Три варненски училища и две детски градини ще получат безвъзмездна финансова помощ от 17,5 млн. лв. по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Това се случва, след като кметът на Община Варна Благомир Коцев подписа нови пет договора по процедурата за модернизация на образователна среда.
По три от договорите се предвиждат основен ремонт, мерки за енергийна ефективност и мерки за достъпна среда на ОУ „Йордан Йовков“, ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ и ОУ „Добри Чинтулов".
ОУ „Добри Чинтулов“ е най-голямото основно училище в район „Младост“, в което на две смени учат близо хиляда ученици от първи до седми клас в 39 паралелки. Договорът е за основен ремонт, изолации, изграждане на външен асансьор. Ремонтът предвижда смяна на външната дограма, цялостна топлоизолация и подмяна на подовите настилки, вътрешен ремонт. Ще се изгради и STEM /Science, Technology, Engineering, Math/- среда в училището, при която се комбинират различните предмети, така че те да са приложими в реалния живот. Стойността на проекта е близо 4,5 млн. лв.
На същата стойност – близо 4,5 млн. лв., е проектът за саниране и достъпна среда на ОУ „Йордан Йовков“. В него третият етаж ще бъде преустроен за осигуряване на STEM среда, ще има подмяна на външната дограма, монтиране на фасадна система с топлоизолация и каменна облицовка, за да се постигне клас „А“ на енергийна ефективност. Ремонтът включва и мерки за намаляване разходите за отопление. Ще бъдат изградени всички елементи за достъпна среда, включително и нов асансьор.
Третото училище, което ще получи безвъзмездна финансова помощ от близо 4,5 млн.лв., е ОУ „Св. св. Кирил и Методий“. В него ще бъдат ремонтирани учебните стаи, коридорите, санитарните възли и фасадната топлоизолация и ще се извърши подмяна на дограма, хидро- и топлоизолация на покривни конструкции, подове и др. Предвидено е изграждане на фотоволтаична електроцентрала (ФЕЦ) за собствено потребление, която ще е на покрива на основната сграда.
Ремонт ще има и в пространството пред централния вход, за да се подобри достъпът до сградата. И в това училище се предвижда изграждане на STEM среда. Община Варна очаква покана за подписване на още два договора за финансиране по НПВУ. Те предвиждат основни ремонти и саниране на две детски градини - близо 2 млн. лева за ДГ №17 „Д-р Петър Берон“ - за изграждане на външен асансьор, надстрояване на топла връзка, надстрояване и пристрояване на тераса над физкултурен салон и изграждане на английски двор, газифициране на сградата и монтиране на фотоволтаична централа; и други 2 млн. лв. за ДГ №18 „Чайка“, в която ще се направи топлоизолация на фасадата и покрива, подмяна на дограма, облицовка на басейна, ремонт на помещенията на детските групи, подмяна на ВиК и електрическата инсталации, както и котелната уредба.
Припомняме, че в края на 2023 г. кметът Коцев подписа други два договора за 17 млн. лв. безвъзмездно финансиране по НПВУ. Със средствата ще бъде построено ново четириетажно крило на ОУ „Добри Чинтулов“, нова зала за танци и спорт за СУ за ХНИ „Константин Преславски“ и ще се ремонтира средношколското общежитие „Михаил Колони“.
„Възраждане“ започва подготовката на протести в цялата страна с искане за запазване на българския лев. Това обяви на пресконференция във Варна лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов. Той призова българите към гражданско неподчинение. Лидерът на партията уточни, че се гордее с всички, които са се включили в протеста в София, който - по..
Полицаите са действали "в рамките на закона и при спазване на съответните разпоредби" по време на протеста на политическа партия "Възраждане", съобщават в позиция от Столичната дирекция на полицията. Становището се изпраща заради медийни запитвания, свързани с разпространението на видеоклипове и снимки. В него се казва, че..
Националният съвет за тристранно сътрудничество ще проведе извънредно заседание утре, на 24 февруари , от 9.00 ч. в Гранитна зала в сградата на Министерския съвет. Сред основните теми в дневния ред на заседанието са заложени да бъдат обсъжданията на проекти на закони за социалната и здравната политика на страната за 2025 година. Те включват..
Германия избира днес нов Бундестаг с очаквания за смяна на властта в Берлин .В социологическите допитвания води консервативният блок, а вероятният следващ канцлер на Германия е християндемократът Фридрих Мерц. В същото време голяма част от избирателите не очакват съставяне на стабилно правителство.В последните дни от предизборната..
Абонаментът за безплатни карти за градски транспорт за деца от 7 до 14 години, съгласно действието на постановление на Министерски съвет, изтича през февруари, напомнят от общинското предприятие ТАСРУД. Поради тази причина от там приканват всички родители (настойници или попечители) на деца от тази възрастова категория да посетят пункт за..
Днес сутринта над по-голямата част от района ще бъде слънчево и много студено. Минималните температури в Североизточна България ще са между -16 и -11 градуса, на места до -20. Главно на места по поречието на Дунав видимостта ще е намалена до мъгла. Повече облаци ще има над крайните южни райони на Черноморието и там е възможно да прехвърча сняг...
Хипермаркет стресна клиентите си, след като пусна цени в евро на своите продукти. Радио Варна потърси обяснение от търговската верига. Оттам отговориха, че от няколко дни текат технически процеси по каталозите им: „До постъпване на вашия сигнал не бяхме попадали на цените във валута, различна от левове, вероятно поради кеширана информация..