова (1906–1996).

Повече за авторите и творбите можете да чуете в разговора на Светлана Вълкова с Доротея Павлова - директор на Градската художествена галерия - Варна:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петя Йончева: "Алея на книгата" няма да се състои поради липса на комуникация с Община Варна

Липсата на комуникация с Община Варна е причината Асоциация "Българска книга" да откаже участие с "Алея на книгата" тази година във Варна. Локацията на събитието е била променена от страна на Общината без съгласуване с организаторите, съобщи пред Радио Варна председателят на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" Петя Господинова-Йончева...

публикувано на 22.07.25 в 14:40

Да преобразиш подлез: Николай Чакъров за проекта "Капитан Петко войвода"

Графити с облика на Капитан Петко войвода и неговите съратници преобразиха подлеза край Районния съд във Варна. Реализирането на проекта е по инициатива на Община Варна с участието на графити агенцията на артиста Николай Чакъров от Стара Загора.  Художници изрисуваха подлеза на Районния съд "Решихме да направим нещо хубаво за нашия град",..

публикувано на 22.07.25 в 12:35

Светослава Георгиева: Община Варна не премахва "Алея на книгата", решението е на организаторите

Съветниците от Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ към варненския Общински съвет подкрепят провеждането на „Алея на книгата“ във Варна, но не са органът, който може да определи къде ще се проведе изложението. Това каза на днешното заседание председателят на комисията Димитър Чутурков, след обсъждане на отказа на организаторите на..

публикувано на 22.07.25 в 12:30

"Таласъм" - първият детски хорър филм, който ще ви разтърси

Духове, обсебване, група приятели, борещи се със злото в тъмна къща - сюжет, който присъства в множество холивудски хорър продукции. Не, това не е поредната екранизация по Стивън Кинг, а първият детски хорър филм, носещ името "Таласъм".  Режисьорът Валери Лилов се заема с предизвикателството да създаде филм, който не просто плаши, а задържа..

публикувано на 22.07.25 в 10:40

Тридневно "Арт изложение сред цветята“ за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

По повод 70-годишната на Университетската ботаническа градина (УБГ) в  Балчик на 25 юли от 18.00 часа ще се проведе тържествено събитие. На тази дата ще бъдат почетени и 85 години от възвръщането на Южна Добруджа в пределите на България. В продължение на три дни мястото ще се превърне и в сцена на вдъхновение, творчество и музика. Датите на  "Арт..

публикувано на 21.07.25 в 13:49

И тази година „Алея на книгата” във Варна

Община Варна издаде разрешение за разполагане на 20 шатри на изложението „Алея на книгата“ в центъра на града - пешеходната част на бул. „Княз Борис I“. Събитието, което традиционно се провежда в началото на август, ще бъде подкрепено и финансово от общината чрез бюджета на дирекция „Култура и духовно развитие“, съобщиха от общинския пресцентър...

публикувано на 19.07.25 в 10:56

"Искам, но Трябва" - Театър за вътрешните битки

Констелационен театър "Звездни хора" гостува във Варна с представлението "Искам, но Трябва" на 19 юли в Арт салона на Радио Варна. В него през играта на Аватари, се разкриват вътрешните драми на Човека, които изпиват енергията му. За петима души от публиката, избрани на случаен принцип, ще бъдат изиграни пет етюда, в които чрез езика на тетралната..

публикувано на 18.07.25 в 13:42