Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерти по биоземеделие питат каква е позицията на държавата за новите ГМО в ЕС

Снимка: Сдружение „За Земята“

Заявление за достъп до обществена информация ще внесат в понеделник в Министерски съвет от Сдружение „Агролинк“. Целта е да бъде получена информация за това каква е българската позиция във връзка със законодателното предложение на Европейската комисия за въвеждането на новите геномни техники в ЕС. Това съобщи за Радио Варна председателят на Сдружение „Агролинк“ д-р Светла Николова. Според нея, четири мултинационални корпорации и техните лобисти стоят зад новото законодателно предложение, с което се цели да бъдат премахнати регулациите за новото поколение генетично модифицирани растения. 

 От сдружението припомниха, че на Съвета на министрите по земеделие, който се проведе преди повече от седмица, българският земеделски министър е гласувал „въздържал се“ във връзка с предложението на ЕК. Вчера отново се е провел Съвет по земеделие, но не е ясно каква е била позицията на министър Вътев по въпроса с новите ГМО.

 „97 процента от българските граждани са против генно-модифицираните организми. 50 процента от фуражите за животните в България са ГМО“, съобщи още Светла Николова.

Всяка промяна на генома, независимо дали има прехвърляне на ген от чужд вид на друг или просто от самото растение се изрязва ген, това е промяна на генома и така те стават модифицирани. Целта на този регламент е те да бъдат отделение в друга категория и да не подлежат на регулации, обясни д-р Николова.

Тя посочи, че освен това намират много несъответствия в регламента и тези, които не са научно обосновани.

Много становища бяха изпратени до Министерството на земеделието. Националната асоциация на зърнопроизводителите са произнесоха против този регламент и че искат той да бъде подложен на проверка, каза още експертът.

Техните страхове са, че ще бъде залята България и Европа с китайски и американски патенти и техният износ ще бъде изключително затруднен, допълни Николова.

Експертите по биоземеделие имат и още едно важно питане - как ще се осигури съвместното съществуване между ГМО полетата и не ГМО полетата. Няма никъде изработен метод по света. Никой не може да спре вятъра и пчелите. Ако в една лаборатория могат да се правят ограничения и да се предвиждат ефектите, то в открита среда - не става, категорична е д-р Николова.

Чуйте подробности в интервюто на Валери Великов с д-р Светла Никилова:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавата с участие в увеличаването на капитала на "Спортен комплекс - Варна" за изграждането на Стадион "Варна"

Държавата ще участва в увеличаването на капитала на "Спортен комплекс Варна" едновременно и при същите условия, при каквито и частните акционери на дружеството, реши на своето редовно заседание днес Министерският съвет. Тази възможност се осигурява с изменение на Постановление на МС за одобряване на промените по бюджета на Министерството на младежта..

публикувано на 18.12.24 в 18:15
Снимката е илюстративна

Площадката за безплатно изхвърляне на едрогабаритни отпадъци до КАТ-Варна вече с лиценз

Община Варна вече има лиценз за площадка за изхвърляне на едрогабаритни, строителни и друг вид отпадъци. Тя се намира на общински терен между квартал „Възраждане“ и промишлената зона, в близост до сградата на КАТ. Предстои на площадката да бъдат разположени съдове за различни видове отпадъци, а изхвърлянето им ще е абсолютно безплатно за гражданите...

публикувано на 18.12.24 в 18:00

Николай Стефанов, ПП-ДБ: Съгласен съм да не се вдигат таксите, но накрая кой плаща сметката?

Общинските съветници от "Продължаваме промяната - Демократична България" на утрешното заседание на сесията на ОбС-Варна ще предложат преразглеждане на решенията от последната комисия по финанси и бюджет. Това съобщи за предаването "Post Factum" Николай Стефанов, заместник-председател на Общинския съвет, председател на комисията по финанси и..

публикувано на 18.12.24 в 17:50

Павел Раличков: Липсата на диалог между ОбС и Общината затруднява работата на общинските съветници

Липсата на комуникация между кметската администрация и Общинския съвет във Варна е основната причина голяма част от важните за Варна въпроси да се обсъждат за първи път на общинските комисии, а те трябва да се коментират предварително, за да се вземат адекватни решения. Това коментира за предаването "Post Factum" Павел Раличков, председател на..

публикувано на 18.12.24 в 16:40

До дни ще има ново приложение за синята зона, няма да се загубят средствата на потребителите

До няколко дни ще заработи новото приложение, което обслужва синята зона във Варна. Всички данни от старото - "Варна Паркинг", ще бъдат прехвърлени, в това число и сумите от портфейлите на потребителите. Ще бъдат възстановени и сумите в абонамента. Това увери на брифинг преди минути кметът на Варна Благомир Коцев.  Данните на абонатите, живущи в..

публикувано на 18.12.24 в 16:05

КЕВР обсъжда на 1 януари поскъпването на тока с 9 на сто

На закрито заседание на 1 януари Комисията за енергийно и водно регулиране ще реши окончателно с колко ще поскъпне електроенергията за бита, считано от същата дата. Предложението на КЕВР е за ръст с 9 на сто.  Днес това предложение беше подложено на обществено обсъждане с участието на производителите и търговците на енергия, синдикати и потребителски..

публикувано на 18.12.24 в 15:16

Иван Костов представя „Свидетелства за прехода: 2000–2009“ във Варна

В началото на октомври 2024 г. в книжарниците се появи „Свидетелства за прехода: 2000–2009“ или достойното продължение на мемоарите на министър-председателя на България в периода 1997-2001 – Иван Костов. В него българският държавник представя едно от най-бурните десетилетия в новата ни история, пречупвайки го през своите наблюдения и през най-важните..

публикувано на 18.12.24 в 14:37