Амбулаторният лист съдържа диагноза, преглед и лечение и не е редно той да се разнася в различни институции, включително в училище. Това коментира за Радио Варна доктор Каролина Златева, заместник-председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари, във връзка с идеята на Министерството на здравеопазването да отпаднат медицинските бележки, с които се извиняват отсъствията на учениците, като вместо тях се представя амбулаторен лист от преглед при личния лекар.
Тя посочи, че решението как да се извиняват отсъствията на учениците по медицински причини трябва да се вземе след общо решение на Министерствата на здравеопазването и образованието и Българския лекарски съюз, но в никакъв случай това решение не трябва да бъде за сметка на общопрактикуващите лекари.
„Това беше изказване на министъра на здравеопазването, като считам, че той не беше достатъчно добре подготвен по темата....Всеки лекар, който прегледа пациент има право и е длъжен да издаде медицинска бележка. И не е редно например специалисти или болничната помощ да пращат в случая учениците при нас ние да издаваме бележките.
Никой не иска да издава бележкии всички колеги масово пращат при общопрактикуващите лекари.“, каза още доктор Златева.
Според нея е добре родителите да имат право 15 или 20 учебни дни в годината, да извиняват отсъствия на децата си по леки медицински проблеми и трябва да имат това право. Когато обаче детето има по-сериозен медицински проблем, е редно да се насочи към общопрактикуващите лекари или към другите специалисти, допълни Златева.

Кметът на Община Генерал Тошево Валентин Димитров, заедно със своя екип, служители на общинската администрация, бивши и настоящи учители, както и читалищни дейци, поднесоха венци и цветя пред паметника на Йордан Йовков в градския парк, информира dobrichonline.com . След официалната част кметът поднесе на всички присъстващи, бивши и настоящи учители и..
Денят на народните будители беше отбелязан тържествено във Варна пред паметника на отец Паисий Хилендарски в Морската градина. Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отслужи благодарствен молебен. Венци и цветя поднесоха официалните лица, представители на неправителствени организации, студенти от Икономическия университет.
В Деня на народните будители, за 12-та поредна година Българското национално радио организира церемонията "Будител на годината 2025". 10 бяха номинираните: Светослав Димитров и доброволците в гасенето на пожари, в чиито сърца гори огънят на смелостта. Илиян Русев - Скури – помощникът на децата със затруднения, чиято всеотдайност не..
Годишните награди „Добрич“ в областта на културата и науката бяха връчени на официална церемония по повод Деня на народните будители – 1 ноември. Отличията поднесе заместник-кметът на Добрич Павел Павлов. Колективната награда бе присъдена на театрална студия „Зорница“ с ръководител актрисата Ема Георгиева – за реализираните успешни спектакли и приноса..
Осигурени са допълнителни курсове по следните автобусни линии във връзка с Голяма Задушница днес: Линия 40 – ЖП Гара – Гробищен парк „Тополи“ От ЖП Гара: 06:45, 07:10, 07:30, 07:50, 08:10, 08:30, 08:50, 09:10, 09:30, 09:50, 10:10, 10:30, 10:50, 11:10, 11:30, 11:50, 12:10, 12:30, 12:50, 13:10, 13:30, 13:50. От Гробищен парк „Тополи“: 07:25,..
Администрацията на президента отваря врати за граждани в Деня на народните будители, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Инициативата ще продължи от 12:30 до 16:30 ч. Президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова ще приемат лично първите гости на „Дондуков“ 2. Гражданите ще имат възможност да разгледат Гербовата зала и..
Юбилейният спектакъл „България – страна на Чудесата“ ще се състои на 1 ноември 2025 г., в Деня на народните будители, от 19.00 часа в Народния театър „Иван Вазов“. Събитието ще отбележи 15 години от старта на националната кампания „Чудесата на България“ – най-мащабната инициатива за опазване и популяризиране на културно-историческото наследство на..