Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сдружение VarnaSpaces на две години

Председателят арх. Венцислава Недялкова разказва за пътя дотук и за предстоящите инициативи

| Интервю

Сдружение VarnaSpaces / Пространствата на Варна за двете години от своето създаване се превърна във важен участник в процесите по отваряне на градското планиране към идеите и мнението на гражданите. Като инициатор и медиатор сдружението предизвика дискусии, представи предложения за промени в градската среда, спомогна за намирането на общ език между граждани, експерти, институции, администрация и бизнес. За това, което се случи, и за това, което предстои пред VarnaSpaces, разказва арх. Венцислава Недялкова - председател на сдружението.

Всъщност ние работим в избраната от нас посока вече четири години, но сдружението официално съществува от две. През този период се изправихме пред много предизвикателства, но нашата цел неизменно си остава да включваме гражданското общество в градското планиране. Докъде сме стигнали е трудно да се каже, но със сигурност сме на прав път. Всяка наша дейност води до отварянето на нови и нови врати, до приобщаването на още граждани към идеята. В крайна сметка това е процес, който уверено следваме.

Как се роди идеята да създадете сдружение, чиято дейност да е посветена на градското планиране и на участието на гражданите в него?

Всичко започна с един каталог за градски пространства за култура, който направихме преди четири години. Тогава бяхме аз, Макс, Кейт и Мануела. Това беше и първият проект, с който кандидатствахме към фонд "Култура" на Община Варна. Изработихме и каталог, който включваше въпросните пространства, и всичко това, тъй като беше фокусирано върху една градоустройствена концепция за обживяване на градски пространства, ни вдъхнови да продължим да работим в тази посока под името "Пространствата на Варна".

Кои ваши събития дотук би отличила?

Със сигурност никога няма да забравя опешеходяването на крайбрежната алея във Варна. Това си беше революция за нашия град и искрено благодаря на всички замесени. Много вълнуващ беше и проектът "Активирай пространство" със студентките от Варненския свободен университет "Черноризец Храбър" - техните свежи идеи бяха изключително зареждащи! Последва период, в който започнахме по-конкретно да се занимаваме с градоустройствени теми. С проекта "Където Охрид среща Буров" се опитахме да предложим на местната администрация как би могла една 200-метрова отсечка от ул. "Охрид" да стане пешеходна. Тогава отново ни подкрепиха много доброволци, граждани, местни бизнеси, както и районната администрация. А изминалата 2023 г. беше колкото турбулентна, толкова и вълнуваща. Двете основни дейности бяха рисунките на "Севастопол" по проект "Reconnect the City", който осъществихме в партньорство с Община Варна, както и "Форум за Варна", в който включихме експерти от цялата страна и заедно помислихме за това, как Варна може да стане един по-красив и удобен град за всички. Проведохме три дискусии на тема "Градоустройството на Варна", "Варненският бряг" и "Културното наследство на Варна". Това беше едно от най-смислените начинания с наше участие, защото се оказа, че хората във Варна жадуват за такъв тип събития. С огромен интерес следяха това, което казват експертите, а последвалите им въпроси бяха изключително адекватни. Срещите преминаха в съвсем приятелски и спокоен тон, с разбиране за проблемите и желание за тяхното решаване.

А какво предстои пред VarnaSpaces?

На първо място трябва да завършим проектите, които сме започнали. Единият от тях е "Форум за Варна", на чиито публични дискусии гражданите валидираха идеите на експертите. В рамките на тази година предстои обобщаване на цялата информация и представянето ѝ пред обществото на достъпен и ясен език чрез сборник с идеи за градско развитие на Варна. Той ще бъде безплатен и достъпен за всеки гражданин, ще се разпространява на популярни места из града, а също така ще го подарим и на всички общински съветници. Желанието ни е хората малко по малко да започнат да си представят по-цялостната картина за развитието на този град.

А нещо съвсем ново, от което се надявам да бъдем част през тази година, е поканата от един европейски консорциум, в който участват институции от Германия, Италия, Англия, Франция и Испания, да станем техен партньор в един проект, наречен "Утопия". Става дума за визуализация на различни сценарии за развитие на определени места в пристанищни градове, богати на културно наследство - чрез виртуална реалност хората да могат да видят идеите за обживяване на тези пространства. Нашата идея е да помислим какво може да се случи с Магазия 7, която се намира на пристанище Варна-Изток. Това е едно огромно хале, което се ползва сравнително рядко, а в същото време Варна има нужда от закрити пространства за култура. Някои от другите идеи са Магазия 7 да се превърне в Морска палата, експо център, в място за изложби, изложения, а ако получим зелена светлина за този проект, ще предложим и още варианти.

