В края на миналата година Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) публикува книга, която описва как се е променил климатът в България през последното столетие и как се очаква да се промени до края на века, съобщиха от „Коалиция за климата – Балгария“, които са обобщили данните в книгата. Ето какви са някои от изводите на учените от НИМХ: ЗАТОПЛЯНЕ В България нарастват средните температури, по-съществено в Северна България, Софийско и Рила. Средният ръст на температурата за България при реалистичния сценарий се очаква да нарасне с 3-4ºC, а при песимистичния – с 5-6ºC. |
РЪСТ НА ГОРЕЩИТЕ ВЪЛНИ Нараства честотата и интензитетът на горещите вълни у нас. Това са периоди със задържане на температурата над определени градуси, различни за всяка страна. За България това са поне 6 последователни дни с температура над 32 градуса, 5 последователни дни с температури над 34 градуса, 4 последователни дни над 36 градуса и така нататък. ЗАСУШАВАНЕ Климатът у нас е станал по-сух. Най-засегната от суша е Североизточна България, и особено житницата на страната – Добруджа. Уязвими на суша са също поречието на Дунав и централните северни райони – до Предбалкана. В Южна България са уязвими отделни места по долините на Струма и Места. На юг все по-често ще се усеща недостиг на вода и в Горнотракийската низина, както и в някои райони в областите Ямбол и Бургас. ПРОМЯНА ВЪВ ВАЛЕЖНИЯ РЕЖИМ Очакваното намаление на годишния валеж е от -5 до -25% при реалистичния и от -10 до -30% при песимистичния сценарий. Липсата на валежи във високите части на планините означава намаляване на снежната покривка, на която разчитаме на пролет да напълни реките ни. ЗАЧЕСТЯВАНЕ НА ЕКСТРЕМНИТЕ ВАЛЕЖИ Нараства приносът на потенциално опасните валежи към годишния валеж, докато приносът на слабите и умерените намалява. Годишният брой на дните с екстремни валежи нараства три пъти по-бързо в Източна България, отколкото в останалата част на страната. Устойчиво най-рисковите за наводнения региони са Северозападна и Централна Северна България. В периода 2021 - 2050 г. това са реките западно от р. Огоста, горното течение на р. Огоста, средното и долното течение на р. Искър, средното и долното течение на реките Вит и Осъм, горното и долното течение на реките Струма, Места, Марица и Арда. |
Общинските съветници днес дадоха съгласието си за отпускане на средства за оздравяване на общинското дружество "Градски транспорт". Те ще бъдат използвани за покриване на задълженията и текущи плащания към НАП.
Общинският съвет гласува "за" удължаване на работното време заради проточване на сесията днес. Точката, в която трябва да се гласува увеличаване на капитала на дружеството на стадион "Варна", бе изтеглена по-напред и от 10-а точка става трета. Припомняме, общинските съветници днес приеха кметът на Варна да няма възможност да се разпорежда с бюджета и да..
С 31 "за", 9 "против" и 4 "въздържал се", на редовното заседание днес беше прието предложението за ограничаване на правомощията на кмета на Варна относно разполагането му с бюджета и компенсираните промени, без изрично съгласие на Общинския съвет. 10 от общинските съветници не гласуваха. Тази извънредна точка в дневния ред на заседанието на ОбС бе..
Общинският съвет на Варна гласува близо 237 000 лв. за погасяване на текущи задължения и закупуване на апаратура на Специализираната болница за лечение на пневмо-фтизиатрични заболявания (бившия Тубдиспансер). Задълженията на лечебното заведение, за което ще бъде осигурено общинско финансиране, са в размер на 217 хил. лева. За инсталиране на..
Изпълнен ли е бюджетът на Община Варна в приходната и разходната част, одобрени със заповед на кмета. Тази извънредна точка обсъждат в момента общинските съветници на редовното заседание на ОбС-Варна. "Общината е в добро финансово състояние, не виждам защо се създава този смут", отговори по време на изслушването кметът на Варна Благомир Коцев. "Ние..
С категоричен брой гласове "против" Общинският съвет в Балчик отхвърли предложението крайбрежните паркинги Морска гара и Рибарски в града да станат целогодишно платени при 24-часов режим на работа. Основният мотив - нецелесъобразност на проектоизмененията, които биха довели до хаос по улиците, където се паркира безплатно. Така целият..
През следващата година Министерството на околната среда и водите, със съдействието на Норвегия, ще придобие нов научно-изследователски кораб. С него ще се извършват проучвания и участия в програми относно екологията на Черно море, а преговорите са в крайна фаза. Това съобщи във Варна министърът на околната среда и водите Петър Димитров ,..