Общинска полиция е спряла монтажните дейности в двора на къщата на бул. "Сливница" 20 и ул. "Петко Каравелов“ 1 във Варна. Това съобщи през почивните дни кметът на Варна Благомир Коцев. Строителна техника бетонира двора в петък вечер, а това събуди отново обществения интерес и възмущенията на варненци.
Причината за незабавното спиране на монтажните дейности е "неясният статут на дворното пространство, който поражда съмнение за законосъобразността на строежа", посочва Коцев.
Кметът на Варна уточнява, че е получил отговор на запитване, изпратено до Министерството на културата от началото на януари. Според него единствено сградата е архитектурно-строителен паметник на културата, вписан като такъв в НИПК (днес НИНКН) през 1982 г. Оградата не е автентична и това е станало основание за издаване на разрешение от страна на предишната администрация за нейното събаряне. Оградата е променяна още през 1994 г., когато е придобила доскорошния си вид.
"В предоставените архивни снимки и документи в разглежданата документация, както и в допълнителното проучване, проведено от експерти от ангажираната с това институция, не са намерени следи за конкретно датиране на ажурната ограда в прилежащия на ЕНКЦ двор, което да докаже нейната автентичност. Констатирани са редица промени в нейните външен вид и трасе, отразено в предходната документация от 1994 г. за същия обект, свързано с "промяна във външната ограда с по-малки изменения спрямо съществуващата, като запазваме нейния "ретро" характер", посочват от НИНКН.
Не става ясно, обаче, дали и дворът не е автентичен – това е и причината да спрем машините, коментира Благомир Коцев.
От Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) уточняват, че при тях се съхранява частична информация за сградата в отговор на запитването кога точно е изградена оградата и въз основа на какви документи се съди коя част от нея кога е изградена?
Оттам се позовават на няколко снимки – от 1930 г, от 40-те години на миналия век, както на документация от 1994 г. за адаптиране на сградата за банкова институция.
По отношение на вече разрушеното фонтанче в имота от института посочват още и, че – цитирам: "Водопроводната система в гр. Варна обаче е създадена след 1932 г. според публикации във Варненски общински вестник. Това означава, че при строителството на сградата в имота не би могло да има оформена водна площ и тя е обособена на по-късен етап.“
На практика обаче, водопроводната мрежа в града датира от 1909-1911 г., каза за Радио Варна историкът от Музея за история на Варна Теодор Роков. Той се позовава и на запазена карта на града от началото на XX век, в която си личи къде точно са били разположени тръбите за нея.
"Отговорът от НИНКН създаде у мен впечатлението, че те не разполагат с подробна информация за въпросния архитектурен паметник. Оттам аргументират своето становище с публикации и снимки във Варненския общински вестник от 1931 г. Не може институция с такова влияние да разчита единствено на материали и информация от вестници. Има градски архив, документален архив на музея с различна документация от цитираната от НИНКН. Този аргумент за мен е несериозен", коментира Теодор Роков.
Историкът допълни, че за него методът на работа не е най-правилният. "Това, че може би оградата на тази сграда може би не е в оригиналния си вид, не отменя нейния характер на част от целия ансамбъл", каза още той.
Целия разговор на Доротея Николова с Теодор Роков чуйте в прикачения звуков файл:
Почти всяко второ от регистрираните престъпления във Варна през изминалата година е разкрито. Постигнатата разкриваемост от Варненската полиция е 45 % , като тази стойност е най-висока за последните 12 години, сочи анализът на Областна дирекция на МВР- Варна за 2024 година. Особено внимание се обръща на превенцията и най-вече на пресъпленията,..
През миналата година полицията във Варна е предотвратила телефонни измами за над 1,2 милиона лева и 112 хил. щатски долара. Това съобщиха от дирекцията на МВР в крайморския град след представянето на резултатите от дейността ѝ през 2024 г., на което присъства и министър Даниел Митов. През годината регистрираните телефонни измами са 38, като в 36 от..
Заседанието на комисията по Здравеопазване започна с поздравление към всички здравни работници по повод празника. С това и добрият тон приключи. Напрежение и разгорещени спорове предизвика предложение на общинския съветник Янко Станев към дневния ред да бъдат добавени няколко нови точки. Една от тях е и обсъждане на здравната стратегия на Варна...
Община Варна въвежда по-строг контрол и увеличава кратностите на почистване в курортните комплекси край Варна за туристическия сезон. Обект на засилени проверки от страна на общинските еколози ще бъдат както сметопочистващата фирма, така и хотелите и временните търговски обекти на територията на комплексите. Това каза кметът Благомир Коцев по време на..
Варна е готова за летния туристически сезон. До 11 май ще приключи полагането на водопроводи и канализация в района на резиденция "Евксиноград" по пътя за курорта Златни пясъци, община Варна ще подобри сметопочистването, а представителите на Варненската туристическа камара и на курортите са изразили удовлетворение от интереса на туристите до този..
Да се облекчи начинът, по който се налагат глоби на пътя, а пътните полицаи да имат възможност да ги връчват веднага, за да се повиши дисциплината. Водещ приоритет на МВР е намаляването на пътния травматизъм. Контролът на пътищата да бъде завишен, а условията да бъдат подобрени са мерките, които трябва да бъдат предприети. Това коментира министърът на..
Шест опасни пътни участъка са идентифицирали от Варненската полиция в областта, за ситуацията са уведомени собствениците на пътищата, но досега няма реакция. Това коментира старши комисар Андрей Ангелов-директор на Областната дирекция на МВР -Варна, който представи отчета за изминалата година в присъствието на министър Даниел Митов. По-късно..