Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да се предпазим от кражби по време на празниците?

Съветва ни гл. инсп. Живко Костадинов от варненската полиция

гл. инспектор Живко Костадинов
Снимка: Александър Йорданов

Мнозина ще пътуват извън големия град за коледните и новогодишни празници, връщат се по родните места или отиват на почивка. Често в това време се мобилизират и крадците. 

Главен инспектор Живко Костадинов е началник на сектор "Престъпления против собствеността" в Областната дирекция на МВР във Варна. По думите му тенденцията от началото на годината е кражбите на територията на областта значително да намаляват – както от частни домове, така и от търговски обекти.

"Бележи се незначителен ръст заради предстоящите празници, защото хората отсъстват за по-дълго време от жилищата си", посочи инспектор Костадинов.

Социалните мрежи продължават да бъдат водещо "работно място" на престъпниците. Те са един от вариантите хората, които се занимават с подобен тип престъпления, да се информират за това кой ще пътува и кой - не. Често обаче престъпниците използват и други методи. Те оставят белези, по които се ориентират дали жилището е обитаемо или не.

"Обикновено преди да влязат в жилището се подсигуряват като залепят листчета, обикновено по шпионките на съседните апартаменти, за да не бъдат изненадани от съседи. При вариантите от двама или трима крадци единият задължително остава на стълбището или пред входа да наблюдава за движение или наличие на хора във входа", обясни инспектор Костадинов.

Джебчиите се активизират по молове, коледни базари и в автобусите. Съветът на главен инспектор Костадинов е чантите да са пред очите ни, под непрекъснато наблюдение, особено при посещение на пробни. Друг съвет е да се разделят парите във вътрешни джобове при посещение на различни търговски обекти.

"По време на коледните и новогодишните празници ще има засилено полицейско присъствие както в моловете, така и в автобусите от градския транспорт. Цивилни и униформени ще следят за противодействието на кражбите", допълни Костадинов. 

"Крадците се активизират се по време на празнични и почивни дни - особено в часовете между 7 и 9 часа и вечер между 17 и 19 часа. Те използват този човекопоток да се смесят с тълпата и да измъкнат от разсеяните граждани портмонета, телефони и други ценности. Затова бъдете бдителни", предупреди Костадинов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Председателят на Общински съвет - Варна Христо Димитров с позиция след вчерашния протест

Изявлението на Христо Димитров пред медиите е планирано за 11 часа. Очаква се тогава той да обяви становището си относно подадената жалба до Административен съд - Варна срещу избора на изпълняващ функциите кмет след задържането на Благомир Коцев. Припомням, че на последното заседание на Общинския съвет във Варна общинският съветник от групата на..

публикувано на 05.08.25 в 07:01
Созопол

Риболовният кораб “Чавдар“ ще бъде превърнат в изкуствен риф край Созопол

Риболовният кораб “Чавдар“, служил в българските води от 1964 година, ще бъде потопен край бреговете на Созопол. Това съобщи в профила си във Фейсбук Михаил Заимов, който е инициатор на идеята за превръщането на плавателния съд в изкуствен риф. Първоначалната дата за потапянето е 6 август, но заради прогнозите за влошаване на времето акцията..

публикувано на 05.08.25 в 06:30

Слънчево и горещо време и на 5 август

От 18 градуса в Добрич и Разград до 24 градуса по носовете Емине и Калиакра са температурите тази сутрин. Във Варна термометрите показват 23 градуса.  А тмосферното налягане е 1015 хПа – по-високо от средното за месеца и до обяд слабо ще се повиши, след обяд ще се понижава. Относителна влажност на въздуха е 59 %. Слънчево, във вътрешността на..

публикувано на 05.08.25 в 06:15

Възможни са затруднения при покупката на е-винетки в следващите два дни

От 22:00 ч. на 5 август (вторник) до 4:00 ч. сутринта на 6 август (сряда), както и от 22:00 ч. на 6 август до 4:00 ч. сутринта на 7 август (четвъртък), ще бъдат извършвани дейности по актуализация на електронната система за събиране на пътни такси. По време на работата по нея са възможни затруднения при купуването на е-винетки и маршрутни кар ти...

публикувано на 05.08.25 в 05:57

Средиземноморието вече отчита негативните последици от затоплянето на водата

Нарушаването на хранителните вериги, спадът в броя на рибите, разпространението на инвазивни видове и други негативни последици от затоплянето на водата в Средиземно море се усещат все по-силно в Гърция, сочи проучване на гръцкия Център за морски изследвания (HCMR), цитирано от електронното издание на в. „Катимерини“.  Според проучването, в..

публикувано на 05.08.25 в 05:48
Снимката е илюстративна.

Заради умишлен палеж изгоряха 50 декара сухи треви и горска растителност в Тервелско

Около 50 декара сухи треви и горска растителност са изгорели в землището на село в община Тервел. Причината за възникналия огън е умишлен палеж. Извършителят е задържан. Малко преди 11.00 часа днес в ОД на МВР Добрич е получен сигнал на спешния телефон за горяща суха трева в местността „Саламана“ в покрайнините на село Безмер.  На място са..

публикувано на 04.08.25 в 17:22

Варненци поискаха оставката на председателя на ОбС-Варна на протест

Граждани се събраха пред офиса на строителната фирма, с която е бил свързан Христо Димитров, председател на Общинския съвет във Варна с плакати "Оставка","Свобода за Варна ","Свобода за Благо" и "Мутри вън". Те не пожелаха да говорят пред медиите и скандираха написаното на плакатите. Поводът, заявен в социалните мрежи, е обжалването от страна на..

публикувано на 04.08.25 в 16:41