146 години от Освобождението на Балчик от османско владичество бяха отбелязани с венци и цветя пред Паметника на героите, паднали за Отечеството, на пл. „21 септември“. Паметта на загиналите почетоха с падане на колене и минута мълчание кметът на общината Николай Ангелов, председателят на Общински съвет Виктор Лучиянов, общински съветници, кметове на села, представители на институции и организации, ученици, граждани.
„Датата 31 януари остава в сянката на националния ни празник Трети март, но за нас е Денят на Освобождението. По ирония на съдбата добруджанци два пъти биват поробвани и два пъти освобождавани. За нас свободата еизстрадана повече от другите и затова ние трябва да помним и да почитаме героите, пожертвали живота си в името на свободата на България. Днес е ден за преклонение и ден за празнуване, ден, който ни призовава да пазим историческата си памет, да я предадем на идващите поколения, за да бъдем достойни българи“ – приветства директорът на Исторически музей – Балчик Радостина Енчева.
Кметът Николай Ангелов припомни историческите събития в словото си:
"На 31 януари 2024 се навършиха 146 години от мразовития януарски ден на 1878 г., когато балчиклии посрещат с неописуема радост своите освободители - кубанските казаци от Казашката дивизия на генерал-майор Николай Янов.
Радостта на балчиклии е голяма, защото предишните дни градът е изложен на голяма опасност. След разгрома на турските войски при Хаджиоглу Пазарджик (днес Добрич) на 26 януари 1878 г., оттеглящите се турски армейски части изоставят и Балчик, оттегляйки се към Варна. Част от местното турско население също бяга на юг. Последни напускат града башибозушките отряди. Те подпалват магазини и къщи в християнския квартал Гемеджи мехле, но поради бързото си бягство местните българи успяват да потушат пожарите. Страхът обаче си остава. Затова местните жители ликуват и посрещат с камбанен звън на 31 януари освободителните руски войски. По стара българска традиция те са посрещнати с хляб и сол. На следващия ден тържествата продължават - тук пристигат пехотните части и самият командващ 14-и армейски корпус в Добруджа генерал-лейтенант Цимерман с щаба си. Това са незабравими дни за местното християнско население - празнуват българи, гърци, арменци, евреи. Всички те приемат в домовете си като скъпи гости своите освободители.
За будния дух на града говори и фактът, че мнозина местни патриоти по време на войната бягат на север и се включват в доброволческата конна чета на Андрей Василев - Амирата. В новооткрити документи тя се споменава и като Балчишката чета, което красноречиво говори, че по-голяма част от доброволците са балчиклии. Те пазят добруджанското население от башибозушки банди и предават разузнавателни сведения на руските войски.
Макар в нашия край да не са водени тежки сражения по време на войната, в града ни също има места на преклонение, където да поставим своите цветя в знак на почит и уважение. След Освобождението тук живеят седмина опълченци. В знак на признателност на Етнографския музей е поставена паметна плоча с имената на трима от тях, живели най-дълго тук - Георги Попов, Никола Иванов и Никола Минков."
Чуйте още в репортажа на Албена Иванова:Близо 300 жители на селищно образувание "Добрева чешма" край Варна, са внесли през лятото на миналата година в общината подписка с искане за промяна на маршрута и разписанието на автобусна линия номер 30, която води до района и е единствената връзка на хората с града, отговор обаче няма. Част от тях се срещнаха с председателя на Комисията..
Ще преобладава ясно и слънчево време. През нощта вятърът ще духа от запад, умерен в Дунавската равнина и слаб южно от Стара планина, където сутринта на места видимостта ще е намалена. През деня ще се обърне от север и ще отслабне, привечер до почти тихо. Минимални температури между минус 1° и плюс 4°, преобладаващи максимални от 8° до 11°...
Социологическо проучване разкри, че младите покоения от британските зумъри и минеали избягват да вършат домакинска работа и са готови да плащат на професионалисти за това, пише Телеграф. Зумърите са покоението, родено между 1997-2012 г или 18-27-годишните. Миленуиумите са поколението, родено през периода 1981-1996 или 28-43-годишните...
Голяма част от проблемите на Варна са наследени от предходната кметска администрация. Кметът Благомир Коцев получи тежко наследство. То включва и липсата на готови проекти, с които общината да кандидатства за средствата по програмата на правителството. Това коментира в предаването „Позиция“ народният представител от ПП/ДБ Стела Николова, в..
Варна е в изключително тежко състояние. Управлнието на кметския екип е толкова слабо, че не може да се справи с решаването на елементарни проблеми. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той посъветва кметът Благомир Коцев да подаде оставка и намекна, че е възможно да има протести срещу неговото..
Проблемите в здравния сектор са мното, но се надявам чрез необходимите спешни промени да намалим тези проблеми. Това каза в предаването "Позиция" д-р Десислав Тасков. Нужна е формула за действие и реално да се случват неща. Промяна в общинските здравни заведения е необходима. Когато болнично заведение е търговско дружество, тогава..
Понастоящем няма индикации, че осмият тест за интегриране на полета на транспортната система за многократна употреба Starship трябва да бъде отложен. SpaceNews научи за това от изявление на основателя на SpaceX Илон Мъск. Бизнесменът коментира седмите летателни изпитания на Starship, по време на които първата степен на системата се отдели..