Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До края на март Община Варна ще върне на държавата акциите от Пловдивския панаир

Снимка: БГНЕС

До края на месец март се очаква община Варна да върне акциите си от Пловдивския панаир на държавата. За това са се договорили министърът на икономиката Богдан Богданов и варненския кмет Благомир Коцев.

Към днешна дата акциите на Варна в Панаира са блокирани, тъй като Апелативният съд в София наложи по искане на Богданов запор върху тях в края на септември миналата година. 

До края на годината дружеството, което беше създадено за стопанисването и застрояването ѝ преди повече от 15 години – „Търговски дом“ АД, ще бъде ликвидирано, каза Коцев. Площта на Дупката е около 3 дка., от които 900 кв. м. е частна собственост. 

Министър Богданов припомни, че общината е получила безвъзмездно акциите на Пловдивския панаир, за да ги прехвърли в частното дружество, което стопанисва т.нар. „Дупка“ в центъра на Варна. Има решение на Общинския съвет, което от години не е изпълнено, посочи министър Богданов, според което акциите да бъдат върнати на държавата и изрази удовлетвореност, че има разбирането на новото ръководство на общината за връщането на акциите.

Кметът Благомир Коцев заяви, че Община Варна работи активно по разрешаване на казуса с т. нар. Дупка. По думите му, в рамките на тази година се очаква ликвидация на дружеството, което означава, че Общината ще влезе във владение на територията, която е около 3 декара. На терена има и близо 900 квадратни метра, които са частна собственост. Администрацията вече води разговори със собственика им, относно решаване на казуса, обясни кметът. Според него единият начин е собственикът да реализира свой обект на терена си, но той не би бил приемлив за общината, а другият начин е общината да компенсира собственика – въпроси, по които все още се дискутира.

Обещах на варненци, че ще се допитам до тях как да се процедира по отношение на Дупката, припомни Коцев и уточни, че или ще бъде направено широко обществено обсъждане по темата или местен референдум, за да се чуе волята на гражданите.



От Община Варна ще изпратят искане до Външно министерство възможно най-скоро, сградата на бившето Руско консулство на ул. "Македония" са бъде предоставена за стопанисване от Общината.

Припомняме, че договорът за наем, сключен между ведомството и представителството, изтече на 1 ноември, след което тя стои празна и заключена. Още тогава Радио Варна изпрати питания до Външно министерство, касаещи както продължителността на договора за отдаване на сградата под наем, така и за наемната цена, която е плащана за срока на договора. В питането си поискахме още и информация кога са актуализирани цените на наема и с колко, както и какви са плановете на МВнР за сградата, ако има такива, но и до момента нямаме отговори на питането си. Подробностите чуйте в звуковия файл: 







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

ОбС одобри отпускането на 720 хил. лева за домакинството на две европейски първенства във Варна

С пълно мнозинство Общински съвет – Варна гласува отпускането на 720 хил. лв. в подкрепа на две големи спортни събития, които ще се проведат в града през 2026 г. – Европейското първенство по волейбол за мъже и Европейското първенство по художествена гимнастика. Предвиденото финансиране ще бъде включено в общинския бюджет за следващата година, след като..

публикувано на 31.07.25 в 15:58

Пет центъра за деца с увреждания във Варна ще бъдат оборудвани с фотоволтаични системи

Сгради на социални услуги във Варна ще бъдат оборудвани с фотоволтаични системи по проект. С пълно единодушие местният парламент даде съгласието си администрацията да кандидатства с проектно предложение за инсталиране на фотоволтаици по процедура чрез директно предоставяне на средства от Механизма за възстановяване и устойчивост. Тази мярка ще доведе до..

публикувано на 31.07.25 в 15:38

Борисов: КПК спаси Коцев от това, което стана в София, от "дриймтийм" остана само "дрийм"

Антикорупционната комисия спаси кмета на Варна Благомир Коцев от позора, който щеше да изживее. Това, което се случи в София - че арестуваха зам.-кметове за корупция и всички други избягаха, щеше да се случи във Варна само след няколко месеца.  Всички заместник-кметове и партньори напуснаха кмета Васил Терзиев, останаха само знамето и той.  Това..

публикувано на 31.07.25 в 12:50
Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов.

Бойко Борисов няма да е кандидат за президент

Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов заяви,  че няма да се кандидатира за президент, но смята, че  има кандидати, които биха събрали подкрепа от три-четири партии, за да спечелят президентските избори. Този въпрос ми се задава откакто съм се родил, и винаги отговорът ми е такъв и действията са ми го доказали, каза още той. Борисов даде добра..

публикувано на 31.07.25 в 12:41

През Дюлинския проход ще минава трасето на АМ "Черно море"

През Дюлинския проход ще минава трасето на АМ "Черно море".  Това е дългоочакван проект, който трябва да бъде реализиран през идните години, тъй като този път е връзка между Европа и Азия. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. Той, заедно с председателя на парламентарната Комисия по регионална политика,..

публикувано на 31.07.25 в 12:35

В Балчик регламентират тротинетките с общинска наредба, автогарата скоро отново заработва

Изменение и допълнение на Наредбата за обществения ред ще бъдат внесени на заседанието на Общинския съвет в Балчик на 1 август, след като по-рано бе създадена временна комисия за изготвяне на проект. Целта е да се въведат ясни правила и забрани относно движението, паркирането и безопасната експлоатация на индивидуални електрически превозни средства..

публикувано на 31.07.25 в 11:45

Община Варна внесе жалба срещу наложените ѝ запори

Административен съд – Варна образува дело по жалба на Община Варна срещу налагането на запори на сметките й поради  предявен иск от собственик на имот за 2.7 млн. лева за пропуснати ползи. Сметката на общината не запорирана от частен съдебен изпълнител единствено до размера на иска по изпълнително дело — 2 698 156,87 лв. С останалата наличност..

публикувано на 31.07.25 в 10:54