В проведените 11 издания на фестивала досега са се включили 214 хорови състава, повече от 5500 певци от България, Румъния, Литва, Латвия, Израел, Словакия, САЩ, Швеция, Финландия, Чехия, Украйна, Русия, Турция, Холандия, Дания, Хърватска, Полша, Молдова, Сърбия, Македония и Гърция.
Главната цел на този форум е да строи мостове между нации, култури, композитори, диригенти и хорове. “Присъединете се към нас, за да усетите неповторимата атмосфера на Балчик, да намерите нови приятели и да се насладите на Черноморското крайбрежие. Съвместни изпълнения на всички участници в неповторими хорови работилници. Пет дни на споделеност, щастие, радост и много музика” - канят организаторите от сдружение "Музикален свят-Балчик".
Ръководители на ателиета тази година
Масис Арам Гьозбек за съвременна турска хорова музика, и Валентина Георгиева - химн на фестивала Sing a song.
Повече информация на сайта на събитието или чрез електронна поща: festival @chernomorskizvutsi.com
Награди
Голямата награда за цялостно представяне - Позлатена статуетка "Черноморски звуци" и парична премия
Дипломи и парични премии за победителите по категории
Диплом "Бъдещето на Европа" и парична премия за най-добре представил се детски хор. Присъжда се от Сдружение "Музикален свят-Балчик"
Диплом от Български хоров съюз за най-добро представяне на български хор
Диплом от Съюз на българските композитори за изпълнение на нова (премиерна) българска песен
Диплом от Съюза на българските композитори за най-добро изпълнение на българска песен от чуждестранен хор
Предметна награда от НЧ "Паисий Хилендарски-1870"
Диплом и плакет от Съюза на българските музикални и танцови дейци за диригентско майсторство
Мис и Мистър Фестивал
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..
Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център. Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..
От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..
Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..