Най-масовите професионални направления са „Икономика“, „Педагогика“, „Медицина“, „Администрация и управление“, „Педагогика на обучението по ...“, „Комуникационна и компютърна техника“, „Информатика и компютърни науки“ и „Право“. В тях се обучават над половината студенти в национален мащаб. Това показват данните от Националната карта на висшето образование, която беше актуализирана днес от Министерския съвет, съобщиха от правителствения пресцентър.
Броят на действащите студенти през академичната 2022/2023 година е 179 765. В образователна и квалификационна степен „бакалавър“ се обучават над 116 000, за „магистър“ учат 58 000, а за „професионален бакалавър“ малко над 5 000 студенти. Български граждани са 164 854, което е близо 92% от всички действащи студенти. Чуждестранните са 14 911, което е 8.3%. Над половината (58.4%) от тях се обучават в две професионални направления - „Медицина“ и „Стоматология“.
Най-много висши училища (27) има в Югозападния район за планиране, който включва София. На другия полюс е Северозападният район, в който са базирани само две висши училища, а други четири действат чрез филиали. Най-много професионални направления са достъпни в Югозападния район - 50, а най-малко в Северозападния - 14.
Националната карта на висшето образование се актуализира ежегодно, а информацията от нея се използва за определяне на държавната политика в сферата, включително приема в определени направления и специалности и разкриването на нови университети или филиали. Целта е да има балансирано развитие на мрежата от висши училища, която да отговаря на реалните нужди на регионите и на прогнозите на пазара на труда.
П оетапното изплащане на държавната помощ за компенсиране на щетите по земеделските култури, причинени от неблагоприятни климатични условия, за щети от измръзване/слана върху череши, вишни и кайсии през 2025 г., започва от 25 август, съобщиха от Държавен фонд „Земеделие“. Над 3.2 млн. лв. ще постъпят в понеделник по сметките на 254..
Потребителската такса, която се дължи при всяко посещение при общопрактикуващ лекар, да бъде обвързана отново с минималната работна заплата. За това ще настояват от Българския лекарски съюз /БЛС/, каза в интервю за NovaNews председателят на съюза д-р Николай Брънзалов. В момента тя е фиксирана сума и е в размер на 2.90, а ако бъде..
Председателката на Европейската комисия /ЕК/ Урсула фон дер Лайен заяви, че Брюксел отпуска на Киев допълнителна финансова помощ в размер на 4,05 млрд. евро, предаде ДПА. Информацията на новите средства от ЕС бе оповестена по-рано в петък и от премиера на Украйна Юлия Свириденко. "Солидарността на ЕС с Украйна е непоколебима", написа..
Планови хирургически операции вече ще се извършват и вечер и през почивните дни в държавните болници в Турция, предвижда Министерството на здравеопазването на страната, но лекари възразиха срещу промените, които според тях няма да са в услуга на пациентите. В циркулярно писмо на Министерството, за което съобщи турската частна телевизия НТВ,..
До 17.00 часа на 23 август ще се почистват канавки по автомагистрала „ Хемус “, съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“. Поради тази причина поетапно ще се променя организацията на движение в посока Варна в участъка от „Хемус“ от 8-и до 22-и км на територията на Софийска област. Дейностите ще се извършват в аварийната лента, в която ще..
Автобусите по линии 10 и 12 на градския транспорт във Варна няма да обслужват спирка "ВиК" посока бул. "Христо Смирненски" след 8.00 часа на 23 август 2025 г. Това съобщават от фирма "Градски транспорт. За линия № 10 след спирка "Янко Михайлов" ще завиват наляво по бул. "Цар Освободител", за линия № 12 след спирка "Проектантска" ще продължават по..
Днес ще бъде предимно слънчево, с по-значителни увеличения на облачността в Североизточна България. Вятърът сутринта ще е умерен от северозапад, следобед ще отслабне и ще се обърне от изток, вечерта във вътрешността ще стихне. Максималните температури ще се понижат спрямо предните дни и ще са между 24° и 29° северно от Стара планина и от 29° до 32°..