Друга инициатива, която се надявам да има продължение през тази година, е свързването чрез рампа или подобно съоръжение на ул. "8-ми ноември", която вече е пешеходна, с обществената зона на Пристанище Варна. Този проект започнахме още с предишната администрация, с която доста бяхме напреднали в комуникацията, но тъй като става въпрос за пет институции, от които зависи реализацията, нещата се движат бавно. Истината е, че това не е просто стълба, която ще подобри достъпността до пристанището. Тя ще го свърже с историческото ядро на града, което пък ще доведе до промяна на туристическия облик и на икономическото развитие на района. И още нещо: това, освен връзка между две градски зони, е и своеобразен мост между институциите в града. Установихме, че често хората на отговорни постове не могат да намерят общ език - ще дам за пример общинската администрация и администрацията на пристанището. От което страдаме всички ние, така че се надявам чрез тази рампа да се установят нови, диалогични междуинституционални и междуличностни отношения и в крайна сметка да стигнем до резултат в полза на всички.


Целия разговор с арх. Венцислава Недялкова в предаването Улица "Събота" слушайте чрез плейъра в началото на статията.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски и Великопреславски митрополит Йоан

Митрополит Йоан: Когато вършим добри дела, идват радостта и щастието

Всечестни отци, представители на монашеството, братя и сестри, скъпи чеда на Варненската и Великопреславска епархия, В първите минути от настъпилия празник на светлото Христово Възкресение ние се обръщаме към всички, които чуват възгласянето на жизнеутвърждаващото апостолско приветствие: „Христос Воскресе!“. Знаем, че много от нас в този момент ще..

публикувано на 05.05.24 в 00:00

Марио Хосен: Гости сме на тази планета!

Хосен! Гражданин на Австрия, но със сърце в България.  Велик, но скромен музикант. Обича работата си колкото живота. Обаятелен събеседник: словоохотлив и мъдър, деликатен и изискан.  Фин човек. На 8 години дебютира с Пловдивската филхармония. Продължава образованието си във Виена при проф. Михаел Фришеншлагер. Получава..

публикувано на 03.05.24 в 09:40

Двама актьори от варненския театър с номинация "Аскеер"

Две номинации за наградата "Аскеер" за Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ във Варна. За главна мъжка роля е номиниран Константин Соколов за ролята му на Петър в "Ботушът" от Лило Петров, с режисьор Стоян Радев Ге. К. Недялко Стефанов за ролята на Симеон в същата постановка. Пред Радио Варна Стефанов, за когото това е първа номинация заяви, че..

публикувано на 02.05.24 в 09:05

Tomi Koivusaari (BJØRKØ, AMORPHIS): По време на пандемията една част от мен се радваше на принудителната ваканция

Интервю с Tomi Koivusaari (BJØRKØ, AMORPHIS) В края на миналата година китаристът на AMORPHIS Tomi Koivusaari издаде първия си солов албум под името BJØRKØ. Проектът съществува от 2008, но едва през 2023 на бял свят се появи дебютът „Heartrot”. В него участват много гости като Jeff Walker от CARCASS, Shagrath от DIMMU BORGIR, Tomi Joutsen от..

публикувано на 02.05.24 в 08:35

Martijn Westerholt (DELAIN, екс-WITHIN TEMPTATION): В изкуството не трябва да се допускат компромиси

Интервю с Martijn Westerholt (DELAIN, екс-WITHIN TEMPTATION) Нидерландската симфонична метъл банда DELAIN е част от фестивала „Мидалидаре – Рок в долината на виното”, който тази година е между 12 и 14 юли. Отново в село Могилово. DELAIN ще излязат на сцената през първия фестивален ден, когато хедлайнъри са ACCEPT. През миналата година бандата..

публикувано на 02.05.24 в 08:30

Експерти за ограниченията за електрическите тротинетки: Заповедта, която се грижи за безопасността за пешеходците, ще увеличи опасността при шофьорите

На последното заседание на Общинския съвет във Варна бяха приети измененията в правилата за движение на електрическите тротинетки. По силата на новата заповед, се въвежда ограничение на скоростта им до 25 км/ч. Забранява се и движението им в паркове, градини, площади и детски площадки, както и тротоари и кръстовища с пресичания на..

публикувано на 01.05.24 в 09:55

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 01.05.24 в 08:30