Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трета гимназия във Варна ще кандидатства за средства за нова сграда

Едно училище и три детски градини ще кандидатстват за ремонти и нови сгради по програми на МОН. Документите вече са подписани от кмета на Община Варна Благомир Коцев.

В обхвата на програмата влизат III Природоматематическа гимназия „Акад. Методий Попов“, Детска градина №39 „Приказка“, Детска градина №17 „Д-р Петър Берон“ и Детска ясла №5 „Чуден свят“, съобщават от общинския пресцентър.

Природоматематическата гимназия, която сега дели класните стаи с ОУ „П.Р. Славейков“, кандидатства за изграждане на нова сграда. Финансирането от МОН е 7,5 млн. лв., а съфинансирането от Общината е 6,7 млн. лв.

ДГ №39 „Приказка“ кандидатства за нов корпус за една яслена и три градински групи в район „Владислав Варненчик“. Предвидените средства от държавата са 3 млн. лв., а от Общината - 1,575 млн. лв.

Нова сграда за две градински групи, физкултурен салон и площадки за игра на открито – за това кандидатства ДГ №17 „Д-р Петър Берон“. За целта се иска 3 млн. лв. държавно финансиране и се осигурява местно съфинансиране от 2,067 млн. лв.

 Детска ясла №5 „Чуден свят“ ще чака да бъдат осигурени средства в размер на1 млн. лв. и допълнителни 333 000 лв. от общинския бюджет за изграждане на пристройка за две яслени групи към съществуващата сграда в район „Младост“.

Общата сума, с която Община Варна ще съфинансира четирите проекта, е над 10,5 млн. лв., посочи кметът при подписването на договорите, а заместник-кметът Павел Попов уточни, че още едно училище ще се финансира по програмата. Това е ОУ „Захари Стоянов“, което в момента дели една и съща сграда с Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“. То кандидатства от свое име за 3 млн. лв. за надстрояване на три етажа над столовата.

След обявяването на класирането от страна на МОН, Община Варна ще изготви график за строително-монтажните работи така, че да не се възпрепятства учебният процес, увери заместник-кметът по образованието Павел Попов, който координира дейностите по подготовката на проектите.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Бибов

30 млрд. лв. са нужни, за да бъде подменена остарялата ВиК мрежа в България

30 млрд. лв. са нужни, за да бъде подменена остарялата ВиК мрежа в България .  Това коментира пред bTV Владимир Бибов , член на управителния съвет на „Български ВиК Холдинг“, цитирайки данни от анализ на Световната банка. „Български ВиК Холдинг“ беше създаден след водната кризата в Перник с капитал от 1 милиард лева. Според Бибов..

публикувано на 24.08.25 в 16:20

Обеца-наушник от златния сектор на средновековна Калиакра откриха археолози

Обеца-н аушник от XIV век – по всяка вероятност направена от злато, извадиха от женски гроб в средновековния некропол на Калиакра археолозите от екипа на доц. Бони Петрунова (НИМ). Това съобщават във Фейсбук страницата си от Archaeologia Bulgarica. След почистването експертите от лабораторията на Националния исторически музей ще..

публикувано на 24.08.25 в 15:45

Златният медалист от от Международната олимпиада по астрономия и астрофизика Светослав Арабов: Хубаво е да си успешен, но не е най- важното

Светослав Арабов е ученик от 9 клас на Математическата гимназия "Д-р Петър Берон" във Варна, той беше част от националния отбор на България от Международната олимпиада по астрономия и астрофизика, която се провед от 11 до 21 август в Момбай, Индия. Арабов спечели златен медал, а отборът ни се представи отлично, въпреки голямата конкуренция от..

публикувано на 24.08.25 в 15:04
Испания

Испания преживява най-интензивната гореща вълна регистрирана досега

16-дневната гореща вълна, която Испания преживя този месец, е „най-интензивната, регистрирана досега“. Това съобщи Държавната метеорологична агенция на страната (AEMET), предаде АФП. Термометрите в югозападния град Ел Гранадо, провинция Уелва отчетоха 46 градуса по Целзий Предварителните данни за горещата вълна от 3 до 18 август..

публикувано на 24.08.25 в 14:43

Гърция с рекордни приходи от туризъм до средата на годината

Гърция е с рекордни приходи от туризъм през първата половина на тази година.  Броят на туристите през първите шест месеца на годината е увеличен, но не драстично, отчита Министерството по туризъм.  Приходите в сектора са увеличени с 11% поради повечето разходи, които си позволяват посетилите Гърция. С 20% са се увеличили американските туристи...

публикувано на 24.08.25 в 14:29

Добрич сред градовете с най-сериозен спад на качеството на пътищата

Значително влошаване на състоянието на републиканската пътна мрежа у нас през 2024 г., сочат данните на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ), предоставени на Института за пазарна икономика. Те класифицират републиканските пътища (в чиито състав не влизат общинските пътища) у нас според състоянието на настилката – добро (с повреди, обхващащи под..

публикувано на 24.08.25 в 13:19
Бойко Борисов

Бойко Борисов: Безводието е проблем не само на България, но и на Европа

Безводието е проблем не само на България, но и на Европа и са необходими спешни решения и действия, както и законодателни промени по отношение на сондирането и каптажите. Това заяви председателят на ПП ГЕРБ Бойко Борисов при посещението си в Добрич. Според Борисов последните четири години са били загуба на време. Кризата с липсата на..

публикувано на 24.08.25 в 12:06