Общинска полиция е спряла монтажните дейности в двора на къщата на бул. "Сливница" 20 и ул. "Петко Каравелов“ 1 във Варна. Това съобщи през почивните дни кметът на Варна Благомир Коцев. Строителна техника бетонира двора в петък вечер, а това събуди отново обществения интерес и възмущенията на варненци.
Причината за незабавното спиране на монтажните дейности е "неясният статут на дворното пространство, който поражда съмнение за законосъобразността на строежа", посочва Коцев.
Кметът на Варна уточнява, че е получил отговор на запитване, изпратено до Министерството на културата от началото на януари. Според него единствено сградата е архитектурно-строителен паметник на културата, вписан като такъв в НИПК (днес НИНКН) през 1982 г. Оградата не е автентична и това е станало основание за издаване на разрешение от страна на предишната администрация за нейното събаряне. Оградата е променяна още през 1994 г., когато е придобила доскорошния си вид.
"В предоставените архивни снимки и документи в разглежданата документация, както и в допълнителното проучване, проведено от експерти от ангажираната с това институция, не са намерени следи за конкретно датиране на ажурната ограда в прилежащия на ЕНКЦ двор, което да докаже нейната автентичност. Констатирани са редица промени в нейните външен вид и трасе, отразено в предходната документация от 1994 г. за същия обект, свързано с "промяна във външната ограда с по-малки изменения спрямо съществуващата, като запазваме нейния "ретро" характер", посочват от НИНКН.
Не става ясно, обаче, дали и дворът не е автентичен – това е и причината да спрем машините, коментира Благомир Коцев.
От Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) уточняват, че при тях се съхранява частична информация за сградата в отговор на запитването кога точно е изградена оградата и въз основа на какви документи се съди коя част от нея кога е изградена?
Оттам се позовават на няколко снимки – от 1930 г, от 40-те години на миналия век, както на документация от 1994 г. за адаптиране на сградата за банкова институция.
По отношение на вече разрушеното фонтанче в имота от института посочват още и, че – цитирам: "Водопроводната система в гр. Варна обаче е създадена след 1932 г. според публикации във Варненски общински вестник. Това означава, че при строителството на сградата в имота не би могло да има оформена водна площ и тя е обособена на по-късен етап.“
На практика обаче, водопроводната мрежа в града датира от 1909-1911 г., каза за Радио Варна историкът от Музея за история на Варна Теодор Роков. Той се позовава и на запазена карта на града от началото на XX век, в която си личи къде точно са били разположени тръбите за нея.
"Отговорът от НИНКН създаде у мен впечатлението, че те не разполагат с подробна информация за въпросния архитектурен паметник. Оттам аргументират своето становище с публикации и снимки във Варненския общински вестник от 1931 г. Не може институция с такова влияние да разчита единствено на материали и информация от вестници. Има градски архив, документален архив на музея с различна документация от цитираната от НИНКН. Този аргумент за мен е несериозен", коментира Теодор Роков.
Историкът допълни, че за него методът на работа не е най-правилният. "Това, че може би оградата на тази сграда може би не е в оригиналния си вид, не отменя нейния характер на част от целия ансамбъл", каза още той.
Целия разговор на Доротея Николова с Теодор Роков чуйте в прикачения звуков файл:
Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и за двойното гражданство..
Обживяването на градските райони и създаването на градски пространства трябва да се случва цялостно. Процесът във Варна е дълъг, а проблемът се крие в недостатъчно редовната комуникация между гражданските организации и администрацията. Това заяви в интервю за предаването "Пост Фактум" по Радио Варна а рх. Венцислава Недялкова, председател на..
Свободно работно място за директор на Средно училище "Христо Ботев" в Балчик обяви Регионално управление на образованието (РУО) Добрич. Настоящият директор Станислав Николов се пенсионира. Мястото е свободно от 8 декември. Трудовият договор е срочен, за шест месеца, за времето докато позицията бъде заета въз основа на конкурс. Желаещите могат да..
Варненският административен съд отхвърли исканията на "Пазари" ЕАД за спиране на изпълнението на заповедите на кмета на Община Варна за премахване на повече от 40 преместваеми обекти, в района на Колхозния пазар. Съдебните състави са отхвърлили исканията, защото считат, че твърденията на дружеството за потенциални имуществени вреди от изпълняването..
Няма достатъчно кандидати за съдебни заседатели, алармират от Районния съд в Добрич. Мандатът на досегашните е изтекъл на 1 юли тази година и е удължен поради липса на нови желаещи да заемат позицията. Ситуацията според съда е тревожна, тъй като част от старите съдебни заседатели са се отказали и това може да доведе до забавяне на делата...
Допълнителни 370 хиляди лева ще отпусне община Варна за провеждането на частичните местни избори за районни кметове. С парите ще се платят възнагражденията на членовете на секционните избирателни комисии за балотажа. Първоначално в края на септември общинските съветници гласуваха план-сметката на кметската администрация за частичния вот - 1..
Окончателните данни на Индекса на местната почтеност за 2024 година на Асоциация „Прозрачност без граници“ ще бъдат официално публикувани и споделени на 10 декември. Това съобщи във Варна координаторът на проекта към асоциацията Кремена Чобанова. Тя участва в кръгла маса в сградата на Областната администрация на тема „Индекс на местната система..